Chicken parmigiana. Z ziemi włoskiej do Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 10:00
Tę potrawę bez problemów można dostać w amerykańskich supermarketach, można ją znaleźć w menu wielu włoskich restauracji w USA, można także zrobić ją w domu.
Chicken parmigiana
Chicken parmigiana Foto: Rasulov/Shutterstock.com

Posłuchaj
shutterstock  Brent Hofacker pizza detroit 1200.jpg
Pizza z fabryki samochodów. Jak smakuje danie z Detroit?

Pierwowzorem kurczaka po parmeńsku była oryginalna włoska potrawa - bakłażany po parmeńsku. Włoscy imigranci po przybyciu do Ameryki, gdzie mięso było o wiele bardziej dostępne niż we Włoszech, stworzyli tak zwaną parmigianę z kurczaka, ale pierwsze wzmianki na temat przepisu sięgają lat 50. XX wieku. 

Posłuchaj
19:03 Czwórka/Nie na żarty - chicken parmigiana 27.06.2021.mp3 Marco Ghia z Włoskiej Akademii Kulinarnej opowiada o popularnym w USA daniu – chicken parmigiana (Nie-na żarty/Czwórka)

Chcken parmigiana znany również jako chicken parma lub chicken parmezan. - Ja używam nazwy chcken parmigiana, bo chicken parma pochodzi z angielskiego - mówi Marco Ghia z Włoskiej Akademii Kulinarnej. - W USA jest to danie ikona, pojawia się w wielu restauracjach i Amerykanie oraz włoscy emigranci nie wyobrażają sobie bez niego menu.  

Przepis jest dość prosty - jest to kotlet z piersi kurczaka, rozbity tak, żeby był miękki i cienki, panierowany najpierw w mące, potem w rozkłóconym jajku i w bułce tartej. - Smażymy na oliwie z oliwek, lub ulubionym tłuszczu, na chrupiąco. Polewany jest sosem marinara, czyli sosem pomidorowym z oregano i czosnkiem, na to kładziemy ser mozzarella, lub parmigiano reggiano - zdradza gość audycji. - Jeżeli dodamy mozzarellę, danie będzie miało nieco słodkawy posmak, dodając dojrzewający ser parmigiano, danie będzie ostrzejsze i bardziej intensywne w smaku. Wkładamy danie do piekarnika, żeby ser się roztopił. Można dodać świeże liście bazylii.

calzone włoska kuchnia 1200.jpg
Calzone - smak pizzy zamknięty w pierogu

Sprawdź także:

Jak się okazuje, danie nie pochodzi z Włoch, jest mariażem kultury włoskiej i amerykańskiej, a wymyślone zostało przez włoskich imigrantów w poprzednim wieku. - Nie jestem fanem podawania chrupkiego kotleta polanego sosem pomidorowym. We Włoszech, gdybym takie danie podał mojemu ojcu, to by go nie zjadł, jest to amerykańska wariacja na temat włoskiej kuchni - tłumaczy gość Czwórki. - Jedynym kotletem z sosem pomidorowym, jaki znam i który podawany jest we Włoszech, jest kotlet po bolońsku.

Źr. YouTube/New & Improved Chicken Parmesan - Chicken Parm Recipe


Chicken parmegiana jest często podawana w towarzystwie spaghetti. - Dla mnie jest to czysta herezja, ale w Ameryce często makarony są podawane jako dodatek do czegoś. We Włoszech coś takiego nie istnieje - wyjaśnia Marco Ghia. - Nikt nie je mięsa ani ryby jako głównego dania, z makaronem jako dodatkiem. Makaron we włoskiej kuchni zawsze jest prima sort. My jemy spaghetti z mulami, z ragout, makarony z gorgonzolą, ale zawsze jest makaron z czymś, a nie odwrotnie.

Danie jest popularne również w innych miejscach na świecie, wędrowało tam, gdzie włoscy emigranci. Znajdziemy je między innymi w restauracjach w Australii, Wielkiej Brytanii - czy Argentynie, gdzie zamiast kurczaka stosowana jest wołowina. W Polsce danie nie jest tak bardzo popularne, ale można zobaczyć je w filmach - choćby w serialu "Rodzina Soprano", gdzie bohaterowie jedzą chicken parmigiano.

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Marco Ghia (Włoska Akademia Kulinarna)

Data emisji: 27.06.2021 

Godzina emisji: 17.15

aw/kul

Czytaj także

Nie tylko curry. Kulinarna podróż do Indii

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 14:50
Niezwykle aromatyczna, kolorowa i bardzo smaczna - tak wygląda kuchnia indyjska. Wbrew pozorom nie jest jednorodna w całym kraju. Ale niezależnie od regionu, to, co łączy dania kuchni indyjskiej, to pasja i wyczucie zdobyte dzięki praktyce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przyjaciele" od kuchni. Jak smakuje kultowy serial?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 15:40
- Jedzenie w "Przyjaciołach" odgrywa podwójną rolę. Po pierwsze przyczynia się do stworzenia  sytuacji komicznej, po drugie ma nam coś oowiedzieć o samych bohaterach - mówi dziennikarka serialowa i filmowa Kalina Mróz.
rozwiń zwiń