Nauka

Obcy akcent na dzień dobry

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2010 09:37
Podejrzewa się, że na całym świecie istnieje około 60 osób, które niespodziewanie zaczęły mówić z zupełnie innym akcentem niż do tej pory.

Jedną z tych osób jest Kay Russell z Bishops Cleeve, w Wielkiej Brytanii, która w ostatnim miesiącu, po serii migren, obudziła się i zaczęła mówić z... francuskim akcentem. W tym roku w Wielkiej Brytanii zarejestrowano jeszcze jeden przypadek pojawienia się tego syndromu po migrenie. Sarah Colwill z Devon, cierpiąca bardzo często na ataki migreny, doznała tak silnego bólu głowy, że była zmuszona wezwać pogotowie. Kiedy obudziła się w szpitalu, jej akcent brzmiał jak chiński. Osoby te cierpią na bardzo rzadki zespół chorobowy zwany syndromem obcego akcentu.

Lekarze wierzą, że wywołał to udar bądź uraz głowy, podczas którego drobny obszar mózgu związany z językiem, tonacją i wymową został uszkodzony. Syndrom obcego akcentu jest bardzo rzadkim zespołem chorobowym, który polega na nabyciu obcego dla ojczystego języka akcentu. Osoby, które cierpią na tę chorobę, posługują się swoim natywnym językiem, ale brzmią obco, tak jakby były cudzoziemcami, bądź jakby pochodziły z innego regionu kraju. Podejrzewa się, że za tę zmianę odpowiada uszkodzenie obszaru mózgu odpowiedzialnego za mowę lub częściowa utrata zdolności motorycznych.

- Syndrom ten pociąga za sobą bardzo szczególny zespół zmian w sposobie wymowy. Zwykle osoby te nie rozwijają nowego akcentu w całości, to ich słuchacze przyklejają etykietkę do tego co słyszą. W Wielkiej Brytanii ludzie mogą powiedzieć, że ktoś cierpi na syndrom obcego akcentu i brzmi jak Francuz lub Niemiec, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych stwierdzą, że ten sam człowiek brzmi jak Brytyjczyk - powiedziała profesor Sophie Scott z Institute of Cognitive Neuroscience na University College London.

Czytaj także

Duży mózg nie musi być lepszy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2009 13:37
Małe owady mogą być równie inteligentne jak duże ssaki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mózgi kobiet i mężczyzn reagują inaczej

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 13:32
Tak wynika z polskich badań naukowców z UJ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezsenności towarzyszą zmiany w mózgu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2010 09:20
Osoby cierpiące na przewlekłą bezsenność mają mniejszą objętość kory w niektórych obszarach mózgu - wynika z holenderskich badań, o których informuje pismo "Biological Psychiatry".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Tydzień Mózgu

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 07:41
Rozpoczynają się obchody Światowego Tygodnia Mózgu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mózg nam się kurczy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 15:26
Żyjący blisko 30 tys. lat temu człowiek z Cro Magnon miał mózg blisko 20% większy niż współcześni ludzie. Czy jesteśmy głupsi od przodków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice naszego mózgu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2010 20:10
Czy ma płeć? Czy może się regenerować po uszkodzeniu? Co to znaczy plastyczność mózgu? Na te pytania odpowiadali goście Krzysztofa Michalskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomóc chorym po udarze mózgu

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2010 08:31
NFZ nie refunduje zabiegów rehabilitacji po udarze mózgu. A są to niewielkie pieniądze.
rozwiń zwiń