Nauka

Krąg z Biskupina - badania trwają

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2009 12:55
Powstała trójwymiarowa animacja obiektu.

Jak informowaliśmy kilka miesięcy temu , w 2008 roku prof. Włodzimierz Rączkowski odkrył w rejonie Biskupina pierwszy znany na terenie Polski tzw. „rondel” neolityczny. Znamy jego trójwymiarową rekosntrukcję.

Neolityczny obiekt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie słynnej osady kultury łużyckiej z epoki brązu, ale jest od niej dużo starszy. „Rondel” to bowiem gigantyczna, niemal 100-metrowej średnicy okrągła konstrukcja, składająca się z dwóch wałów ziemnych, użytkowana 5-6 tysięcy lat temu w celach kultowo-astronomicznych. W tym roku na zlecenie dyrektora Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, Wiesława Zajączkowskiego, firma Proton-Archeo przeprowadziła w jej obrębie badania geofizyczne i pomiary topograficzne. W ich wyniku opracowano wstępną rekonstrukcję niezwykłego obiektu w postaci trójwymiarowej animacji.

Badania geofizyczne pozwalają na rekonstrukcję kształtu dawnych obiektów bez niszczenia stanowiska. - "Bez wbicia łopaty w ziemię pozyskaliśmy szereg nowych informacji na temat prahistorycznego obiektu" – mówi Łukasz Porzuczek z firmy wykonującej analizy krędu. - "Dzięki przeprowadzonym badaniom wiemy, że oprócz dwóch potężnych wałów ziemnych, rondel składał się także zewnętrznej palisady, obiegającej całą konstrukcję" - wyjaśnia.

Badania geomagnetyczne tego sporego obszaru (ponad hektar) zajęły zaledwie jeden dzień. W trakcie analiz odkryto szereg pradziejowych obiektów, towarzyszących założeniu ceremonialnemu - zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz „rondla”. W obrębie wewnętrznego pierścienia zlokalizowano pozostałości po drewnianym, prostokątnym obiekcie. Udało się również ustalić, że główne wejście do "rondla" znajdowało się w jego zachodniej części. Ponadto badacze ustalili, że krąg prawdopodobnie uległ niszczącej działalności ognia. Ślady po tym wydarzeniu widoczne są w jego południowo-zachodniej części.

Do trójwymiarowej animacji "rondla" posłuzyły także dane z numerycznego modelu terenu, wykonanego przy pomocy systemu GPS oraz dokładna fotografia satelitarna tego terenu. - "W miejscach wykrycia rowów wymodelowano je komputerowo, zaś w miejscu przypuszczalnej palisady wstawiono wirtualną palisadę" – wyjaśnia zasady rekonstrukcji Porzuczek. – „Dodatkowo w miejscach, gdzie na badaniach magnetycznych wykryto przerwy w rowach i palisadzie, wykonano identyczne przerwy w wizualizacji. Wykonana animacja nie jest więc tylko luźnym wyobrażeniem stanowiska, ale została wykonana w oparciu o aktualnie dostępne informacje”.

Trudno na razie jednoznacznie potwierdzić, czy wszystkie odnalezione obiekty pochodzą z czasów funkcjonowania "rondla". Aby to ustalić, niezbędne jest pobranie próbek gruntu w celu wydatowania wszystkich struktur.

(ew/pap)

Czytaj także

Neolityczne odkrycia w Świętokrzyskiem

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2009 16:52
Archeolodzy trafili na pozostałości budowli mieszkalnej i ceramikę neolitu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neolityczna masakra

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2009 12:27
Znalezisko z Herxheim jeży włosy na głowie naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polak - Węgier dwa bratanki"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2009 10:53
Trwa 15. Festyn Archeologiczny w Biskupinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neolityczna „katedra”

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2009 13:20
Kolejna sensacja na szkockich Orkadach.
rozwiń zwiń