Redakcja Programów Katolickich

Rok abp. Antoniego Baraniaka

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2024 08:00
Decyzją Sejmu RP roku 2024 został ustanowiony rokiem abp. Antoniego Baraniaka –w 120. Rocznicę jego urodzin. Aresztowany we wrześniu 1953 roku przez funkcjonariuszy UB, przetrzymywany w areszcie śledczym na ul. Rakowieckiej do grudnia 1955 roku, torturowany, przesłuchiwany bez postawienia oskarżeń, został zwolniony z aresztu w grudniu 1955 roku. „[…] funkcjonariusze UB odziani byli w futra, a podczas podróży robili sobie przerwy, biegali dla rozgrzewki wokół samochodu i popijali alkohol.
Audio
Metropolita poznański arcybiskup Antoni Baraniak celebruje Mszę Świętą przy grobie świętego Stanisława biskupa i męczennika w katedrze wawelskiej w czasie obchodów Millenium Chrztu Polski
Metropolita poznański arcybiskup Antoni Baraniak celebruje Mszę Świętą przy grobie świętego Stanisława biskupa i męczennika w katedrze wawelskiej w czasie obchodów Millenium Chrztu PolskiFoto: Polskie Radio na podstawie NAC

Bp Baraniak, skatowany, chory siedział bez ruchu w «łaziku». Po przyjeździe do Marszałek ubecy wnieśli w pozycji siedzącej zmarzniętego bpa Baraniaka, rzucili go na ławę w kuchni i powiedzieli: «Przywieźliśmy wam Dziadka Mroza»”.

O zapomnianej postaci i niezłomnym człowieku z niespotykaną godnością opowiemy na zakończenie ROKU BISKUPA A. BARANIAKA

Na audycję Muzyczne Rozmowy zapraszamy 1 grudnia o godz. 6.00 w Trójce


***

Tytuł audycji: "Muzyczne rozmowy"

Prowadzący – Agnieszka Trzeciakiewicz

Data emisji: 8.12.2023 r.

Godzina emisji:  06:00

Czytaj także

Muzyka o cyklu natury i Chopin ludowym uchem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 06:00
O nowym albumie grupy Bastarda we współpracy z chórem uniwersyteckim SWPS rozmawialiśmy z Pawłem Szamburskim. Wspomnieliśmy także zmarłą niedawno wyśmienita śpiewaczkę kurpiowską - Zofię Warych. A w związku z rozpoczynającym się właśnie Konkursem Chopinowskim sprawdziliśmy, co o twórczości polskiego kompozytora myślą wiejscy muzykanci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Owies u powały, kolędnicy u bram. Dzień św. Szczepana w polskiej kulturze ludowej

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 06:00
Patronem drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia jest św. Szczepan, nieco zapomniany we współczesnym świąteczno-kolędniczym klimacie. Kim był i jaka była jego rola w tradycyjnej obrzędowości opowiadał etnograf Łukasz Ciemiński. 26 grudnia to także dzień, w którym swoje pochody zaczynało wiele grup kolędniczych. Nie zabrakło więc kilku słów o kolędowaniu. Tym razem, poza unikatowymi zwyczajami z Polski, przytoczyliśmy także te z różnych krajów Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dom" Rodziny Pospieszalskich

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2024 08:00
Nakładem Polskiego Radia, pod koniec tygodnia światło dzienne ujrzy płyta DOM Rodziny Pospieszalskich. To już druga produkcja muzyczna, która prezentuje wybrane wiersze polskich poetów, do których Pospieszalscy napisali muzykę. W najbliższej audycji będziemy gościć Barbarę i Mateusza Pospieszalskich, którzy opowiedzą o płycie DOM oraz o innych wspólnych produkcjach muzycznych min. Psalmach Dawidowych.
rozwiń zwiń