Nauka

Naukowcy: cukier i sól prowadzą do nadciśnienia

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 15:00
Ważna informacja przed świątecznym obżarstwem. Co jest groźniejsze w diecie: nadmiar cukru czy nadmiar soli? Na ten temat spierali się w ostatnich dniach, światowi naukowcy, którzy badają wpływ jedzenia na ciśnienie krwi.
Audio
  • cukier i sól prowadzą do nadciśnienia - R. Motriuk / IAR
Naukowcy: cukier i sól prowadzą do nadciśnienia
Foto: flickr/ Paul

Debatę prowadzono na portalu specjalistycznego pisma „Open Heart” („Otwarte Serce”).

Sprawa jest poważna, bo nadciśnienie prowadzi do uszkodzenia nerek, udaru mózgu czy zawału serca. Cierpi na nie około miliarda ludzi; co roku umiera ponad siedem milionów chorych.

To, że nadmiar soli prowadzi do nadciśnienia, wiadomo już od dziesięcioleci. Teraz amerykańscy naukowcy dowodzą, że nadmiar cukru, zwłaszcza fruktozy, jest gorszy. Jeszcze inni mówią, że takie porównywanie w ogóle nie ma sensu.
- Powinniśmy ograniczać i cukier, i sól - tłumaczy IAR dr Helena Martynowicz z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Dodaje, że Polacy powinni ograniczyć ilość spożywanej soli o połowę - do pięciu gramów dziennie - zgodnie z zaleceniami WHO. Cukru należy przyjmować maksymalnie 50 gramów dziennie. Innymi słowy należy nie solić potraw oraz unikać słodkich napojów i słodyczy. A oprócz tego każdy, bez względu na dietę, powinien uprawiać sport - 150 minut tygodniowo.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna dieta zdrowie
Czytaj także

Dieta śródziemnomorska zapewni młodość genom

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 19:00
Dieta śródziemnomorska eliksirem genetycznej młodości? Do takich wniosków doszli badacze z USA, którzy analizowali zjawisko starzenia się komórek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy opracowali substancję ograniczającą apetyt

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 10:37
Uczeni z Imperial College w Londynie poinformowali, że stworzyli specyfik, który wprowadzony do organizmu uwalnia hormony jelitowe, które wywołują uczucie sytości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żuj gumę... na zdrowie!

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 18:37
Na temat wpływu gumy do żucia na nasze zdrowie, uzębienie, ale też i nerwy narosło mnóstwo mitów. Kilka z nich obaliliśmy.
rozwiń zwiń