Blue Origin to firma Jeffa Bezosa, założyciela Amazonu, i kolejna prywatna firma, która pracuje nad rakietą wielokrotnego użytku. Jeff Bezos próbuje ubiec swojego głównego konkurenta, Elona Muska i jego SpaceX. Jest to także rywalizacja osobista - pomiędzy Bezosem a Muskiem regularnie dochodzi do spięć. Blue Origin prowadzi prace bez zachowania rozgłosu.
Blue Origin juz kilka razy testowała swoje rakiety. Pierwsza próba, w kwoetniu 2015, nie powiodła się, ale kolejne - już tak. 23 listopada 2015 rakieta z kapsułą wzniosła się na 100,5 km, a 22 stycznia na wysokość 101,7 km.
2 kwietnia 2016 przeprowadzono trzeci lot tej samej rakiety i ponownie udało się w sposób kontrolowany sprowadzić ją na Ziemię. Tak jak w poprzednich lotach doszło do separacji kapsuły (docelowo mogącej zagwarantować lot suborbitalny ludziom) i osobnego lądowania. Kapsuła opadła planowo na spadochronach, natomiast rakieta wylądowała na lądowisku.
W ostatnim locie na pokładzie kapsuły New Shepard znalazły się dwa eksperymenty: COLLIDE przygotowany przez Uniwersytet Środkowej Florydy, mający na celu zbadanie zjawiska impaktów zachodzących w warunkach mikrograwitacji, oraz BORE, dostarczony przez Południowozachodni Instytut Badawczy (SRI). W nim zbadane zostało zachowanie luźnego, kamienistego gruntu, jaki występuje na małych ciałach niebieskich (np. asteroidach).
Pierwsza załogowa misja New Shepard mogłaby mieć miejsce w 2017 roku, a pierwszy lot turystyczny - w 2018 roku, zapowiedział na konferencji prasowej Bezos. Rezultat ostatniej próby swojego sprzętu określił zaś jako "doskonały".
(ew/Kosmonauta.net/TheVerge)