Nauka

Kłopotliwa belka z Cieszyna

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2008 13:16
Belka z romańskiej rotundy może zmienic datowanie budowli.

Jeden z najcenniejszych i najstarszych polskich zabytków architektonicznych znajduje się w Cieszynie. Chociaż cieszyńską rotundę przebadano już ponad 60 lat temu, na archeologów i historyków wciąż czeka mnóstwo tajemnic i niespodzianek. Jedną z nich są wyniki datowania pochodzącej z okolic rotundy drewnianej belki.

Stojąca na Wzgórzu Zamkowym romańska rotunda była pierwszą chrześcijańską świątynią w mieście. Nie wiemy jeszcze do końca, dlaczego i kiedy powstała. Przyjmuje się, że wybudował ją Bolesław Chrobry po wyprawie, dzięki której na krótki czas zapanował nad Czechami. Charakterystyczna budowla pełniła także funkcję kaplicy grodowej podczas panowania cieszyńskich Piastów do 1653 roku. Wizerunek rotundy, prawdziwej perełki polskiej architektury romańskiej, umieszczono na rewersie 20-złotowego banknotu.

- Do tej pory rotundę datowano na 1. połowę XI wieku – mówi Zofia Jagosz-Zarzycka, archeolog z Muzeum Śląska Cieszyńskiego. – To datowanie bazowało jednak tylko i wyłącznie na zabytkach znalezionych podczas badań archeologicznych, które przy rotundzie przeprowadziła na przełomie lat 40. i 50. XX wieku Alina Kietlińska – wyjaśnia Zofia Jagosz-Zarzyca. Chodzi o ceramikę znalezioną w warstwach datowanych na czas konstrukcji rotundy.  Nie od dzisiaj jednak wiadomo, że datowanie na podstawie typów naczyń nie jest metodą specjalnie precyzyjną – szczególnie na terenie średniowiecznej Słowiańszczyzny.

W warstwie, którą uznano za współczesną okresowi powstawania cieszyńskiej rotundy, Alina Kietlińska znalazła duże ilości drewna z dawnego cieszyńskiego grodu. Po większości tego bezcennego z punktu widzenia nauki materiału słuch zaginął, ale w zbiorach cieszyńskiego muzeum zachowała się duża belka z tego zbioru. Została ona niedawno poddana analizie dendrochronologicznej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jest to niezwykle precyzyjna metoda: w sprzyjających warunkach można ustalić datę ścięcia drzewa, z którego wykonano daną belkę, co do roku. Tak było tym razem: wyniki krakowskich badań określiły rok ścięcia drzewa na cieszyńską belkę na 1180 rok. To zaś może rzucić nowe światło na moment powstania rotundy. – Belka raczej nie może pochodzić z późniejszej przebudowy rotundy, ponieważ znaleziono ją w warstwie współczesnej do procesu budowy kaplicy – wyjaśnia Zofia Jagosz-Zarzycka. – Z drugiej strony trudno nam na podstawie jednej belki przedatować całą budowę rotundy. Wiemy, że ten odcinek grodu był budowany pod koniec XII wieku – dodaje.

A zatem, aby potwierdzić datowanie samej romańskiej budowli, trzeba byłoby ponownie ją przebadać archeologicznie. Wbrew pozorom, to bardzo ważne pytanie, ponieważ data powstania rotundy może powiedzieć nam więcej o początkach kształtowania się polskiego państwa.

(ew)

Czytaj także

Genetyka na tropach tajemniczych ludów

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2008 09:57
Pochodzenie starożytnych cywilizacji stworzonych przez tajemnicze ludy jak Etruskowie czy Minojczycy wciąż budzi dyskusje wśród naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsze miasteczko?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2009 15:09
BBC publikuje artykuł o „najdłużej zamieszkanym miejscu w Wielkiej Brytanii”. Takich miejsc jest jednak więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francuskie korzenie brytyjskiego rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2009 16:40
Fakt, w który Anglicy nie będą chcieli uwierzyć.
rozwiń zwiń