W 1996 roku na Politechnice Warszawskiej powstał Wydział Mechatroniki, na którym, poza mechatroniką, prowadzone są także badania z zakresu bioniki.
Mechatronika, jak wyjaśnia gość Jedynki profesor Mariusz Olszewski z Instytutu Automatyki i Robotyki Politechniki Warszawskiej, to zaawansowana mechanika, naszpikowana elektroniką. Połączenie mechaniki, elektroniki, informatyki, automatyki i robotyki, telekomunikacji i sensoryki umożliwia projektowanie i wytwarzanie nowoczesnych urządzeń.
Samo słowo "mechatronika" pojawiło się po raz pierwszy w roku 1969 w Japonii, a w Polsce były próby spolszczenia go jako "mechanotronika".
Nauka w Polskim Radiu >>>
Z kolei termin "bionika" pojawił się już w roku 1960 w USA i oznacza on naukę zajmującą się wykorzystaniem procesów biologicznych w technice i budowaniem urządzeń na wzór organizmów żywych. - Wykorzystujemy zjawiska znajdujące się w biologii i przenosimy je do techniki - wyjaśnia prof. Olszewski.
W audycji o bionice i mechatronice, czym są obie te dziedziny wiedzy i co potrafią najbardziej spektakularne ich produkty, czyli roboty mobilne, humanoidalne i neuroroboty naśladujące ludzi.
Audycję z cyklu "Wieczór odkruwców" przygotował i prowadził Krzysztof Michalski.
(ew/ag)