Polskie Radio Dzieciom

Dieta na płodność. Czego nie może zabraknąć w jadłospisie przyszłego rodzica?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 14:22
O zmianie nawyków żywieniowych myślimy zwykle dopiero wówczas gdy spodziewamy się dziecka albo po urodzeniu – gdy karmimy piersią lub chcemy zregenerować organizm po ciąży. Temat żywienia w kontekście płodności i starań o dziecko jest jednak często bagatelizowany. Problemy z płodnością dotyczą około 1,5 miliona polskich par. W sytuacji problemów z zajściem w ciążę pary częściej decydują się na środki farmakologiczne, pomijając dietę, ponieważ oczekują szybkich efektów. Na efekty stosowania konkretnej diety trzeba poczekać nieco dłużej.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/BONDART PHOTOGRAPHY

Planując jadłospis przyszłej mamy należy zacząć od podstaw, przede wszystkim skupić się na regularności, ilości i wielkości posiłków. Odstępy między posiłkami powinny wynosić od 2,5 do 4 godzin. Gdy zadbamy o to, możemy pójść o krok dalej, zwracając uwagę na jakość naszych posiłków.  

Dużą rolę we wspieraniu płodności odgrywa białko roślinne. Spośród witamin największe znaczenie dla płodności przypisuje się witaminie D, witaminom z grupy B – w szczególności B6, B12 i kwasowi foliowemu oraz witaminom antyoksydacyjnym (A, C, E). Ze składników mineralnych wzmagających płodność możemy wyróżnić żelazo, jod, cynk, selen i magnez. 

Posłuchaj
59:46 2022_11_15 22_00_50_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Dieta na płodność. Czego nie może zabraknąć w jadłospisie przyszłego rodzica?

W jakich produktach i posiłkach znajdziemy witaminy i mikroelementy, które będą wspierały naszą płodność? Na te pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.  

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość Magdalena Czyrynda Koleda – dietetyk

Data emisji: 15.11.2022

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Strefa rodzica". Jak wspierać mamy podczas ciąży, porodu i karmienia piersią?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 23:58
Po narodzinach dziecka młode mamy mogą czuć się niepewnie w nowej roli. Jedną z przyczyn takiego poczucia jest fakt zmierzenia się z nieznanymi wcześniej wyzwaniami czy np. problemami laktacyjnymi. W zwiększeniu pewności siebie może pomóc uczestniczenie w szkole rodzenia oraz rozmowy ze specjalistami, którzy nie tylko wesprą, ale też zweryfikują informacje np. na temat karmienia piersią, a tym samym zmniejszą u mam uczucie zagubienia. O tym, jak wspierać mamy opowiedziała w "Strefie Rodzica" Karolina Wyrembek Urban, położna oraz coach laktacyjny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta pudełkowa - plusy i minusy

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 16:06
Kiedy mamy dużo obowiązków i zadań do wykonania, zaczyna brakować nam czasu m.in. na przygotowanie w domu jedzenia. Zdarza się również, że w stosunku do diety mamy ściśle określone oczekiwania, np. ma ona na celu pomóc nam schudnąć lub przybrać na wadze. W związku z tym ostatnio coraz bardziej popularne stają się tzw. diety pudełkowe, w tym także dla dzieci, o których w Polskim Radiu Dzieciom w "Strefie Rodzica" opowiedziała blogerka kulinarna i dietetyk kliniczny, Aneta Łańcuchowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "Strefie rodzica" cała prawda o suplementach diety

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 08:00
Polacy bardzo cenią sobie zdrowie swoje i swojej rodziny, a producenci suplementów diety wychodzą im naprzeciw. W aptece mamy do wyboru całe spektrum specyfików na niemal każdą dolegliwość. Nie brakuje także reklam, które nie tylko zachęcają do zakupu suplementów diety, ale też wskazują konsumentom coraz to nowsze przypadłości. Opakowania suplementów diety do złudzenia przypominają opakowania leków. Różnią się jednak tym, że leki to substancje przebadane, a zadaniem suplementów jest jedynie uzupełnienie niedoborów w naszej diecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozszerzanie diety dziecka. Jak powinno wyglądać?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 12:12
Rozszerzanie diety dziecka to temat, który szczególnie nurtuje wielu młodych rodziców. Informacje na temat rozszerzania diety można znaleźć zarówno w licznych książkach, jak i w internecie. Książka „Spokojnie, to tylko rozszerzanie diety” autorstwa Małgorzaty Jackowskiej nie tylko zbiera i porządkuje te informacje, ale też stara się je zweryfikować. Autorka przekłada język naukowy na taki, który będzie zrozumiały dla odbiorcy. Gościni "Strefy Rodzica" zajmuje się żywieniem dzieci od lat i spotkała się z przypadkami powielanych mitów, które mimo dostępnej wiedzy, wciąż są powielane.  
rozwiń zwiń