W tym roku honorowym gościem imprezy będzie Rada Europy, która 5 maja ukończyła 60 lat. Oprócz głównego celu jaki stawia sobie Rada Europy, a mianowicie ochrony praw człowieka, nie można zapomnieć, że prowadzi ona działania w wielu różnych dziedzinach (m.in. sprawy społeczne i gospodarcze, edukacja, kultura, media, sprawy młodzieży i sportu). To gość szczególny, jako organizacja międzynarodowa pozwala nam wszystkim poczuć się honorowymi uczestnikami tegorocznych Targów – mówi Dorota Koman z Ars Polony.
Każdy z wydawców na tegoroczne targi zaprosił szczególnych gości. Będą one okazją do spotkania z Bronisławem Wildsteinem autorem „Doliny nicości”, Sylwią Chutnik debiutującą książką „Kieszonkowy atlas kobiet”, Piotrem Sommerem powracającym na rynek książki tomikiem „Dni i noce” oraz wieloma innymi autorami. Targi Książki są jedna z nielicznych okazji na spotkanie ze stroniącym od mediów i towarzystwa Jarosławem Markiem Rymkiewiczem.
Między 21 a 24 maja, w czasie trwania targów, mamy okazję być świadkami dużych wydarzeń w świecie literatury. 21 maja o godzinie 13 w Sali Mickiewicza zostanie ogłoszonych 20 nominacji do Nagrody Literackiej Nike. Publiczność zostanie poinformowana o wyniku pierwszego etapu konkursu dla najlepszej polskiej książki roku. To właśnie z grupy 20 nominowanych zostanie wyłonionych siedmiu finalistów, a z nich wybrany zwycięzca. W Sali Goethego zostanie ujawniona kolejna lista nominowanych, tym razem do Nagrody Literackiej Gdynia. Nagroda ta ustanowiona przez Prezydenta Miasta Gdynia w kwietniu 2006 roku przyznawana jest w trzech kategoriach. Już w czwartek poznamy nominowanych w kategoriach: proza, poezja, eseistyka.
Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w piątek zaprasza na wręczenie nagrody w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2008. W konkursie tym wzięło udział 89 wydawnictw, które nadesłały 165 tytułów. Z ogromu publikacji jury konkursu w składzie: Jerzy Wilkoń – przewodniczący, Jan Bokiewicz, Andrzej Heidrich, Katarzyna Iwanicka, Andrzej Tomaszewski, prof. Mieczysław Wasilewski, prof. Stanisław Wieczorek, nagrodziło 6 książek oraz wyróżniło 18 publikacji. Wśród nagrodzonych znalazły się: „Miejsce malarstwa. Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie 1948–2008 – Wojciech Włodarczyk; „200 dni Napoleona. Od Pułtuska do Tylży 1806–1807” – Andrzej Nieuważny, Krzysztof Ostrowski, Tomasz Stępień; „Ikony. Od średniowiecza do współczesności” – Michał Janocha; „PL 21. Polski plakat 21 wieku” – Krzysztof Dydo, Agnieszka Dydo; „Światłoczuły” – Tomek Sikora; „Dada East? Rumuńskie konteksty dadaizmu” – praca zbiorowa pod redakcją Zofii Machnickiej.
Jeden z audiobooków, który trafił w tym roku do księgarń. "Pan Samochodzik i Templariusze" czyta Wojciech Malajkat.
Od dwóch lat przyznawana jest nagroda dla najlepszego polskojęzycznego serwisu promującego książkę i czytelnictwo „Papierowy ekran”. 23 maja w Sali Puszkina kapituła konkursu nagrodzi serwis, który jej zdaniem najlepiej spełnia rolę promocji literatury i dzieli się pasją do książek. W tym roku organizatorzy zadbali o to, aby sami czytelnicy, użytkownicy portali mieli wpływ na wybór zwycięzcy. Od tego roku została ustanowiona Nagroda Czytelników, którą przyznają internauci, głosując przez internet na ulubione serwisy. Kto w tym roku zostanie laureatem przekonamy się już sobotę.
Wydawcy i autorzy coraz częściej zdaja sobie sprawę z siły internetu. W 2007 roku powstał portal ksiazki.tv, prezentuje on wideo związane z książkami, wydawcami, autorami, księgarzami i bibliotekarzami. Podczas tegorocznych targów będziemy mogli zaznajomić się z serwisem.
Specjalne miejsce podczas targów zapewniły sobie również audiobooki oraz książki w formacie PDF. Te nowe rozwiązania od kilku lat doskonale znajdują się również na rynku polskim. Audiobooki niezastąpione są osobą niesłyszącym, a także pomocne przy wprowadzaniu małych dzieci w świat literatury.
"Plakat filmowy w Polsce" wyd. BOSZ
54. Międzynarodowym Targom Książki towarzyszą wystawy. W Sali Ratuszowej PKiN podczas targów będzie trwała wystawa „Plakat filmowy w Polsce”. Jest to ekspozycja poprzedzająca wydanie albumu o tym samym tytule, który ukaże się nakładem wydawnictwa BOSZ, w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej). W Warszawie będziemy mogli zaznajomić się z publikacją, która przedstawia 530 wybitnych polskich plakatów filmowych, inspirowanych malarstwem, grafiką, sztuką filmową wzbogaconych opowieścią Doroty Folgi-Januszewskiej o historii tej dziedziny.
Specjalną, pośmiertną wystawę prac Agnieszki Spyrki zorganizowały Wydawnictwa Muza s.a., Znak, Wydawnictwo Literackie i Jacek Santorski & Co, z którymi graficzka współpracowała. Podczas 7 lat ciężkiej pracy artystka zaprojektowała około tysiąca okładek, część z nich zobaczymy na stoisku Ars Polony.
Wśród tegorocznych wystawców odnajdziemy wielu gości zagranicznych. Ogromne stoisko otworzy Hiszpania, Chiny pojawią się o 15 latach nieobecności na warszawskich targach, będziemy mogli poznać mangę japońską, spotkać pisarzy z Czech, Rumunii i Bułgarii. W programie wiele atrakcji i konferencji.
Honorowy Patronat nad tegoroczną edycją targów objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński. A Honorowymi Gospodarzami wydarzenia są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski; Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik; Prezydent m.st. Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Polskie Radio jest patronem medialnym 54. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.