Nauka

Rewolucja w badaniach EKG

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2008 10:48
Wynalazek polskich naukowców to pierwszy tego typu system na świecie.

System PocketECG w czasie rzeczywistym analizuje i przesyła sygnał EKG. Wynalazek polskich naukowców z firmy Medicalgorithmics to pierwszy tego typu system na świecie.

Słuchaj głosu serca

Dr Marek Dziubiński z Medicalgorithmics jest twórcą innowacyjnego systemu telemedycznego PocketECG. To bezprzewodowy, przenośny system EKG, który da lekarzowi szansę bieżącego nadzoru zaburzeń pracy serca pacjenta w czasie jego pobytu w domu. PocketECG nadaje się znakomicie do tradycyjnych 24-godzinnych badań holterowskich, ale novum jest możliwość znacznie dłuższego, wielodobowego monitorowania arytmii – wykrywania zmian występujących np. raz na kilka dni lub tygodni oraz rejestrowania zmian elektrycznej aktywności serca w reakcji na zmianę leków lub ich dawkowania.

Dr Dziubiński liczy także na to, że urządzenie okaże się pomocne w zwiększeniu wykrywalności zaburzeń rytmu pracy serca wśród dzieci. Stąd współpraca z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu w sprawie programu, badającego przydatność systemu PocketECG w długim nadzorze rytmu pracy serca u dzieci.

Jak to działa? Pacjent otrzymuje od lekarza dwa „pudełeczka”. Jedno z nich to urządzenie typu SmartPhone - przenośny mikrokomputer z ekranem dotykowym pełniący jednocześnie funkcję telefonu z modułami GSM i Bluetooth. SmartPhone umożliwia bieżącą automatyczną analizę sygnału EKG odbieranego bezprzewodowo z drugiego urządzenia - miniaturowego nadajnika Bluetooth, noszonego przez pacjenta.

System PocketECG zbiera sygnał EKG z dwóch elektrod na ciele badanej osoby. Stale notuje rytm serca. Ponadto automatycznie wykrywa niepokojące zdarzenia w EKG badanej osoby lub problemy techniczne i przesyła dany fragment sygnału do stacji roboczej lekarza nadzorującego badanie.

Zastosowane do bieżącej analizy sygnału EKG autorskie, opatentowane algorytmy, świetnie radzą sobie z zakłóceniami i zaburzeniami sygnału związanymi z ruchem człowieka. Dlatego pacjent może przebywać w domu w czasie badania i wcale nie musi ograniczać swojej aktywności. Jeśli np. badane dziecko odklei elektrodę, lekarz będzie miał natychmiastową informację i będzie mógł odpowiednio poinstruować rodziców.

W opracowaniu są technologie, umożliwiające zastosowanie systemu PocketECG w kompleksowym centrum telemedycznym.  Firma Medicalgorithmics testuje je wspólnie z Instytutem Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Aninie w ramach projektu celowego, finansowanego z programu SPO-WKP (Sektorowy Program Operacyjny „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw”). Dr Dziubiński tak wyjaśniał ideę tego projektu w „Pulsie Medycyny” : „Lekarz zakładający pacjentowi urządzenie nie musi znać się na interpretacji wyników EKG, bo dane są zatwierdzane przez specjalistów z centrum telemonitoringu, a lekarz otrzymuje już gotowy raport. Takie rozwiązanie telemedyczne pozwoli zwiększyć dostęp do specjalistów od elektrofizjologii dla pacjentów z małych miejscowości”.

Miłe sercu patenty

Firma Medicalgorithmics od 2005 r. opracowuje nowatorskie rozwiązania w zakresie przetwarzania sygnałów i danych w aplikacjach medycznych. Przedsiębiorstwo ma status lokatora Inkubatora Technologii Warszawskiego Parku Technologicznego.

Inne ciekawe technologie, rozwijane przez firmę Medicalgorithmics, to kolejne patenty w dziedzinie monitoringu i diagnostyki serca: HeartSounds, Coperniqs i CardVET.

Coperniqs to zestaw do wizualizacji powierzchni mięśnia sercowego oraz narzędzie do analizy zmiennych istotnych przy inwazyjnych zabiegach terapeutycznych, takich jak ablacje (czyli usuwanie ognisk arytmii prądem o częstotliwości radiowej). System Coperniqs był testowany m.in. w szpitalu Harvard Medical School w Bostonie i w Hôpital Cardiologique du Haut Lêvêque w  Bordeaux.

HeartSounds z kolei jest systemem do badania przepływu krwi w sercu pacjenta, pomocnym w wykrywaniu zaburzeń pracy zastawek naturalnych i ocenie jakości funkcjonowania zastawek sztucznych. System HeartSounds obiektywizuje badanie stetoskopowe, ponieważ przetwarza i przedstawia zdigitalizowany sygnał ze stetoskopu w trzech wymiarach. Ta technologia ma szanse zrewolucjonizować wstępną diagnostykę wad serca, ponieważ łączy zalety badania stetoskopowego i badania metodą ultradźwięków ( tzw. ECHO serca).

Natomiast system CardVET stosowany jest w weterynarii (dla psów, kotów i koni) i działa analogicznie do PocketECG.

Misją Medicalgorithmics jest wprowadzanie tego rodzaju innowacyjnych rozwiązań medycznych na rynek światowy. Szansa na ich międzynarodową karierę jest duża. W kwietniu 2008 r. urządzenie PocketECG otrzymało europejski certyfikat zgodności CE na wyrób medyczny. Natomiast na początku sierpnia amerykańskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne Bioheart poinformowało o zamiarze rozpoczęcia współpracy z Medicalgorithmics.

Agnieszka Labisko

Zobacz film:

Obrazowanie pracy serca na elektrokardiogramie

Czytaj także

Nowoczesna kosmetologia

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 14:32
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Google liczy zapytania o grypę

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2009 13:16
Internetowy gigant tworzy statystyki wyszukiwania, które mogą pokazać aktywność wirusa grypy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plemniki w 3D

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 12:26
Opracowano pierwszą nieinwazyjną metodę badania i obrazowania męskiego nasienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa generacja sztucznych kości

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2010 15:48
Stworzono piano-metal, który oddaje właściwości ludzkich kości.
rozwiń zwiń