Polskie Radio Dzieciom

Jak przetrwać szkolny czas? Rozmowa z autorem książki

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 14:29
Nadmiar materiału do przyswojenia, brak przestrzeni na wyrażenie swojej opinii czy zwykłą dyskusję, a także ocenianie za błędy i przyrównywanie do jednego wzorca – to obraz szkoły, który pamiętamy z dzieciństwa, ale też rzeczywistość, z którą zmagają się nasze dzieci. Mikołaj Marcela wyjaśnia, dlaczego szkoła wkurza i podpowiada, jak w niej przetrwać.
Dlaczego szkoła wkurza?
Dlaczego szkoła wkurza? Foto: ABO PHOTOGRAPHY/Shutterstock

Książka "Dlaczego szkoła cię wkurza i jak ją przetrwać" skierowana jest do młodych. Jak tłumaczy autor, przy tego typu publikacjach trzeba być przede wszystkim autentycznym, a jednocześnie znaleźć odpowiedni język, by przekazać to, co ma się do powiedzenia we właściwy sposób. Forma jest nieoczywista, a napisanie tej książki wymagało od Mikołaja Marcela odwagi i swego rodzaju dojrzałości. 

Posłuchaj
59:15 2022_02_21 21_00_07_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Dlaczego szkoła wkurza? Cz. 1

Szkoła ma zapewnić młodym ludziom przestrzeń do rozwoju, który zapewni dobrą pracę w przyszłości. We współczesnym systemie edukacji panuje pewien paradoks – z jednej strony chcemy uchronić dzieci przed ciężką pracą fizyczną, z drugiej zaś zarzucamy je ogromną ilością materiału, często niepotrzebnego, do umysłowego przyswojenia.  

Posłuchaj
59:20 2022_02_21 22_00_06_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Dlaczego szkoła wkurza? Cz. 2

 

Przerabianie obszernego materiału często przekreśla możliwość realizowania się w tym, czego uczeń naprawdę chce. Pasje, zainteresowania i schodzą na drugi plan. Na pierwszym są wyniki sprawdzianów i egzaminów. W ramach systemu wiele osób traci zdolność rozróżniania, co jest realnie potrzebne. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Mikołaj Marcela – autor książki "Dlaczego szkoła cię wkurza i jak ją przetrwać"
Data emisji: 21.02.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Szkoła na nowo. Istotne zmiany w statucie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 13:51
W jaki sposób przeprowadzić szkolne zebranie, by nie było ono jedynie przykrym obowiązkiem dla obu stron? Jak powinny wyglądać relacje między nauczycielem a rodzicem? Jaką rolę w życiu szkoły pełni rada rodziców? Na te i inne pytania odpowiedziały w czwartkowej Strefie Rodzica Anna Szulc, autorka książki "Nowa szkoła" i współautorka "Statutu nieumarłego" oraz Eliza Kasprowicz z prezydium rady rodziców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkoły w Polsce i na świecie. Od kogo powinniśmy się uczyć? 

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 14:16
Czy edukacja w Polsce różni się od edukacji w innych krajach europejskich i na świecie? Na to pytanie odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica Oktawia Gorzeńska, autorka książki projekt zmiany od frustracji do satysfakcji w pracy w szkole. Czy właściwie istnieje szkoła idealna? Jakie warunki powinna spełnić, by zbliżyć się do ideału? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekcje nieograniczone dzwonkami i sprzęt elektroniczny zamiast zeszytów. Rewolucja oświaty w Wodzisławiu Śląskim

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 13:36
W Wodzisławiu Śląskim przyjęto nową strategię rozwoju oświaty na najbliższe cztery lata. Zapisano w niej między innymi odejście od podziału na czterdziestopięciominutowe lekcje czy zwiększenie wykorzystania technologii cyfrowych w codziennej pracy. Więcej o rewolucji opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia dzieciom prezydent Wodzisławia Śląskiego, Mieczysław Kieca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowoczesna szkoła przyjazna uczniom?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 19:25
Szkoła Podstawowa nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku to jedna z innowacyjnych szkół, w której widać wiele zmian. Jedną z nich jest przeformatowanie przestrzeni edukacyjnych w zgodzie z zasadami proksemiki. Wśród takich przestrzeni znalazła się warsztatownia, która została wyposażona w specjalne stoły i liczne narzędzia. To właśnie tam odbywają się różnorodne zajęcia techniczne. W ramach uczniowskiego klubu sportowego funkcjonuje z kolei ścianka wspinaczkowa.
rozwiń zwiń