Pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w 1997 roku w Berlinie. Ogromny sukces imprezy sprawił, że za przykładem stolicy Niemiec poszły kolejne miasta na całym świecie. W Polsce pierwszym miastem organizującym nocne zwiedzanie był Poznań (2003).
Już w piątek - Kraków
Kraków na swoją Noc Muzeów zaprasza już w piątek (z piątku na sobotę). Zainguruje ją otwarcie odrestaurowanej zajezdni tramwajowej przy ulicy św. Wawrzyńca.Transmisję z przebiegu Nocy Muzeów będzie można śledzić na stronie internetowej: www.krakowskienoce.pl
Wśród atrakcji, przygotowanych przez 27 instytucji, biorących udział w Nocy Muzeów, znajdą się m.in. lekcje pokazowe w muzeach, warsztaty, pokazy walk rycerskich, prezentacje multimedialne oraz koncerty w zabytkowych wnętrzach. Krakowiacy zapraszają m.in. do Fabryki Oskara Schindlera, na pokład samolotu sekretarza Władysława Gomułki, na spacer murami obronnymi i spotkanie z "Damą z gronostajem" Leonarda da Vinci.
Szczegółowy program.
Kraków zaprasza na kolejne imprezy z cyklu Krakowskie Noce: Nocy Teatrów ( 12/13 czerwca), Nocy Jazzu (18/19 lipca) oraz Nocy Cracovia Sacra (14/15/16 sierpnia).
Wschód na Zachodzie - Zielona Góra
"Japońską noc" proponuje również z piątku na sobotę Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. W programie: plenerowy pokaz japońskich sztuk walki, wernisaż wystawy Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz "Nasza Japonia", prezentacja dawnej fotografii japońskiej i ceremonia parzenia herbaty. To również czas na origami i ikebanę.
Szczegółowy program.
Otwarcie z paradą - Warszawa
W Warszawie Noc Muzeów otworzy koncert Grupy MoCarta na Krakowskim Przedmieściu o godzinie 19.00. O 20 spod pomnika Mikołaja Kopernika w stronę Zamku Królewskiego ruszy parada teatrów ulicznych: kuglarzy, tancerzy i sztukmistrzów.
W tym roku nowością i nie lada atrakcją będzie otwarcie dla zwiedzających Synagogi im. Małżonków Nożyków, Archiwum Polskiej Akademii Nauk, archiwum Instytutu Pamięci Narodowej i możliwość zwiedzania Sejmu RP.
Jak zapowiadają organizatorzy, dodatkową atrakcją będzie przyjazd do Warszawy Muzeum Mazowieckiego w Płocku, który swoją największą w kraju kolekcje secesji i art deco zaprezentuje m.in. w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny i Instytucie Adama Mickiewicza a w Centralnej Bibliotece Rolniczej będzie można oglądać "Ludowe feng shui".
Szczegółowy program.
Jak w latach 80. - Pomorze
Na Pomorzu dla zwiedzających otworzy się 40 instytucji kulturalnych z Gdańska, Gdyni, Sopotu, Pruszcza Gdańskiego, Tczewa, Wejherowa i Będomina.
Centralne Muzeum Morskie (CMM) w Gdańsku udostępni zwiedzającym cztery swoje oddziały, m.in. statki-muzea: "Sołdek" i "Dar Pomorza". Goście ECS będą mogli obejrzeć pokaz samochodów z epoki, bajek dla dzieci, tańców i muzyki z lat 80. oraz rekonstrukcje interwencji ulicznych patrolu ZOMO. W sklepie będzie można zrealizować kartki żywnościowe albo zapisać się na listę kolejkową. W konkursie "Przebierz się - wystaw się" wybierane będą: najtrafniejszy kostium opozycjonisty oraz najbardziej sugestywny strój ubeka.
Szczegóły programu.
Kolekcjonerzy - Poznań
Szósta edycja Nocy Muzeów w Poznaniu organizowana jest pod hasłem "Kolekcje i kolekcjonerzy". Kilkanaście poznańskich instytucji kulturalnych weźmie udział w poznańskiej Nocy Muzeów. Zwiedzający wskażą w konkursie największe poznańskie arcydzieła. Chętni będą mieli szansę zobaczyć cieszącą się powodzeniem wystawę World Press Photo w poznańskim Zamku. W Muzeum Instrumentów Muzycznych prezentowana będzie trójwymiarowa rekonstrukcja klawikordu z XVIII w. Ratusz zamieni się w kino, w którym prezentowane będą m.in. filmy z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Muzeum literackie Henryka Sienkiewicza organizuje spotkanie z wnukiem pisarza.
Szczegóły programu.
Lata 30. - Gliwice
Muzeum w Gliwicach zaprosi do udziału w nocnym zwiedzaniu swoich trzech oddziałów: Willi Caro, Oddziału Odlewnictwa Artystycznego oraz Zamku Piastowskiego. Tegoroczna Noc Muzeów zaskoczy jednak nieco inną formułą. Po raz pierwszy goście zostaną zaproszeni do udziału w niecodziennej grze, podczas której przeniosą się w lata 30. ubiegłego wieku.
Szczegółowy program.
Podróże w czasie- Wrocław, Katowice, Bydgoszcz
Wrocław zaproponuje swoim mieszkańcom podróż w przyszłość - we wrocławskim Muzeum Architektury zaplanowano wernisaż wystawy prezentującej architektoniczne wizje Wrocławia w roku 2040.
Szczegółowy program
Muzeum Historii Katowic zaplanowało natomiast m.in. pokaz strojów i akcesoriów lat 20-tych i 30-tych XX wieku oraz naukę charlestona - najmodniejszego tańca okresu międzywojennego.
Szczegółowy program
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zorganizuje natomiast "Majówkę ze Słowianami" - festyn archeologiczny, podczas którego będzie można zapoznać się z życiem codziennym naszych przodków. Ciekawą atrakcją są dwie wycieczki trasą podziemną z przewodnikiem po dawnej fabryce nitrogliceryny.
Szczegółowy program
Noc Muzeów to nie tylko wystawy. W każdym mieście program wzbogacony jest o tzw. imprezy towarzyszące: koncerty, przedstawienia, gry miejskie, pokazy filmowe. Miejmy nadzieję, że kolejki przed muzeami i galeriami w Noc Muzeów przełożą się na zainteresowanie sztuką również na co dzień.