Historia

"Hiszpańskie Stonehenge". Susza odsłoniła megality sprzed 7000 lat

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 05:40
Nasilająca się w Hiszpanii susza doprowadziła do całkowitego odsłonięcia na zachodzie kraju megalitycznego pomnika. Znalezisko potocznie nazywane jest "hiszpańskim Stonehenge" ze względu na podobieństwo do prastarej konstrukcji o tej nazwie z Anglii.
Hiszpańskie Stonehenge w Guadalperal.
Hiszpańskie Stonehenge w Guadalperal. Foto: PAP/EPA/Jero Morales

Dolmen z Guadalperal, w prowincji Caceres, w zachodniej Hiszpanii, jak napisał w sobotę dziennik "Heraldo", jest "obecnie widoczny w pełnej krasie". Gazeta wskazała na postępującą w tym regionie suszę.

"Lokalne władze twierdzą, że poziom wody spadł tam do 28 proc. pojemności zbiorników wodnych" - napisał dziennik, szacując wiek hiszpańskiego Stonehenge na 7000 lat i odnotowując zainteresowanie badaniem megalitycznych głazów przez archeologów.

Gazeta cytuje archeologa Enrique Cedillo z madryckiego uniwersytetu Complutense, według którego przed nadejściem jesiennych opadów "warto skorzystać z rzadkiej okazji", aby zbliżyć się do tych megalitycznych głazów w celu ich zbadania.

Głazy w Guadalperal odkryto w 1926 roku. Pokryte wodą zostały w latach 60. XX wieku w skutek budowy pobliskiej tamy wodnej.

Hiszpańskie Stonehenge 

Dolmen składa się z 150 granitowych kamieni ustawionych pionowo tworzących owalną przestrzeń o średnicy 5 metrów. Poprzedza je korytarz wejściowy o długości około 21 metrów i szerokości 1,4 metra. Na końcu korytarza, przy wejściu do komory, znajduje się menhir o wysokości około dwóch metrów, na powierzchni którego wyrzeźbiono węża i kilka pucharów.

PAP/bm

Czytaj także

Portugalia: Odkryto jeden z największych paneli z rytami prehistorycznych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 05:50
Zespół archeologów z Portugalii odkrył w Vale do Coa, na północy tego kraju, jeden z największych, jak twierdzą badacze, rytów naskalnych wykonanych przez praczłowieka w plenerze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasi przodkowie rośli z zimna. Naukowcy zbadali wpływ klimatu na rozmiary ciał pierwszych Homo sapiens

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 05:40
Średni rozmiar ciała ludzi zmieniał się znacząco w ciągu ostatnich milionów lat i jest silnie związany z temperaturą otoczenia - twierdzą naukowcy z Cambridge i Tybingi. Surowy klimat napędzał ewolucję w kierunku zwiększenia rozmiarów ciała, czego nie można powiedzieć o cieplejszym środowisku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsza biżuteria ozdobna w Eurazji odkryta w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 05:55
W 2010 roku w Jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej archeolodzy odnaleźli wisiorek wykonany z kości słoniowej, ozdobiony motywem ułożonych w linie kropek. Najnowsze badania wskazują na to, że artefakt powstał 41 500 lat temu, co czyni go najstarszym znanym w Eurazji przykładem tego typu biżuterii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bielsko-Biała. Odkryto wyroby z brązu i żelaza. "Mogą być najstarsze na tych ziemiach"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 05:40
Wyroby z brązu i żelaza sprzed 2600 lat odkryli archeolodzy podczas badań w rejonie podbielskich Kobiernic i Porąbki. Bogusław Chorąży z działu archeologii bielskiego Muzeum Historycznego powiedział PAP, że to mogą być najstarsze przedmioty na tych ziemiach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztum. Odkryto cmentarzysko sprzed 2500 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 05:50
W położonej nad rzeką Nogat wsi Parpary w województwie pomorskim archeolodzy z Muzeum Zamkowego w Malborku odkryli cmentarzysko sprzed około 2500 tysiąca lat. Wśród odnalezionych ozdób są unikaty - informuje gazeta regionalna "Dziennik Bałtycki".
rozwiń zwiń