Polskie Radio Dzieciom

Psycholog: "Modą wyrażamy to co mamy w głowie". Jak pomóc odnaleźć dziecku swój styl?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2024 13:55
- Nie na wszystko powinniśmy pozwalać dzieciom w kwestii ubioru, bo są pewne zasady, które obowiązują chociażby w szkole - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Ada Jakimowicz, dyplomowana psycholożka i psychoterapeutka. A o tym jak rozmawiać z dzieckiem na temat jego stylu i czego możemy się uczyć od siebie nawzajem w kwestii mody można posłuchać w "Strefie Rodzica".
Jak reagować na pomysły naszych dzieci w kwestii wyboru garderoby i używania kosmetyków kolorowych?
Jak reagować na pomysły naszych dzieci w kwestii wyboru garderoby i używania kosmetyków kolorowych?Foto: Shutterstock

Bardzo często dzieci próbują zamanifestować swoją odrębność za pomocą stylu ubierania się. Gdzie jest granica pomiędzy wyrażaniem siebie a zwyczajną estetyką? Czy w porównaniu do dawnych pokoleń przestaliśmy zwracać uwagę na pewne zasady ubioru? Czy młoda osoba, która zbytnio zaczyna przejmować się swoim wyglądem, może mieć z tego względu problemy, a wręcz czy sama może takowe stwarzać? Na ten temat radziła w "Strefie rodzica" Ada Jakimowicz - dyplomowana psycholożka, psychoterapeutka, absolwentka Akademii Motywacji i Edukacji oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz AWFu 

Jak zauważyła Ada Jakimowicz, kiedyś nie było takiego wyboru w kwestii ubrań i nie zwracaliśmy uwagi na ich jakość, kolorystykę, wszystko było bardziej ujednolicone. - Teraz ubranie jest dla wielu nastolatków wyrażeniem tożsamości, dla innych efektem buntu, albo dostosowaniem się do norm jakie panują w społeczeństwie. A dodatkowo to co zauważyłam ubrania modne, nie dla wszystkich są piękne i nie okazują luksusu - powiedziała psycholog, ale jak dodała modą wyrażamy bardzo dużo tego co mamy w głowie.

Współczesne nastolatki inspirują się nie tylko trendami ze szkoły, ale przede wszystkim tym co znajdą w internecie. -Do tej pory pokazywanie swojego stylu to była domena dziewczyn, choć dziś powoli się to wyrównuje, bo chłopcy coraz częściej wyrażają się poprzez wygląd. Ważne znaczenie ma tutaj kontekst szkoły. Na co pozwala dzieciom, a co jest niedopuszczalne - wyjaśniła Ada Jakimowicz i podała kilka rad w jaki sposób rozpocząć z dzieckiem rozmowę o ubraniach, na co zwracać uwagę i dlaczego warto dyskutować o estetyce.

W drugiej części programu Marta Kawalec zabierała zaś Słuchaczy na Wyspy Owcze wraz z Sabiną Poulsen. Jacy są mieszkańcy tych rejonów, co warto tam zwiedzić i czym życie wyspiarskie różni się od polskiej rzeczywistości?

Zapraszamy do odsłuchania całej "Strefy Rodzica":


Posłuchaj
118:14 [DAB]Dzieciom (PCM) 8 wrzesień 2024 21_00_44.mp3 W strefie Rodzica: Ada Jakimowicz - dyplomowana psycholożka, psychoterapeutka, absolwentka Akademii Motywacji i Edukacji oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz AWFu

  

 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Kawalec
Goście: Ada Jakimowicz - dyplomowana psycholożka, psychoterapeutka, absolwentka Akademii Motywacji i Edukacji oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz AWFu i Sabina Poulsen
Data emisji: 8.09.2023
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:54
Pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest ogromną zmianą nie tylko dla dziecka, ale też i całej rodziny. W odróżnieniu od przedszkola, gdzie jedną z największych trudności stanowiło rozstanie z maluchem i zostawienie go pod opieką innego dorosłego, w tym wypadku główny temat stanowi adaptacja dziecka do nowego środowiska i obowiązków. O tym, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i pomóc swojemu dziecko opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Chrościcka, psycholog i terapeutka dzieci i rodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Większość dzieci nie chce być już aktorką czy strażakiem. Marzą o byciu influencerem

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 15:09
Angielskie słowo influence oznacza wpływać i wywierać na kogoś wpływ. To właśnie robią youtuberzy, tiktokerzy i instagramerzy. A o tym w jaki sposób to robią i jak przekonać nasze dzieci do tego żeby temu nie ulegały mówili w "Strefie Rodzica" Kuba Wątor - dziennikarz, autor książki "Influenza" oraz Magdalena Prokop-Duchnowska dziennikarka Tygodnika Idziemy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początek roku szkolnego: oczekiwania, nadzieje i rozczarowania

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 20:22
Pierwsze tygodnie szkoły to nie tylko nowe emocje i doznania dla uczniów, ale też nauczycieli. Jak nie zawieźć pokładanych nadziei, jak zainteresować szkołą najmłodszych i utrzymać uwagę dojrzalszych uczniów? O tym opowiedział w "Strefie Rodzica" Radosław Potrac - polski nauczyciel, społecznik, animator aktywności lokalnych, redaktor artykułów historycznych. W 2023 uhonorowany tytułem Nauczyciel Roku.
rozwiń zwiń