Historia

Amerykanie zobaczą film o "antysemitach z AK"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 12:21
Kontrowersyjny niemiecki film "Nasze matki, nasi ojcowie” w którym żołnierzy Armii Krajowej przedstawiono jako skrajnych antysemitów, będzie pokazywany w Stanach Zjednoczonych.
Audio
  • Wojciech Szymański z Berlina o filmie "Nasze matki, nasi ojcowie”/IAR
Żołnierze Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego
Żołnierze Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego Foto: Eugeniusz Lokajski/Wikimedia Commons/CC

Prawa do emisji kupił właśnie amerykański dystrybutor.

Film ma być pokazywany w wybranych kinach w największych amerykańskich miastach m.in w Nowym Jorku i Los Angeles. Następnie ma trafić do sprzedaży na płytach, a w końcu także do telewizji. W Niemczech opowieść o losach pięciorga młodych ludzi, wciągniętych w wiry Drugiej Wojny Światowej, okazała się komercyjnym sukcesem. W publicznym kanale ZDF film zobaczyło ponad 20 milionów widzów.

>>Zobacz serwis specjalny II wojna światowa<<

Problem w tym, że występujących w nim żołnierzy Armii Krajowej przedstawiono jako skrajnych antysemitów. Obraz wywołał w Niemczech protesty ze strony polskich środowisk. List protestacyjny do telewizji ZDF skierował m.in polski ambasador w Niemczech. Niemiecki nadawca zapewniał w odpowiedzi, że zamiarem twórców filmu nigdy nie było relatywizowanie historii.

pp/IAR

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Czytaj także

W Polsce kwitł nazizm? "New York Times" przeprasza

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 12:40
Dziennik "New York Times" zamieścił sprostowanie do artykułu, w którym przedstawiono Polskę jako kraj, gdzie podobnie jak w Niemczech miał rozwijać się nazizm.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Większość Niemców do końca stała za Hitlerem"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 14:01
Prof. Jan Żaryn przekonywał w "Uważam Rze", że jesteśmy świadkami relatywizowania historii II wojny światowej, a Niemcy starają się zrzucić z siebie za nią odpowiedzialność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ojciec królowej Szwecji prześladował Żydów?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 21:32
Na stronie internetowej szwedzkiego domu królewskiego zamieszczono nagranie wideo, na którym pochodząca z Niemiec małżonka króla Karola XVI Gustawa opowiada o badaniach dotyczących przeszłości jej ojca.
rozwiń zwiń