Polskie Radio Dzieciom

Czy bieganie za dzieckiem z talerzem może być skuteczne? Jak nakarmić niejadka?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 10:50
Miała już za sobą przekupstwa, bieganie za dziećmi z talerzem, namawianie na różne sposoby, postanowiła jednak w końcu wyciągnąć wnioski i dokształcić się w tym zakresie. Dziś sama wie już jak rozszerzać dietę niemowlęcą, czy można przekonać maluchy do warzyw i jak sprawić aby chętnie zjadały przygotowane dla nich posiłki. W "Strefie rodzica" gościem Marty Kawalec była Monika Olczak, terapeuta karmienia, która radzi nie tylko z własnego doświadczenia, ale i wyksztalcenia. 
Do najczęstszych mitów, które można usłyszeć również w gabinetach lekarzy pediatrów jest to, że rozszerzanie diety powinno się rozpocząć, gdy dziecko ma cztery miesiące.
Do najczęstszych mitów, które można usłyszeć również w gabinetach lekarzy pediatrów jest to, że rozszerzanie diety powinno się rozpocząć, gdy dziecko ma cztery miesiące. Foto: Shutterstock

Kiedy dziecko nie chce jeść to denerwuje się mama, dziecko a czasem cała rodzina. Bo dziecko głodne to jak każdy Polak złe. Według ekspertów kiedy maluch nie chce jeść, może to oznaczać, że nie jest głodny, nie smakuje mu jedzenie, może być chory, albo zdenerwowany. Czasem zaś wszystkie przyczyny mogą występować jednocześnie. A o tym jak nakarmić niejadka radziła w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Monika Olczak, terapeutka karmienia i pedagog specjalny.

Jak zapewniła ekspertka jest cała masa powodów przez które dziecko nie chce jeść, włącznie z różnymi zaburzeniami, które trzeba zdiagnozować u specjalistów. - Najczęściej jest jednak tak, że to my rodzice wywieramy na dzieciach presję, że jeśli nie zjedzą to będą głodne. Dorośli stosują więc mnóstwo trików, aby przekonać je do zmiany decyzji, tymczasem im bardziej się starają tym częściej mogą napotkać na odmowę - powiedziała terapeutka karmienia i zapewnił, że karmienie dzieci przed telewizorem, przekupywanie ich, czy nagradzanie słodyczami nie pomaga w efektywnym karmieniu.

Rodzice wpadają w pułapkę, którą sami na siebie zastawili. - Kiedy dziecko je przed telewizorem, nie ma często świadomości co, je. Słodycze, a nawet słodkie napoje są często tak bardzo kaloryczne, że wystarczają dzieciom zamiast obiadu czy śniadania, a przekupywanie dzieci prowadzi do jeszcze większych problemów - zaznaczyła Monika Olczak, która była gościem "Strefy Rodzica". A o tym co zrobić kiedy dziecko chce jeść na śniadanie obiad i kolacje pasztetową, czy zdrowe dziecko może się zagłodzić i czy dzieci rzeczywiście wyrastają z grymaszenia przy stole terapeutka karmienia opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom.


W drugiej części audycji gościem był również Michał R. Wiśniewski, który napisał książkę p.t.: "Zakaz gry w piłkę. Jak Polacy nienawidzą dzieci". Czy pomimo dbania o Prawa Dziecka i różne standardy ich ochrony, nie popełniamy ciągle tych samych błędów, tylko w innej rzeczywistości niż kiedyś?

A więcej o tym można posłuchać w zapisie całej audycji:

Posłuchaj
121:02 [DAB]Dzieciom (PCM) 28 wrzesień 2024 21_00_40.mp3 O tym jak nakarmić niejadka mówi Monika Olczak, terapeutka karmienia, pedagog specjalny
 
  

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Kawalec
Goście: Monika Olczak, terapeutka karmienia, pedagog specjalny i Michał R. Wiśniewski ("Zakaz gry w piłkę. Jak Polacy nienawidzą dzieci")
Data emisji: 28.09.2023
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Kompetencje przyszłości i trudności codzienności, czyli jak się uczyć języków obcych skutecznie?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 15:11
To co zraża nas do mówienia w obcym języku to obawa przed popełnianiem błędów. Tymczasem zdaniem Jędrzeja Cytawy, poligloty, nie ma nic lepszego niż usłyszenie w odpowiednim momencie poprawki do swojego źle wypowiedzianego zdania w obcym języku, bo to jest idealny moment żeby lepiej zapamiętać. - Nie bójmy się popełniać błędów - ostrzegał gość Polskiego Radia Dzieciom w audycji wieczornej "Stefie Rodzica". Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psycholog: "Modą wyrażamy to co mamy w głowie". Jak pomóc odnaleźć dziecku swój styl?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2024 13:55
- Nie na wszystko powinniśmy pozwalać dzieciom w kwestii ubioru, bo są pewne zasady, które obowiązują chociażby w szkole - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Ada Jakimowicz, dyplomowana psycholożka i psychoterapeutka. A o tym jak rozmawiać z dzieckiem na temat jego stylu i czego możemy się uczyć od siebie nawzajem w kwestii mody można posłuchać w "Strefie Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci neuroróżnorodne. Jakie mają potrzeby i jakie stawiają wyzwania wychowawcom?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 09:38
Jak zmienia życie rodzica, rodziny i szkoły po otrzymaniu diagnozy spektrum autyzmu u dziecka? Jakie są procedury uzyskania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego i jak wspierać takich uczniów w edukacji, aby pomóc im osiągnąć sukcesy zarówno w nauce, jak i w życiu społecznym? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań udzielały: Magdalena Boćko-Mysiorska i psycholog kliniczny dr n. med. Anna Kaźmierczak-Mytkowska. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Zapobiegania Samobójstwom: "Nie uciekajmy od tego problemu"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 15:54
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, to czas kiedy media podają przede wszystkim zatrważające dane statystyczne. Jak zauważyła Lucyna Kicińska, pedagog i suicydolog, nie zawsze są one prawdziwe, ale przede wszystkim dużo udało się wypracować w ostatnich latach, aby odwrócić tendencję wzrostową. - Jest wiele możliwości pomocy i wiele miejsc, które ją świadczą warto z tego korzystać - powiedziała ekspertka w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń