Polskie Radio

IV konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940". W Polskim Radiu nagrano zwycięską piosenkę

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2023 15:05
Dziś (16 kwietnia) poznamy zwycięzców IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Jego pomysłodawczynią jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. Patronem i współorganizatorem wydarzenia jest Polskie Radio. W 2023 roku przypada 83. rocznica zbrodni ludobójstwa popełnionej przez NKWD m.in. na oficerach Wojska Polskiego i policjantach z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.
Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Katowicach
Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej w KatowicachFoto: Pawel Szczepanski/Shutterstock

- W kategorii "tekst piosenki" nadesłano ponad 200 prac - powiedział Tomasz Labuń juror i dyrygent Orkiestry Symfonicznej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Tomasz Labuń razem z zespołem nagrał zwycięski tekst w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego: 

00:18 12298304_1.mp3 W Polskim Radiu nagrana zwycięska piosenka w IV konkursie "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940"

Solistka Judyta Nowak-Labuń dodała, że teksty piosenek o Katyniu uczniowie szkół ponadpodstawowych pisali już po raz trzeci i jak zwykle były one bardzo dojrzałe i poruszające:

00:26 12298304_2.mp3 Solista Judyta Nowak-Labuń o nagranej piosence

Uczniowie szkół ponadpodstawowych mogli zgłaszać prace w trzech kategoriach: praca plastyczna, literacka oraz tekst piosenki, a studenci w kategorii scenariusz lekcji. W tym roku temat pracy literackiej i scenariusza lekcji dla studentów brzmiał: "To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940".

Autorzy zwycięskich prac w każdej kategorii otrzymają nagrody. Za zajęcie pierwszego miejsca - laptop, drugiego - tablet, a trzeciego - czytnik e-booków. Przewidziano też wyróżnienia dla osób, które uplasują się na lokatach od czwartej do dziesiątej w każdej kategorii. 

Ogłoszenie IV edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940": 

Źródło: serwis YouTube.com / Sejm.pl 

Nad wydarzeniem honorowy patronat objął prezydent Andrzej Duda. W skład komitetu honorowego wchodzą, między innymi, szefowie resortów edukacji i nauki, obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji. W Komitecie Organizacyjnym znalazły się: Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Fundacja im. Janusza Kurtyki

O KONKURSIE W AUDYCJI PROGRAMU PIERWSZEGO POLSKIEGO RADIA "EUREKA": 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

Prezentacja gali finałowej konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" już dziś (w niedzielę 16 kwietnia) po godz. 17.15. 

oprac. id / rk 

Czytaj także

Laureatka konkursu o Katyniu: Żeby pamiętać, żeby nie było kłamstw

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 18:22
Już po raz trzeci odbył się ogólnopolski konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940" skierowany do młodzieży i studentów. Młode osoby z całego kraju przygotowywały prace plastyczne, wypracowania, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych historii zbrodni katyńskiej. Laureaci zostali zaproszeni do Sejmu, na galę wręczenia nagród. Pomysłodawcą konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a patronem i współorganizatorem - Polskie Radio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polskie serce pękło. Katyń 1940" - konkurs dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 20:30
Wystartowała IV edycja ogólnopolskiego konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940". - To konkurs skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów - mówi w Czwórce juror prof. Tadeusz Wolsza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Pamięć o zbrodni katyńskiej w konkursie dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 19:17
Trwa IV ogólnopolski konkurs dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Do piątku (24 marca) uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą zgłaszać prace w trzech kategoriach: "praca plastyczna", "praca literacka" oraz "tekst piosenki", a studenci – w kategorii "scenariusz lekcji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamięć o zbrodni katyńskiej. Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 20:44
Zbrodnia katyńska to ludobójstwo zaplanowane z premedytacją przez najwyższe władze Związku Sowieckiego. Z rozkazu Józefa Stalina życie straciło ponad 22 tysiące niewinnych Polaków. Pamięć o nich kultywuje m.in. konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940" dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Inicjatywa odbywa się pod patronatem Polskiego Radia; zgłoszenia można nadsyłać do 24 marca.
rozwiń zwiń