Istvan Petrovics wraca wspomnieniami do dzieciństwa, kiedy jego mama przygotowywała langosze w domowej kuchni. Wspomina czas, gdy były one dostępne też na każdym rogu węgierskich miast i miasteczek. - Pierwsze ślady pisane langosza mamy z XVII wieku. Najprawdopodobniej przywieźli go do nas Turcy - mówi gość Mateusz Kulika.
Z sycylijskiej kuchni na polski stół. Andrea Scarantino serwuje arancini
Przepis na langosza wydaje się prosty, choć jak każda receptura ma swoje tajemnice. - Ciasto drożdżowe przygotowujemy mniej więcej tak, jak na nasze pączki - mówi Joanna Petrovics. - Jeżeli chcemy możemy dodać do środka przetarte ziemniaki ugotowane, wtedy langosz będzie troszeczkę bardziej zwarty. Ciasto nie będzie takie puchate. Langosze smażymy na głębokim tłuszczu, na oleju, pamiętając, by nie dotykały dna garnka.
Dziś Węgrzy szaleją z dodatkami do langoszy, możemy je zjeść z szynką parmeńską, węgierską kiełbaską czy nawet kozim serem. Langosz to baza, na którą możemy włożyć wszystko - mówi gość Czwórki. Istvan Petrovics dodaje z uśmiechem, że by zjeść dobrego langosza wcale nie trzeba jechać na Węgry, ale niezbędny jest do tego jeden uczciwy Węgier.
Jak zrobić langosza?
Składniki:
mąka pszenna - 300 g
drożdże instant - 7 g (1 opakowanie)
woda - 250 ml (letnia)
sól - 1/2 łyżeczki
olej do smażenia
kwaśna śmietana 18% - do podania
tarty żółty ser - do podania
czosnek
Mąkę, drożdże, sól i wodę włóż do dużej miski. Wyrób gładkie, elastyczne ciasto, przykryj ściereczką i odstaw na 45 minut w ciepłe miejsce, do wyrośnięcia. W dużym rondlu rozgrzej tłuszcz. Z ciasta uformuj okręgi wielkości talerzyka i smaż na złoto, z obu stron, tak jak pączki. Ciepłe placki podawaj z kwaśną śmietaną z czosnkiem i posypanym na wierzchu serem.
***
Tytuł audycji: Nie na-żarty
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Joanna Petrovics i Istvan Petrovics (Sklep węgierski "Papryka")
Data emisji: 1.02.2020
Godzina emisji: 17.16
pj