Nauka

Co skrywa tajemniczy krakowski tunel?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 19:00
Archeolodzy zbadali tajemnice tunelu pod Arsenałem Miejskim w Krakowie, który w 2015 roku odkryli robotnicy pracujący nad izolacją cieplną obiektu.
Co skrywa tajemniczy krakowski tunel?
Foto: Pixabay.com

Tunel służył najprawdopodobniej jako tajemne przejście. W jego zasypisku odnaleziono także cenny fragment renesansowego ołtarza.

Badacze ustalili też, że odkopany przed Arsenałem kamienny mur o szerokości 1,2 m, jest pozostałością drugiego pierścienia murów obronnych Krakowa. Mur ten zachował się w ziemi na głębokość co najmniej 6 m.

Tunel natomiast ma 16 m długości, 2 m wysokości i 1,5 m szerokości. Korytarz wykonany został w całości z kamienia wapiennego. Początkowo archeolodzy oceniali, że mógł powstać w drugiej połowie wieku XIV lub na przełomie XIV/XV, a służył jako kanał, którym odprowadzano ścieki miejskie do fosy, lub jako tajemne przejście. Za drugą hipotezą przemawia fakt, że tunel ten nie miał kamiennego, szczelnego dna.

- Tajemne przejścia pełniły wiele funkcji. Można było dzięki nim sprowadzać pomoc czy zaopatrzenie dla oblężonego miasta, można też było organizować zbrojny wypad na nieprzyjaciela. W związku z tym, iż tunel powstał już po wybudowaniu drugiego muru obronnego, bardziej prawdopodobne jest jego datowanie na przełom XIV/XV w. – mówi dr Jacek Pierzak, archeolog ze Śląska, który badał tunel.

W zasypanym ziemią tunelu odkryto detal architektoniczny, wykonany z czerwonego marmuru, zdobiony motywami roślinnymi (arabeska) i złoceniami. - Okazało się, że jest to fragment ołtarza z ok. 1533-1536 r., wykonanego przez włoskiego rzeźbiarza Jana Marię Padovaniego, który to ołtarz jednak nie zachował się w całości – mówi archeolog. 

- Odnaleziony fragment, dokładnie cyborium (obudowa ołtarza), jest niewątpliwie bardzo ważny. Ołtarz zaprojektowany przez Padovaniego to perła renesansu, jedno z pierwszych polskich dzieł renesansowych. Odnaleziony fragment pokazuje, że rzeźbiarz doskonale operował dłutem i bardzo dobrze znał materiał – w tym przypadku marmur węgierski, uznawany za marmur królów – powiedziała konserwator Paula Musiał i dodała: - Nie dowierzałam, kiedy zobaczyłam brakujący fragment ołtarza. Wielką tajemnicą pozostaje też to, w jaki sposób marmur znalazł się w tunelu pod Arsenałem.

Niewykluczone, że pod Arsenałem są inne fragmenty interesujących zabytków. Odnaleziony fragment marmuru zasili zbiory Muzeum Czartoryskich, które sprawuje pieczę nad Arsenałem.

Arsenał Miejski, to drugi znany – po Arsenale Królewskim – tego typu budynek w Krakowie. Obiekt został wzniesiony z piaskowca, przy ul. Pijarskiej, w II poł. XVI w. Stał w pobliżu murów obronnych miasta i służył do przechowywania broni i sprzętu wojennego. 

(ew/PAP)

Zobacz więcej na temat: archeologia Kraków NAUKA
Czytaj także

Ulewa odsłoniła kości pod Wawelem

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 22:22
Intensywne opady deszczu odsłoniły ludzkie kości pod Wzgórzem Wawelskim. Badacze oceniają historyczną wartość znaleziska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neandertalsko-ludzkie krzyżówki wcześniej niż sądzono

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 15:10
Neandertalczycy zaczęli mieszać się genetycznie z ludźmi współczesnymi znacznie wcześniej niż do tej pory sądzono. Do takich wniosków doszli eksperci z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka. Ich publikację zamieszcza tygodnik „Nature”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy na cmentarzyskach. Zagadkowe odkrycia

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 13:26
Praca archeologa często skupia się wokół wykopalisk prowadzonych na cmentarzyskach. Miejsca te są kopalnią wiedzy o mieszkańcach danej społeczności. Zdarzają się odkrycia, które wprawiają naukowców w zdumienie.
rozwiń zwiń