Polskie Radio

Starożytny Egipt. Gdzie znajdowała się kraina Punt?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 17:18
Gdzie znajdowała się kraina Punt, z której starożytni Egipcjanie sprowadzali drogocenne kruszce, pachnidła i zwierzęta? Amerykańscy naukowcy przebadali dwie mumie pawianów i wyniki wskazują, że pochodziły z Erytrei. Czy to właśnie tam był Punt? O komentarz poprosimy dr. Filipa Taterkę - egiptologa z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.
Gdzie znajduje się kraina Punt?
Gdzie znajduje się kraina Punt?Foto: soupysquirrel/Pixabay

Przez ponad tysiąc lat starożytni Egipcjanie sprowadzali z krainy Punt złoto, pachnidła, aromatyczne gatunki drewna i rzadkie u nich zwierzęta. Faronowie inicjowali specjalne wyprawy do tej krainy, a bodaj najsłynniejszą zorganizowała królowa Hatszepsut w XV w p.n.e. Nie ulega wątpliwości, że kraina Punt leżała gdzieś na południe od Egiptu. Ale czy był to rejon dzisiejszej Erytrei, Etiopii i Somalii czy może jednak Arabii Saudyjskiej i Jemenu?

Od lat zbierane są argumenty i wydaje się, że szala przechyla się na "afrykańską" stronę. Ostatnio bowiem przebadano mumie dwóch pawianów znalezionych niegdyś w egipskich Tebach, a dziś przechowywanych w British Museum. Zwierzęta tego gatunku są widoczne na przedstawieniach ekspedycji wracających z Punt. Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, gdzie urodziły się owe pawiany, analizując izotopy zawarte w emalii ich zębów. Wyniki wskazują na Erytreę.

Naszym gościem będzie dr Filip Taterka - egiptolog, Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, autor książki "Przez morze do Ziemi Boga: Egipskie wyprawy do krainy Punt i ich znaczenie w religii i ideologii władzy faraonów".

Poza tym w audycji:

W 200. rocznicę urodzin Heinricha Schliemanna przypomnimy postać słynnego archeologa-amatora, odkrywcy Troi i mykeńskich grobowców.

Już podobno jako chłopiec zafascynowany był "Iliadą" Homera i postanowił, że kiedyś odkryje słynną Troję. Dziś wiemy, że to element autopromocji i mitu, który sam tworzył. Nie umniejsza to jednak zasług Schliemanna, który swymi wykopaliskami dowiódł istnienia mykeńskiego świata. Pochodził z wielodzietnej rodziny niemieckiego pastora spod Rostoku. Wcześnie zaczął pracować na swoje utrzymanie. Dzięki zdolnościom językowym (opanował ponad 10 języków obcych) i smykałce do interesów dorobił się ogromnej fortuny na handlu z Rosją i USA.

I wtedy, w wieku już ponad 40 lat, postanowił wykorzystać te pieniądze na prowadzenie prac wykopaliskowych. Najpierw rozkopał wzgórze Hisarlik w Turcji, gdzie znalazł Troję i tzw. skarb Priama. Potem odkrył w Mykenach groby szybowe i tzw. maskę Agamemnona. Z sukcesami prowadził także badania w Tirynsie i Orchomenos. Przeciwnicy zarzucali mu mistyfikacje i nawet fałszerstwa, ale nikt mu tego nigdy nie udowodnił. 

Naszym gościem będzie prof. Piotr Dyczek - archeolog, dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej.

Czytaj także:

***

Na "Eurekę" w piątek (11.02) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

DS

Czytaj także

Marszałek złotego środka. Maciej Rataj i jego pamiętniki

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 09:15
Maciej Rataj to jeden z czołowych polityków okresu międzywojennego. Działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego "Piast", poseł na Sejm, pełnił obowiązki prezydenta RP po zabójstwie Gabriela Narutowicza, jednocześnie aktywnie uczestniczył w życiu społecznym jako publicysta. W czasie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej podjął działalność konspiracyjną, został zamordowany w Palmirach w czerwcu 1940 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Centralny Okręg Przemysłowy. "To nie była tylko obronność kraju"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 21:41
85 lat temu, dokładnie 5 lutego 1937 roku, wicepremier polskiego rządu Eugeniusz Kwiatkowski przedstawił w Sejmie koncepcję budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. - Bez idei COP-u nie mielibyśmy dzisiejszego Rzeszowa, Dębicy, Mielca i przede wszystkim Stalowej Woli - mówi prof. Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN. Jak II wojna światowa wpłynęła na realizację tej ogromnej inwestycji?
rozwiń zwiń