Redakcja Programów Katolickich

ROK POLSKI w życiu, W LITURGII I OBYCZAJACH

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 12:15
W roku liturgicznym jest wiele świąt i ludowych obyczajów, których treść przeniknęła do codziennego życia.
Audio
ROK POLSKI w życiu, W LITURGII I OBYCZAJACH
Foto: mat.prasowe

Po karnawale i wielkim poście czas na majowe kapliczki, procesje czerwcowe i puszczanie wianków na wodę zwane sobótką, które w tradycji chrześcijańskiej nazwano uroczystością narodzenia św. Jana Chrzciciela.

Objaśniliśmy obyczajowość, kuchnię i praktyki religijne związane z cyklem roku polskiego.

O tym wszystkim w kolejnej audycji z cyklu ROK POLSKI w życiu, W LITURGII I OBYCZAJACH opowiedzą nasi GOŚCIE:

- O. Wacław Oszajca- jezuita

- dr Radosław Lolo, prodziekan na Wydziale Historycznym Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora

- Michał Kisiel kierownik gastronomii Domu Polonii na zamku w Pułtusku.

Ludowe obyczaje związane z Zielonymi Świątkami mają jednak swe źródła w obrzędowości pogańskiej. Przypuszczalnie pierwotnie wywodząca się z wcześniejszego święta zwanego Stado. Pierwsza wzmianka o nim pojawia się w Kronice Jana Długosza, który opisuje je jako igrzyska urządzane w pewnej porze roku na cześć bóstw. Miało być to radosne święto, w czasie którego zbierali się mieszkańcy całej wsi i okolic. Obchodom święta towarzyszyły śpiewy i tańce, a jego głównym elementem były zawody sportowe.

Józef Ignacy Kraszewski (l812–1887), pisarz uznany za ojca powieści polskiej, widział Stado mniej romantycznie: Szał czasem opanowywał te gromady, i dziksze z nich szły jak stada w las, porywając gwałtownie dziewczęta; zwano też te szały stadem; rodzina jednak każda pilnowała swoich i stała na czatach, aby do stada nie dopuścić i od porwania bronić.

Te Święta wpisane są w rytm przyrody, oczekiwanie nadejścia lata ?Jakie zwyczaje są związane z Zielonymi Świątkami?

Ich archetypem są magiczne praktyki, które miały oczyścić ziemię z demonów wodnych, Działania te miały zapewnić obfite plony. W tym celu palono ognie, domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem, kwiatami – co miało zapewnić urodzaj, a także ochronić przed urokami. Niektórzy wycinali młode brzózki i stawiali je w obejściu. Bydło okadzano dymem ze spalonych święconych ziół, przystrajano wieńcami i kwiatami, a po grzbietach i bokach toczono jajka. W okresie późniejszym zasiane pola obchodziły procesje, niesiono chorągwie i obrazy święte, śpiewano przy tym pieśni nabożne – u zamieszkujących Polskę Łemków święto nazywano „Rusalami”, czyli nocą duchów – rusałek, wywodząc je od antycznych Rusalii, czyli wiosennych świąt zadusznych.

Czym jest dla katolika święto Zesłania Ducha Świętego? Urodzinami Kościoła?

Jak pisze św. Łukasz w Dziejach Apostolskich, grono Apostołów zostało "uzbrojone mocą z wysoka", a Duch Święty czyni z odkupionych przez Chrystusa jeden organizm - wspólnotę.

Na zgromadzonych w Wieczerniku Apostołów, jak pisze św. Łukasz w Dziejach Apostolskich Jezus Chrystus zesłał Ducha Pocieszyciela, by Ten, doprowadził do końca dzieło zbawienia. W ten sposób rozpoczyna się nowy etap - czas Kościoła, który ożywiony darem z nieba rozpoczyna przepowiadanie radosnej nowiny o zbawieniu w Chrystusie.

Maj- to w Kościele okres szczególnej czci Matki Bożej. Szczególnie w Polsce gromadzimy się wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i figurach przydrożnych. Pierwsze nabożeństwa majowe zaczęto odprawiać w Polsce w połowie XIX wieku w Płocku, Toruniu, Nowym Sączu i Krakowie, a od 1852 - uroczyście w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Gromadzenie się i śpiewanie pieśni na cześć Matki Bożej było znane już na Wschodzie w V wieku. Za największego apostoła nabożeństw majowych uważa się jezuitę, o. Muzzarelli. W roku 1787 wydał on broszurkę, w której propagował nabożeństwo majowe. Co więcej rozesłał ją do wszystkich biskupów Italii. Sam w Rzymie zaprowadził to nabożeństwo w słynnym kościele zakonu Il Gesu mimo, że zakon wtedy formalnie już nie istniał, Litania Loretańska powstała w XII wieku, prawdopodobnie we Francji, a zatwierdził ją oficjalnie papież Sykstus V. Nazwę "Loretańska" otrzymała od miejscowości Loretto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana.

Główna zasługa w rozpowszechnianiu się nabożeństwa do Najśw. Serca Pana Jezusa przypada skromnej zakonnicy, wizytce, św. Małgorzacie Marii Alacoque (1647-1690).

Pierwszy raz w Polsce nabożeństwo czerwcowe zostało odprawione 1 czerwca 1857 w kościele Sióstr Wizytek w Lublinie. Papież Pius IX w roku 1859 polecił sprawować to nabożeństwo w całej ówczesnej Polsce (będącej pod zaborami).

Prowadzenie – Mariola i Maciej Orłowscy.

Niedziela 27 maja 2012 r., Program I, już od 6.05.

Rok
Rok Polski-Chłodnik.

Rok
Rok Polski - w czasie audycji.

Rok
Rok Polski-chleb.

Mariola
Mariola Orłowska, Agnieszka Trzeciakiewicz, Radosław Lolo, Michał Kisiel.
Goście
Goście audycji z prowadzącymi w studiu Programu I.
Czytaj także

Wszystko o ślubach

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 09:00
Śluby, wesela... ...obyczaje, przesądy, moda, oprawa, koszta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto sobótki

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 10:03
Najkrótsza noc, najdłuższy dzień. Noc świętojańska ma szczególną moc…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalwaria w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 12:10
Na obrzeżach polskich miast i wsi, od wieków spotkać można założenia parkowe z tzw. dróżkami kalwaryjskimi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka ulic Jerozolimy

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2012 11:32
W wielkanocny poranek przywitamy Państwa dźwiękami, które niosą ze sobą radość ze zmartwychwstania.
rozwiń zwiń