Polskie Radio
Section05

11 listopada

Polskie Radio 24 "Wszyscy zaborcy przegrali". Historyk o 11 listopada

- Przyjęło się uważać, że I wojna światowa nie była naszą wojną. Natomiast na ziemiach polskich ginęli ludzie, by rozluźnić ład europejski, który funkcjonował od początku XIX wieku. W szczelinę, która powstała mogły wejść niepodległe państwa jak Polska - mówił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Niepodległości

Niemcy na wschodzie. Mniej znany aspekt odzyskiwania przez Polskę niepodległości

Gdy 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, na froncie wschodnim wciąż znajdowały się tysiące niemieckich żołnierzy. Ich obecność niosła ze sobą zagrożenie dla młodego państwa polskiego, a na terenach, które okupowali, dochodziło do krwawych walk z polskimi patriotami. Jednocześnie niespiesznie ewakuowane oddziały niemieckie tworzyły strefę buforową, która przez kilka miesięcy oddzielała Polskę od bolszewickiej Rosji. Tak czy inaczej niektóre polskie miasta musiały czekać na niepodległość nawet pół roku dłużej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski I wojna światowa II Rzeczpospolita odzyskanie niepodległości Józef Piłsudski wojna polsko-bolszewicka

Walka, miłość i poświęcenie. Przedwojenne kino patriotyczne

- Filmy patriotyczne zaczęto produkować już od 1919 roku. Szczególnie popularny był wówczas temat I wojny światowej - mówił krytyk filmowy Michał Pieńkowski w Polskim Radiu. - Zawsze na pierwszym planie był wątek romansowy, bo wiadomo, że bez wątków miłosnych to filmów w ogóle wtedy nie mogło być - dodał.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski I wojna światowa wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 kino FILM niepodległość Józef Piłsudski HISTORIA

Święto Pracy, 3 Maja, Święto Niepodległości. Które uroczystości obchodzono w II RP?

Przed II wojną światową zaledwie dwukrotnie obchodzono dzień 11 listopada jako święto narodowe. 3 Maja początkowo czcili przede wszystkim Polacy sympatyzujący z Narodową Demokracją, 1 Maja - szeroko pojęta lewica. O rzeczywistości przed II wojną światową Grzegorz Kalinowski rozmawiał ze swoimi gośćmi.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości II RP Józef Piłsudski Grzegorz Kalinowski 3 Maja święto pracy

Polskie Radio 24 Spory o Święto Niepodległości. "To był kilkuletni porces"

- Ta niepodległość nie był nam dana, była wywalczona. Pokazaliśmy wtedy, że jesteśmy warci państwa, że na to państwo czekamy i potrafimy w krótkim czasie porozumieć się pomiędzy sobą - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne odzyskanie niepodległości Święto Niepodległości Józef Piłsudski

"Szkoła do hymnu" – ponad 4,6 miliona uczniów śpiewało "Mazurek Dąbrowskiego"

Ponad 4,6 miliona uczniów i niemal pół miliona nauczycieli wzięło udział w tegorocznej akcji "Szkoła do hymnu", której celem jest upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości i promocja postaw patriotycznych wśród młodzieży. Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, siódma edycja tego wydarzenia miała miejsce w piątek, 10 listopada, a o symbolicznej godzinie 11:11 "Mazurek Dąbrowskiego" zabrzmiał w 21,5 tysiąca szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Mazurek Dąbrowskiego hymn narodowy uczniowie Święto Niepodległości

Józef Piłsudski w Sulejówku. Historia, która zaczęła się od nieprzejezdnej drogi

- Józef Piłsudski pierwszy raz do Sulejówka przyjechał wiosną 1921 roku. Wtedy była to malutka wioska z piaszczystymi drogami. Było po deszczu, pojawiło się pełno kałuż, i samochód, którym jechał Piłsudski, po prostu ugrzązł w jednej z nich - mówiła w Dwójce Małgorzata Basaj z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Józef Piłsudski Sulejówek Jakub Kukla KULTURA Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Święto Niepodległości