Polskie Radio Dzieciom

Dzieci na wakacjach. I co teraz? Odpowiedź w "Strefie rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2024 13:00
Jak rodzice przeżywają wyjazdy dzieci i jak odczuwają ich brak w domu? Co zrobić kiedy najmłodsi wyjechali na wakacje? Czekać z telefonem w ręku, a może okiełznać emocje i odpocząć? Jak dobrze wykorzystać wolny czas? Opowiedzieli o tym goście "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom: Monika Wyżycka – life coach i Aleksandra Żyszkowska – mama trojga dzieci.
Nie ma dzieci i co teraz?Jak rodzice przeżywają wyjazdy dzieci i jak odczuwają ich brak w domu. Jak przezwyciężyć lęk o dziecko, jak nie myśleć tylko o tym jak sobie radzi iczy wszystko w porządku, tylko wykorzystać ten czas i zadbać o siebie i owłasne emocje. Goście:  Monika Wyżycka  life coach https:swiatlosukcesu.plparent-coachin
Nie ma dzieci i co teraz? Jak rodzice przeżywają wyjazdy dzieci i jak odczuwają ich brak w domu. Jak przezwyciężyć lęk o dziecko, jak nie myśleć tylko o tym jak sobie radzi iczy wszystko w porządku, tylko wykorzystać ten czas i zadbać o siebie i owłasne emocje. Goście: Monika Wyżycka – life coach https://swiatlosukcesu.pl/parent-coachinFoto: tomeqs/Shutterstock

Zdaniem Aleksandry Żyszkowskiej, to czy pierwszy wyjazd wakacyjny jest dla dziecka i rodzica powodem do traumy lub do szczęścia zależy od podejścia i sposobów wychowania. - Dla mnie najbardziej jedynym stresującym momentem, jest ten od pożegnania, aż do dotarcia na miejsce docelowe - powiedziała Aleksandra Żyszkowska, ale jak dodała oprócz tego, że po latach, kiedy jej synowie są już nastolatkami i takie samodzielne wyjazdy wciąż są dla nich ekscytujące, to jest to też ważna przestrzeń, aby inaczej spojrzeć na nasze relacje.

Jak podkreśliła Monika Wyżycka, ten czas kiedy zdejmujemy z siebie odpowiedzialność za dzieci jest bardzo ważny, bo w końcu możemy robić to, czego do tej pory nie mogliśmy. - W praktyce nie wygląda to tak kolorowo. Każdy inaczej radzi sobie z emocjami. Są rodzice zamartwiający się, którzy dzwonią do niego kiedy tylko zniknie za zakrętem, ale są i tacy, którzy oddają się w wir obowiązków i nadrabiają zaległości - powiedziała ekspertka.
 

W drugiej części audycji Joanna Ficińska pytała: jak przygotować się na pójście dziecka do przedszkola? Jak przygotować się na skrajne emocje, które będą towarzyszyć dzieciom, jak wybrać placówkę, czym się kierować i jak poradzić sobie ze swoimi obawami co do wyborów, których dokonaliśmy. Gościem była Karolina Bagnowska – psycholog dzieci i młodzieży, psychotraumatolog, współpracuje z przedszkolami i prowadzi warsztaty dla rodziców.

A więcej można posłuchać w zapisie audycji:


Posłuchaj
118:42 [DAB]Dzieciom (PCM) 23 lipiec 2024 21_01_00.mp3 Monika Wyżycka – life coach, Aleksandra Żyszkowska – mama trojga dzieci i Karolina Bagnowska – psycholog dzieci i młodzieży i psychotraumatolog, współpracuje z przedszkolami i prowadzi warsztaty dla rodziców.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Goście: Monika Wyżycka – life coach, Aleksandra Żyszkowska – mama trojga dzieci i Karolina Bagnowska – psycholog dzieci i młodzieży i psychotraumatolog, współpracuje z przedszkolami i prowadzi warsztaty dla rodziców.

Data emisji: 23.07.2023

Godzina emisji: 22.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Czy można przywrócić dziecięcą radość? Odpowiedź w "Strefie rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 12:36
- Badania pokazały, że dzieci wyrażają radość, ale nie rozumieją, dlaczego ją odczuwają i to jest smutne - powiedziała Marzena Martyniak - inicjatorka akcji "Przywróćmy dzieciom radość". Okazało się, że zaledwie 32 proc. z grupy około 700 dzieci wie i rozumie, dlaczego odczuwa pewne emocje. Opowiedziały o tym Marzena Martyniak - inicjatorka akcji, Marzena Pilarz mama 3 synów i Marta Dąbrowska - aktorka, mama, ambasadorka akcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmiech jest skuteczną metodą w arteterapii dla młodzieży w kryzysie zdrowia psychicznego

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 12:46
Chociaż trwa wakacyjny czas, to nie dla wszystkich może on być beztroski i szczęśliwy. Wiele dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym spędza go w szpitalach. Wspierają ich przedstawiciele Fundacji "Czerwone noski", m.in. Anna Olejnik - psycholożka i psychoterapeutka oraz Dominika Sell - aktorka, które były gośćmi Polskiego Radia Dzieciom i audycji "Strefa Rodzica" i opowiedziały o swoich działaniach na rzecz młodych ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkolne wspomnienia, czyli jak pracować z dziećmi, aby tworzyć więzi i wspólnotę?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 12:46
Budowanie stałych relacji nie jest proste. - Dobrze jest mieć przy sobie nauczyciela, przy którym można się czuć bezpiecznie i który będzie stał przy dziecku, kiedy będzie się ono potykać. To właśnie dlatego pamiętamy takich pedagogów, którzy nauczyli nas czegoś ważnego - powiedział Radosław Potrac, Nauczyciel Roku 2023, który wraz z psychologiem Martą Bąkowską, był gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naleśniki czy leczo z ciecierzycą. Jak świadomie karmić dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 16:57
Żeby dobrze gotować, trzeba to kochać. Czy można nauczyć dziecko wspólnego przygotowywania posiłków, dobrze się bawić a jednocześnie tworzyć silne więzi? Mówiła o tym w "Strefie Rodzica" Agata Gwiazdowska - specjalistka żywienia, przedsiębiorcza mama, która podzieliła się ze Słuchaczami swoimi patentami na świadome i zdrowie żywienie dzieci.
rozwiń zwiń