Nauka

Muzycy i ptaki używają tych samych genów

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 23:00
Podczas wykonania utworów muzycznych aktywne są te same geny, które umożliwiają trele ptakom śpiewającym. Muzyka może wpływać także na geny związane z neurodegeneracją.
Orkiestra Młodzieżowa Unii Europejskiej. W zespole grają utalentowani młodzi muzycy w wieku od 14 do 27 lat, reprezentujący 27 krajów UE
Orkiestra Młodzieżowa Unii Europejskiej. W zespole grają utalentowani młodzi muzycy w wieku od 14 do 27 lat, reprezentujący 27 krajów UEFoto: Grzegorz Michałowski/PAP

Okazuje się, że mechanizmy związane z odbiorem i tworzeniem muzyki są silnie zakorzenione ewolucyjnie i jednakowe dla wielu gatunków - piszą naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach, którzy wyniki swojego badania opublikowali w czasopiśmie „Scientific Reports”.

- Liczne badania z zakresu neuronauki wykazały, że mózgi profesjonalnych muzyków i osób nie będących muzykami różnią się od siebie strukturalnie i funkcjonalnie, a trening muzyczny może w znaczącym stopniu poprawiać funkcje poznawcze człowieka. Jednak nie wiedzieliśmy, jakie są biologiczne podstawy tych różnic - relacjonują autorzy pracy.

Grupa kierowana przez dr Irmę Jaervelae zbadała wpływ muzyki na ekspresję genów u muzyków z dwóch zespołów: profesjonalnej orkiestry Tapiola Sinfonietta i orkiestry uniwersyteckiej Akademii Sibeliusa. Pomiarów dokonywano dwukrotnie: po trwającym 2 godziny koncercie oraz tuż po trwającej tyle samo czasu sesji kontrolnej, gdzie uczestnicy badania nie grali ani nie słuchali żadnej muzyki.

Okazało się, że w trakcie koncertu u muzyków doszło do silnej aktywacji genów (np. SNCA, FOS i DUSP1), które zaangażowane są m.in. w zachowania motoryczne, zdolność tkanki nerwowej do tworzenia nowych połączeń i niektóre funkcje poznawcze, np. uczenie się i pamięć. Co ciekawe, niektóre wzbudzone geny znane były do tej pory z tego, że biorą udział w powstawaniu chorób neuropsychiatrycznych i neurodegeneracyjnych.

Najbardziej zaciekawiło naukowców jednak to, że część z tych genów odpowiada za tworzenie melodii i dźwięków także u ptactwa śpiewającego. - Odkrycia te stanowią niezwykle cenne tło dla dalszych badań dotyczących molekularnych podstaw percepcji i tworzenia muzyki, ewolucji tych procesów oraz roli muzykoterapii w leczeniu wielu schorzeń - mówi dr Jaervelae.

(ew/PAP/ScienceDaily)

Czytaj także

Polska: potrzeba programu walki z chorobami mózgu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 16:00
Potrzebny jest Narodowy Brain Plan dla Polski - podkreślali uczestnicy konferencji inaugurującej strategię na rzecz profilaktyki i zwalczania chorób mózgu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja: problem z emocjami i z pamięcią

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 11:15
- Często jej nie rozpoznajemy, bo osoby z depresją potrafią funkcjonować dosyć poprawnie - mówiła Aleksandra Kołodziej, badaczka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy kolejny gen autyzmu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 09:00
Naukowcy odkryli nowy gen, który prawdopodobnie odpowiada za najcięższe postacie autyzmu u dziewczynek. Amerykańscy badacze piszą o tym w najnowszym wydaniu prestiżowego tygodnika „Nature”.
rozwiń zwiń