Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Nasze niematerialne: Szopkarstwo krakowskie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2024 09:00
Zwyczaj budowania szopek w okresie świąt Bożego Narodzenia wywodzi się tradycji statycznych szopek świątecznych oraz jasełek, niegdyś wystawianych w kościołach w okresie świąt Bożego Narodzenia. Przeważnie były to stajenki betlejemskie na tle skalistego krajobrazu. Umieszczano w nich figurki Dzieciątka w żłobku, Maryi, Józefa.
Audio
  • Szopkarstwo krakowskie (Dwójka/Nasze niematerialne)
Najstarsza szopka krakowska, autorstwa Michała Ezenekiera, 90. XIX w.
Najstarsza szopka krakowska, autorstwa Michała Ezenekiera, 90. XIX w.Foto: Muzeum Etnograficzne Kraków

Pierwsze szopki powstały w połowie XIX w. Tworzyli je cieśle, murarze z podkrakowskich okolic, głównie ze Zwierzyńca. Było to dla nich dodatkowe zajęcie w czasie martwego sezonu budowlanego. W okresie świąt chodzili ze swymi szopkami po domach. Od 2 poł. XIX w. wśród murarzy i robotników budowlanych w Krakowie zaczął powstawać swego rodzaju odrębny cech szopkarzy.

Od dziesięcioleci niematerialne dziedzictwo kulturowe – tworzenie szopki krakowskiej, jest stale odtwarzane przez członków wspólnoty w relacji z ich otoczeniem – miastem Krakowem. Szopkarstwo krakowskie jest tradycyjnym rzemiosłem, które przekazywane jest z pokolenia na pokolenie zapewniając jego nieustanne trwanie od XIX wieku [mat. NID]

szopka krakowska UA.jpg
Zobacz też:
80. jubileusz Konkursu Szopek Krakowskich (2022)

W kalendarzu liturgicznym kościoła rzymskokatolickiego jutro (1.12.2024) rozpoczyna się Adwent. Jest to czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, co w tradycji polskiej wiąże się także z licznymi zwyczajami. Jednym z nich - także tym prawdopodobnie najbardziej znanym - jest tradycja związana z Krakowem, której szczególną celebrację można podziwiać na ulicach miasta zawsze w pierwszym tygodniu grudnia.

Konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską jest co roku zwieńczeniem kilkumiesięcznych prac. Dla czterech pokoleń czynnych szopkarzy to także szansa do spotkania i podziwiania działań podjętych w danym roku. Krakowskie Szopkarstwo ulega rzecz jasna przemianom, niezmiennie jednak pozostawiając wizualne nawiązanie do architektury zabytków Krakowa - najważniejszego elementu pracy. Stanowi więc zjawisko kulturowe, które wpisało się bardzo silnie nie tylko w tradycję samego Krakowa, ale także Polski i świata.


szopka krakowska MEK ludowa Ezenekier najstarsza szopka
Najstarsza szopka krakowska
eksponat Muzeum Etnograficznego w Krakowie autor: Michał Ezenekier Lata 90. XIX wieku

Opowiadali: Dariusz Czyż i Filip Fotomajczyk

***

Cykl Nasze niematerialne przygotowuje Aleksandra Stec.


Czytaj także

Krakowskie szopkarstwo docenione przez UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 15:19
Sztuka budowania szopek została wpisana na reprezentacyjną listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. - Mamy nadzieję, że pozwoli to krakowskim szopkarzom pracować w lepszych warunkach i rozwijać ten zwyczaj - mówiła w audycji kustosz Małgorzata Oleszkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krakowskie szopki. "To tradycja, która nas jednoczy"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 09:38
Krakowskie szopki to tradycja sięgająca roku 1937. Wówczas Jerzy Dobrzycki zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. W tym roku wydarzenie odbywa się po raz 81, a zgłoszono do niego blisko 250 prac. To rekord. - Szopka nas jednoczy. Jest miejscem, przy którym my się spotykamy. Znikają wszystkie różnice - nie ma wątpliwości Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szopka krakowska - ewenement na światową skalę

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 10:30
Smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Szopka krakowska to ewenement na światową skalę. - To wyjątkowe dzieło, które rozwijało się przez setki lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Niechaj, kustosz Muzeum Krakowa i kuratorka pokonkursowej wystawy szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory.
rozwiń zwiń