Kultura

Architektura o wszystkim decyduje

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 13:59
Artyści badają zależności między człowiekiem a miastem i zwracają uwagę jak wielkie znaczenie ma to, co się wokół nas buduje.

Założeniem wystawy "Architektura Działania" w warszawskim CSW Zamek Ujazdowski jest przekonanie, że architektura odgrywała kluczową rolę w definiowaniu i wizualizowaniu przyszłości.

Kiedy myślimy o przyszłych wiekach wyobrażamy sobie kosmiczne wieżowce, albo obłe, srebrne domki. Dzięki komputerowym programom i plakatom s-f z lat 60. takie wizje mają łatwo rozpoznawalną estetykę. W przestrzeni wirtualnej budowane są światy równoległe, które też tworzą charakterystyczne dla siebie otoczenie.

Artyści biorący udział w wystawie chcą wrócić do relacji człowiek-przestrzeń, która leży u podstaw architektury. Przestrzeń doświadczana fizycznie, architektura budowana własnym ciałem stają się łącznikiem pomiędzy jednostką a kolektywem, ciałem a miastem.

/



Na wystawę składają się prace wideo artystów wizualnych (Cyprien Gaillard, Kate Gilmore, Anna Molska, Joanna Rajkowska, Józef Robakowski, Aleksandra Went/ Alicja Karska), zapisy performances i spektakli wybitnych choreografów i reżyserów tańca (Frédéric Flamand, Willi Dorner) i artystów-architektów (Gianni Pettena), zapisy ćwiczeń i pracy z przestrzenią (prace studentów z pracowni profesora Grzegorza Kowalskiego: Julii Bui-Ngoc, Tomasza Kujawskiego, Ewy Śmigielskiej), oraz grupowy live performance artysty i architekta Jakuba Szczęsnego.

/

Szczęsny na dziedzińcu CSW postawi wymyśloną przez siebie konstrukcję "Rozciągany Pawilon". W tej instalacji wykorzystał innowacyjny materiał concrete canvas, który używany jest m.in. przy budowie tymczasowych schronień dla uchodźców w Afryce. Działa jak przenośny dom, mieszczący się w torbie. Po rozciągnięciu w czasie wernisażu instalacja zostanie zalana wodą w celu jej usztywnienia. Betonowy, ażurowy pawilon-rzeźba, będzie eksponowany przez tydzień na Dziedzińcu Zamku, a następnie w Parku Rzeźby CSW.

Wystawie zbiorowej "Architektura Działania" towarzyszy indywidualna prezentacja artystki Andrei Zittel "Small Liberties". Obie akcje odbywają się w ramach projektu Laboratorium Przyszłości: REGRESS PROGRESS.

usc/mat.prasowe

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Trudna sztuka budowy gotyckich katedr

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 14:30
Według niektórych historyków krucjata katedr doprowadziła do ekonomicznej katastrofy średniowiecznej Francji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje ze swastyką w tle

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 16:00
W dawnym nazistowskim kurorcie na Rugii powstało schronisko dla młodzieży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstaje wystawa o nowohuckich blokowiskach

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2011 16:23
Będzie można na niej zobaczyć m.in. projekty architektoniczne, które stworzono specjalnie dla Nowej Huty, plany i makiety. Nie zabraknie też informacji o ślepych kuchniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasta-barki zapełnią oceany

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2011 13:00
Założyciel PayPal, Peter Thiel, zainwestował 1,25 miliona dolarów, aby ten sen mógł się spełnić. Chce, aby pływały poza jurysdykcją istniejących państw. Już powstają pierwsze projekty.
rozwiń zwiń