Studencka dieta. Jak zdrowo się odżywiać?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 16:50
Tosty, makarony w wielu kombinacjach oraz słodkie bułki - to najszybsze dania, które ratują głodnego studenta. Nie są jednak najzdrowsze. Podpowiadamy, jak w roku akademickim zadbać o właściwą dietę.
Makarony w wielu kombinacjach należą do ulubionych dań studentów
Makarony w wielu kombinacjach należą do ulubionych dań studentówFoto: shutterstock/DGLimages

Makarony, niezdrowe przekąski, ale także kasze i warzywa stanowią menu studentów. Tak wynika z przeprowadzonej sondy. Wielu żaków jednak podchodzi do diety świadomie i decyduje się na weganizm i wegetarianizm. Duża część gotuje sama. Są też tacy, którzy częściowo żywią się w niedrogich barach. Jak przyznają studenci, nie tak łatwo się odżywiać zdrowo, gdy większość dnia spędzają na uczelni. Wtedy ratunku mogą szukać w gotowych daniach.

Gotowe dania

- Zajęcia mamy od rana do wieczora i nie mamy czasu przygotowywać posiłków od podstaw. Wtedy można sięgnąć po gotowe dania. Warto jednak wtedy analizować ich skład - mówią Justyna Czerniak i Natalia Górecka ze Studenckiego Koła Naukowego Żywienia Człowieka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Oferta "gotowców" na rynku jest różnorodna. Można kupić zupy, pierogi, które mają prosty i krótki skład. 

Z roku na rok studenci wykazują się coraz większą wiedzą żywieniową, jednak wielu z nich w pośpiechu sięga po słodkie przekąski, wybierając np. batoniki. Jak podpowiadają rozmówczynie Weroniki Puszkar, warto takie produkty zamienić na ich zdrowsze wersje, np. batoniki owsiane, owoce, warzywa albo jogurty.


Mrożonki - jednak wartościowe

Studenci często przywożą jedzenie z domu i je mrożą. - Obalamy mit, że mrożonki są bezwartościowe. Jest to świetny sposób na przechowywanie dań i opcja dla tych, którzy nie mają czasu na gotowanie - zauważają przyszłe dietetyczki. - Jest to też oszczędność pieniędzy. Możemy kupić w sezonie np. warzywa i owoce i wykorzystywać je do gotowania jesienią i zimą. Warzywa i owoce można przechowywać nawet do roku. Inaczej ma się sprawa z mięsem, które najlepiej wykorzystać maksymalnie do sześciu miesięcy po zamrożeniu.


Źr. Facebook SKN Żywienia Człowieka WUM


Dieta zróżnicowana i zbilansowana

Studentki zwracają uwagę na to, żeby menu było zróżnicowane i zbilansowane. Idealnie, gdy połowę talerza stanowią warzywa. Mogą być podane w postaci surówki lub w formie pieczonej.

- Warto zastanowić się nad posiłkiem. Upewnić się, że mamy w nim źródło białka, takie jak jajko, rybę, mięso, rośliny strączkowe, które dadzą nam sytość - tłumaczą Justyna i Natalia. - Czy mamy tam źródło tłuszczu - najlepiej roślinnego, takiego jak oliwa z oliwek, orzechy, awokado - i czy jest źródło węglowodanów, czyli kasze, makaron pełnoziarnisty i ryż.

Zobacz także:


Dobre planowanie

Dobrym sposobem jest wcześniejsze planowanie posiłków i przygotowywanie lunch boxów. Można przygotować dania na kilka dni. - Można zrobić na przykład makaron razowy z sosem pomidorowym, do tego można dodać ciecierzycę - radzą Justyna i Natalia. - Kolejnego dnia możemy dodać pieczone tofu. Robi się szybko i jest pyszne. Możemy robić sałatki z ulubionymi warzywami, wykorzystując do tego warzywa sezonowe. Na przykład na jesieni dodać dynię, do tego mozzarellę albo kurczaka. Dodajemy trochę oliwy i mamy gotowe danie. Dobrze znaleźć sobie swoje przepisy i smaki.


Posłuchaj
22:48 Czwórka/Strefa student - dieta studencka - 25.10.2022.mp3 W audycji mówimy o studenckiej diecie (Strefa studenta/Czwórka)

 

Jadłodzielnia dla studentów

Na terenie Biblioteki UW od jakiegoś czasu działa jadłodzielnia. Dzięki niej studenci, mający więcej zapasów, mogą się podzielić nimi ze swoimi kolegami. - Na opakowaniu należy przykleić naklejkę z informacją, co jest w środku, kiedy zostało przygotowane, podać termin przydatności i informację o alergenach - mówi Anna Szwałek z UW, koordynatorka Inteligentnego Zielonego Uniwersytetu. - Do jadłodzielni artykuły spożywcze, którym niedługo upływa termin przydatności, mogą przynieść także firmy cateringowe, sklepy, restauracje czy piekarnie. Jest to więc miejsce, do którego warto zajrzeć.


***

Tytuł audycji: Strefa studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Goście: Justyna Czerniak i Natalia Górecka (Studenckie Koło Naukowe Żywienia Człowieka, Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Data emisji: 25.10.2022

Godz. emisji: 14.15

aw/kor

Czytaj także

Superfood - dieta XXI wieku, czyli jedzenie do zadań specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 10:00
Dziś zarówno to, co jemy, jak i to, jak to jemy, ma nam przynosić maksymalne korzyści. Superfood - z czym to się je?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Typowe angielskie śniadanie - jak poczuć się po królewsku

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 14:56
Jajka sadzone, chrupiący boczek, a do tego pomidory, pieczarki i placki ziemniaczane - jak skomponować tradycyjne english breakfast?
rozwiń zwiń