Jednym z marzeń transhumanistów jest przedłużenie naszego życia poprzez stopniowe ulepszanie ciała i wzmocnienie możliwości poznawczych m.in. dzięki wymianie niektórych narządów na sztuczne. Czy ta wizja jest realna i przede wszystkim - etyczna? - Transhumanizm jest po trosze filozofią, pewnym światopoglądem, ideologią. Niektórzy doszukują się w nim także funkcji religijnych. Definiuję go jednak przede wszystkim jako dość mocny, wpływowy i szybko rozwijający się ruch kulturowy - podkreślał prof. Piotr Duchliński z Katedry Etyki Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie. - Ludzie chcą przedłużać swoje życie i jednocześnie podnosić swój dobrostan i naprzeciw tym potrzebom wychodzą transhumaniści.
Jedną z podstawowych i skutecznych metod "ulepszania" człowieka według transhumanistów, jak podkreślał ekspert, jest technologia. - Transhumaniści krytykują tradycyjne sposoby doskonalenia się, jakie dawały kultura, religia czy metody wychowawcze. Nawet biologia i teoria ewolucji pokazują, że naturze chodzi o przetrwanie gatunku, ale nie ulepszanie go - tłumaczył gość Czwórki. - Mamy szybko rozwijające się technologie informatyczne, więc możemy podnosić jakość życia człowieka tak, by odczuwał on z tego życia wyraźną satysfakcję - mówił ekspert.
Jak tłumaczył, to dość nośna idea, bo i potrzeba jest uniwersalna: uwolnienie człowieka od bólu, cierpienia i śmierci. - Według transhumanistów najlepiej więc, byśmy pozbyli się naszych ciał, które są źródłem tych nieszczęść, związanych z naszą biologiczną kondycją, a stali się samymi odcieleśnionymi umysłami, istniejącymi gdzieś w świecie wirtualnym - opowiadał gość Czwórki. - Być może za kilkanaście lat komputery będą miały takie moce obliczeniowe, by choć częściowo wprowadzać te idee w życie, ale na razie to pozostaje w sferze marzeń i planów.
13:15 cyber człowiek_PR4_AAC 2022_10_23-13-17-04.mp3 O przyszłości człowieka według transhumanistów opowiada prof. Piotr Duchliński (Świat 3.0/Czwórka)
Jak tłumaczył, jednym z podstawowych przejawów transhumanizmu jest coraz głębsze uzależnienie współczesnego człowieka od sieci i technologii. - Obserwuję młodych ludzi bardzo mocno zaangażowanych w świat wirtualny i dostrzegam, że idee transhumanizmu przenikają do ich świadomości. Oni nie wyobrażają sobie świata bez sieci - podkreślał. - Można dyskutować na ten temat z perspektywy filozofii czy etyki, ale fakty są takie, że świat wirtualny jest częścią życia dzisiejszej młodzieży - podkreślał.
Czytaj także:
- W swoich pracach niektórzy z transhumanistów wprowadzają pewne gradacje. Na początku skali jest oczywiście człowiek, potem w niektórych opracowaniach - cyborg, w którego ciele są elementy technologiczne. Na szczycie listy mamy transczłowieka, który ostatecznie jest po prostu bitem, wiązką informacji. W ten sposób osiągnięty zostałby cel, czyli pozbycie się elementów biologicznych, a pozostawienie wyłącznie cyfrowych klonów, odcieleśnionych umysłów - podkreślał.
Jak tłumaczyła dr Alina Landowska z Uniwersytetu SWPS, przed ludzkością wciąż wiele wyzwań. - Staramy się okiełznać ewolucję genetyczną, ale wielu procesów wciąż jeszcze nie rozumiemy. mamy też ewolucję kulturową, a kolejnym elementem jest ewolucja technologiczna. To, co próbują robić transhumaniści, to sztuczna ingerencja w procesy ewolucyjne - tłumaczyła ekspert. - Mamy już do czynienia z przypadkami, które każą nam stawiać pytania o to, czy to moralnie właściwe.
Jak wyliczała, możemy cyfrowo "przedłużać życie", czyli rozmawiać z botami, symulującymi ludzi, którzy odeszli, odtwarzać komunikację. - Skomplikowanym przykładem jest też kriogenika, czyli możliwość hibernowania, zamrożenia swojego ciała. Nie mamy jeszcze technologii pozwalającej na odwrócenie procesu kriostazy. Uczeni, którzy się tym zajmują obiecują, że być może w latach 2030 - 2040 będzie można osoby uśpione w azocie "przywrócić" do życia - podkreślała.
Zdaniem dr Aliny Landowskiej, technologie transhumanistyczne to także powszechnie dostępny dziś "antiaging", czyli medycyna estetyczna. - Od zwykłego odmładzania, aż po cyfrową nieśmietelność - wyliczała. - Przeszczepy, bioprotezy, a także - potępiane - przypadki ludzi trensgenicznych, czyli na przykład uodpornionych na niektóre wirusy. To już dzieje się w laboratoriach - podkreślała ekspert. - Mamy egzoszkielety, przeróżne implanty. Wraz z postępem technologicznym należy się spodziewać, że te technologie będą się rozwijać - podkreślała.
15:08 2022_10_23 13_06_14_PR4_Swiat_3.0 landowska.mp3 O technologiach związanych z transhumanizmem mówi dr Alina Landowska Świat 3.0/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Świat 3.0
Prowadzi: Marta Zinkiewicz
Gość: prof. Piotr Duchliński (Katedra Etyki Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie), dr Alina Landowska (Uniwersytet SWPS)
Data emisji: 23.10.2022
Godzina emisji: 13.07
kd/kor