Polskie Radio Dzieciom

"Nikt nie jest wykluczony", czyli rzecz o podstępnych i męczących przypadłościach.

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2024 08:00
Jeśli dziecko od dłuższego czasu męczy uporczywy kaszel lub wodnisty katar, to nie musi być kolejne przeziębienie. Te objawy mogą świadczyć również o alergii. Jakie czynniki najczęściej powodują alergię u dzieci i jak złagodzić uciążliwe dolegliwości opowiadał w Polskim Radiu Dzieciom prof. Adam J. Sybilski - pediatra, alergolog; Kierownik Kliniki Chorób Dziecięcych z Centrum Alergologii CSK MSWiA w Warszawie.

Jak podkreślił prof. Adam J. Sybilski, alergie od dawna są już nazywane epidemią XXI wieku, z uwagi na liczbę pacjentów. - Uskarża się na nią od 40 do 50 proc. pacjentów na całym świecie. Z drugiej strony choroby alergologiczne obejmują bardzo wiele dziedzin medycyny: pediatrię, okulistykę, laryngologia, pulmonologia, a jeśli dołożymy do tego skutki jakie te schorzenia mogą wywoływać, czyli stres i trudne emocje, to mamy już zaangażowaną do tego całą medycynę - powiedział ekspert w audycji "Strefa Rodzica".

Ponadto jak zauważył prof. Adam J. Sybilski alergia to przypadłość, która może dotyczyć ludzi w każdym wieku, a dodatkowo można odkryć w sobie skłonność do alergii nawet w podeszłym wieku. - I to jest dziwne bo wydawałoby się, że jeśli mamy alergie w dzieciństwie, to zostanie z nami do końca życia. To nie musi być prawda, podobnie jak to, że ktoś kto jest zdrowy, nigdy nie doświadczy skutków alergii. Wszystko zależy od układu immunologicznego, który wraz z wiekiem może być coraz słabszy - wyjaśnił alergolog. - 60 proc pacjentów cierpiących na alergię to dzieci i mówi się, że większość alergii pojawia się w pierwszych latach życia, niestety nikt nie jest wykluczony z choroby alergicznej - powiedział pediatra.

W drugiej godzinie audycji pojawił się temat o pomocy uchodźcom, o którym opowiedzieli Marcie Powałowskiej Dominik Kuc (Fundacja GrowSpace) i Mirosław Skórka (Związek Ukraińców w Polsce)

A więcej na ten temat można posłuchać w całym zapisie audycji:

Posłuchaj
120:04 [DAB]Dzieciom (PCM) 5 wrzesień 2024 21_00_34.mp3 W "Strefie Rodzica" prof. Adam J. Sybilski - pediatra, alergolog; Kierownik Kliniki Chorób Dziecięcych z Centrum Alergologii CSK MSWiA w Warszawie
 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Powałowska
Goście: Prof. Adam J. Sybilski - pediatra, alergolog; Kierownik Kliniki Chorób Dziecięcych z Centrum Alergologii CSK MSWiA w Warszawie, Dominik Kuc - Fundacja GrowSpace Mirosław Skórka - Związek Ukraińców w Polsce
Data emisji: 5.09.2023
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Prawne aspekty wakacyjnych podróży w "Strefie rodzica" Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 11:34
- Jeśli rodzice nie są skonfliktowani, to nie ma problemu, jednak jeśli są to za brak pewnych dokumentów mogą być pociągnięci do odpowiedzialności nawet za uprowadzenie małoletniego, poza jego stałe miejsce zamieszkania - powiedziała mecenas Emilia Tomanek, specjalizująca się w prawie rodzinnym. Jakie dokumenty i zgody są niezbędne podczas wakacyjnych podróży z dzieckiem? Gdzie szukać pomocy za granicą, jeżeli zajdzie jakieś niespodziewane zdarzenie z udziałem dziecka? O tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem o tym, że czasami nas na coś nie stać?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 10:00
Jak tłumaczyć dzieciom kwestie ograniczonych środków rodziców, jak z nimi rozmawiać, aby w świecie, w którym konsumpcja zajmuje bardzo mocne miejsce, nie czuły się gorsze i czy faktycznie najlepsze są te wakacje, które są spędzone w egzotycznych krajach? Na te i inne pytania odpowiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom psycholog Aleksandra Piotrowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzice: "dacie radę"! O sile spokoju mówią mama i tata dziesięciorga dzieci

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2024 16:39
- Chcemy uspokajać rodziców, bo wiele współczesnych metod wychowawczych powoduje niepokój w rodzinach. "Czy mogę co zrobić coś lepiej? czy jestem wystarczająco dobrym rodzicem?" - powiedział w "Strefie Rodzica" Janusz Wardak, który wraz ze swoją żoną Anną napisali książkę "Spokojnie, dacie radę! Praktyczny poradnik dla rodziców", a w audycji opowiedzieli o najważniejszych radach i spostrzeżeniach zebranych z własnego doświadczenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kompetencje przyszłości i trudności codzienności, czyli jak się uczyć języków obcych skutecznie?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 15:11
To co zraża nas do mówienia w obcym języku to obawa przed popełnianiem błędów. Tymczasem zdaniem Jędrzeja Cytawy, poligloty, nie ma nic lepszego niż usłyszenie w odpowiednim momencie poprawki do swojego źle wypowiedzianego zdania w obcym języku, bo to jest idealny moment żeby lepiej zapamiętać. - Nie bójmy się popełniać błędów - ostrzegał gość Polskiego Radia Dzieciom w audycji wieczornej "Stefie Rodzica". Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Większość dzieci nie chce być już aktorką czy strażakiem. Marzą o byciu influencerem

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 15:09
Angielskie słowo influence oznacza wpływać i wywierać na kogoś wpływ. To właśnie robią youtuberzy, tiktokerzy i instagramerzy. A o tym w jaki sposób to robią i jak przekonać nasze dzieci do tego żeby temu nie ulegały mówili w "Strefie Rodzica" Kuba Wątor - dziennikarz, autor książki "Influenza" oraz Magdalena Prokop-Duchnowska dziennikarka Tygodnika Idziemy.
rozwiń zwiń