Kultura

Najbardziej rzymski z malarzy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 10:03
Francuz Nicolas Poussin twierdził, że tylko w Rzymie można nauczyć się dobrze malować.
Audio

Nicolas Poussin, dziś znany jako malarz epoki baroku, do 18 roku życia nie malował. Dopiero w 1612 roku trafił do warsztatów malarskich i zaczął swą artystyczną karierę.

Cztery pierwsze miesiące spędził w warsztatach manierystów, jednak nie było to malarstwo, jakie mu odpowiadało, jakiego chciał się uczyć. Dopiero znajomość z konserwatorem obrazów królewskich pozwoliła mu odkryć to, czego szukał w malarstwie. Wpuszczony do królewskiej pinakoteki mógł obcować z dziełami największych, m.in. Tycjana i Rafaela. Marzył o wyjeździe do Włoch, uważał, że tylko w Rzymie można nauczyć się dobrze malować - opowiada dr Bożena Fabiani w swej audycji "W stronę sztuki" w radiowej Dwójce.

Dzięki poparciu Giovaniego Battisty Marina dostawał wiele zleceń malarskich i dekoratorskich. Pracował dla jezuitów, dla królowej dekorował Pałac Luksemburski w 1623 roku.

W końcu, nie bez wsparcia możnych, udało mu się wyjechać do Rzymu. Z tym miastem się związał, tu założył rodzinę, tu malował. Po pierwszych trudnych latach stworzył "Śmierć Germanika", która przyniosła mu sławę. Dostał też zamówienie na obraz do Bazyliki św. Piotra -  "Męczeństwo św. Erazma" (dziś znajduje się on w Pinakotece Watykańskiej, w ołtarzu zastąpiła go mozaikowa kopia).

W swym malarstwie Pussin poszukiwał piękna idealnego, ale przeciwny był wiernemu odtwarzaniu natury, tworzył raczej jej uporządkowany, racjonalny obraz. Ważniejszy był dla niego sens moralny niż walory artystyczne dzieła.

Do znanych jego dzieł należą m.in.: "Natchnienie poety", "Et in Arcadia Ego", "Pejzaż z Diogenesem", "Ucieczka do Egiptu", "Pejzaż z Orionem", "Królestwo Flory".

Zapraszamy do wysłuchania audycji dr Bożeny Fabiani o tym niezwykłym francuskim malarzu. Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć "Nicolas Pussin w opowieści dr Bożeny Fabiani" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Piękne Madonny baroku

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2011 19:32
W kolejnej gawędzie dr Bożeny Fabiani wysłuchaliśmy opowieści o Bartolomé Estébanie Murillo, autorze popularnych wizerunków maryjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pochwała prostoty

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 05:01
Annibale Carracci malował proste, naturalistyczne obrazy w czasach, gdy inni włoscy malarze inspirowali się barokowym przepychem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Guido Reni – między Rafaelem a Caravaggiem

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 09:00
Podwinięty wąsik, hiszpańska bródka, wąski nos, piwne oczy, a do tego czarny kapelusz z szerokim rondem – w taki sposób swój autoportret namalował włoski mistrz Guido Reni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malarskie wędrówki z groty do pałacu

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2011 11:00
Boże Narodzenie jest jednym z najczęściej pojawiających się tematów sztuki chrześcijańskiej. Imponująca jest różnorodność przedstawień tego wydarzenia w malarstwie europejskim.
rozwiń zwiń