Ekologia i sport. Czy klimat zagrozi igrzyskom?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 17:30
Zdaniem naukowców, klimat ma być coraz bardziej niebezpieczny dla zawodników i może zagrozić przyszłości imprez sportowych. Czy to oznacza koniec igrzysk olimpijskich? Raczej o początek - nowego sposobu myślenia o sporcie.
Jaka będzie przyszłość imprez sportowych?
Jaka będzie przyszłość imprez sportowych?Foto: Roman Samborskyi/Shutterstock.com

Badanie przeprowadzili naukowcy ze Sport Ecology Group na angielskim Uniwersytecie Loughborough oraz członkowie inicjatywy Protect Our Winters. Chodzi m.in. o to, że coraz wyższe temperatury, spowodowane uwalnianiem się do atmosfery gazów cieplarnianych, zmniejszają liczbę odpowiednich miejsc, w których mogłyby się odbyć kolejne zimowe igrzyska olimpijskie. W badaniu wykorzystano ankietę wypełnioną przez 339 sportowców i trenerów, którzy mieli określić cztery wskaźniki klimatyczne warunkujące uprawianie sportów zimowych. Wymieniono wśród nich niedopuszczalnie wysokie lub niskie temperatury, deszcz, mokry śnieg oraz niewystarczające pokrycie śnieżne. 

Igrzyska w zgodzie z naturą

Tegoroczne zimowe igrzyska odbywają się w Pekinie, a Chiny - mimo wielu starań - ciągle należą do ścisłej czołówki państw, które mają najwyższy ślad węglowy i najbardziej przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Zaniepokojenie ekologów budzi też fakt, że tegoroczna impreza jest pierwszą, podczas której wykorzystany zostanie tylko sztuczny śnieg. Szacuje się, że naśnieżenie chińskich stoków pochłonie ponad 185 milionów litrów wody. A to wszystko dzieje się w rejonie, który zmaga się z jej niedoborami, a opady są na niskim poziomie. - Przeraziła mnie kwestia olbrzymiego zużycia wody oraz prądu. Takie rzeczy nie powinny się zdarzać, dlatego najlepiej by było, gdyby tak duża impreza sportowa była organizowana w miejscu i w czasie, w którym panują odpowiednie i naturalne warunki - przekonuje Artur Łobocki z Fundacji Ekologicznej RECALL. - W Chinach nie jest to możliwe, bo tam nie ma teraz śniegu.

Posłuchaj
03:48 CZWÓRKA Ratujemy swiat - igrzyska 11.02.2022.mp3 Jak i gdzie organizować imprezy sportowe, żeby odbywały się w zgodzie z naturą? (Ratujemy świat/Czwórka)

ZOBACZ >>> PEKIN 2022 - serwis specjalny Polskiego Radia

Proekologiczne imprezy sportowe

Fundacja RECALL aktywnie włącza się w proekologiczne organizowanie wydarzeń sportowych. Publikuje także wskazówki, jak to zrobić. - W ramach projektu "Sport dla wszystkich i środowiska", który realizujemy z Czechami, Słowakami i Łotyszami, przygotowujemy  rekomendacje, które mogą pomóc organizatorom imprez sportowych - wyjaśnia rozmówca Szymona Jaworskiego. - Z jednej strony staramy się wskazać konkretne działania, ale z drugiej - chcemy pokazać sposób myślenia. Bo w wielu przypadkach, to sami organizatorzy mogą zastosować proekologiczne rozwiązania i to już na początku planowania wydarzenia.

Posłuchaj także:

Sport to zdrowie, a ekologia jest jego podstawą

Gość Czwórki podkreśla także, że zadaniem projektu "Sport dla wszystkich i środowiska" jest również informowanie, że aktywność fizyczna utrzymuje ludzkość w dobrej i zdrowej formie oraz wydłuża życie jednostek. Natomiast oszczędzanie zasobów naturalnych jest kluczowe dla zachowania czystego środowiska oraz w dobrej kondycji dla następnych pokoleń.

***
Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Adrianna Janiszewska 

Materiał: Szymon Jaworski

Data emisji: 11.02.2022

Godzina emisji: 15.43

kul

Czytaj także

Dżdżownice, które jedzą plastik pomogą w ratowaniu świata?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 20:25
Doktoranci z Politechniki Częstochowskiej hodują dżdżownice, które jedzą plastik. Naukowcy badają wpływ mikroplastiku na te organizmy i dodatkowo starają się sprawdzić, czy można wykorzystać je do rozkładu tego materiału.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strefa Czystego Transportu ponownie w Krakowie. Co to oznacza?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 18:40
Do Krakowa wraca strefa czystego transportu. Władze tego miasta podejmują działania, których celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Po "kopciuchach" przyszedł czas na ograniczenie ruchu aut, które mogłyby zagrażać środowisku.
rozwiń zwiń