Historia

Wakacje ze swastyką w tle

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 16:00
W dawnym nazistowskim kurorcie na Rugii powstało schronisko dla młodzieży.

W kolosalnej budowli na wyspie Rugia, gdzie w latach 30. nazistowski reżim chciał stworzyć kurort na 20 tysięcy osób, otwarto w poniedziałek schronisko młodzieżowe. To nasz sukces - ogłosiła na internetowych forach skrajna prawica, irytując miejscowe władze.
Częściowo zrujnowany budynek w nadmorskiej miejscowości Prora zwany jest "kolosem z Rugii". Budowany w latach 1936-1939 na zlecenie organizacji nazistowskiej "Kraft durch Freude" (KdF - "Siła poprzez Radość") kompleks ciągnie się wzdłuż wybrzeża na odcinku 4,5 km.

Ukończenie wielkiego ośrodka wypoczynkowego, który miałby pomieścić 20 tysięcy ludzi, uniemożliwił wybuch wojny. Po 1945 r. we fragmencie budowli mieściły się koszary, najpierw dla żołnierzy Armii Czerwonej, a następnie dla NRD-owskiej Narodowej Armii Ludowej.

To właśnie w odrestaurowanej kosztem ponad 16 mln euro części dawnych koszarów na północnym krańcu budynku mieści się nowo otwarte schronisko młodzieżowe. Obejmuje ono 96 pokoi z 400 miejscami i jest największym schroniskiem w niemieckim landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie oraz szóstym co do wielkości w całych Niemczech.
"W szare, zrujnowane mury powraca kolorowe życie" - powiedziała w poniedziałek minister ds. socjalnych Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig.
Trzy kolejne fragmenty budynku zostały kilka lat temu sprzedane prywatnym inwestorom. Mają tam powstać prywatne apartamenty i hotel. W jednym z bloków mieści się również centrum dokumentacyjne Prora, z wystawą na temat historii budowli i organizacji KdF.
Nad "kolosem z Rugii" wciąż jednak unosi się cień jego brunatnej historii. Jak donoszą niemieckie media, na neonazistowskich forach internetowych ogłoszono w minionych dniach, że uruchomienie w Prorze schroniska młodzieżowego to sukces i kontynuacja propagowanej przez KdF idei taniego i masowego wypoczynku.

"Uczynimy wszystko, by brunatna ideologia nie miała tu wstępu" - zapewniła w poniedziałek radna Rugii z partii Lewicy Kerstin Kassner. W 2013 r. obok schroniska powstać ma ośrodek edukacyjny, poświęcony historii Prory.

Czytaj także

Niemcy uwierzyli w fałszywe informacje aliantów

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 08:00
Naziści nie zorientowali się, że podwójny agent przekazuje im fałszywe informacje, ponieważ mieli do niego pełne zaufanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Polacy z Hitlerem pokonali Sowietów

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 06:00
- Dziś trudno sobie wyobrazić, aby Polska współpracowała z III Rzeszą. Mnie, jako historyka zawsze to interesowało - mówi Piotr Bojarski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane fotografie żony Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 07:00
Ewa Braun miała zwyczaje, których Hitler nie aprobował: malowała się, paliła papierosy i opalała się nago.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Słowacja napadła na Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 06:00
Część historyków utrzymuje, że Słowacja nie była w 1939 roku agresorem, ale pragnęła jedynie odzyskać utracone na rzecz Polski rejony Spisza i Orawy.
rozwiń zwiń