Historia

"Czar stolicy" w warszawskim fotoplastykonie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 12:00
Wśród 47 stereoskopowych fotografii znajdują się zdjęcia przedstawiające przekupki handlujące starzyzną i pierwsze elektryczne tramwaje na Krakowskim Przedmieściu.
Fotoplastykon
FotoplastykonFoto: WikipediaCC/Hiuppo

Unikatowe, stuletnie fotografie Toru Wyścigów Konnych przy ul. Polnej, ślizgawki w Dolinie Szwajcarskiej czy z budowy Mostu Poniatowskiego można oglądać w fotoplastykonie w Al. Jerozolimskich w Warszawie. Ekspozycja będzie dostępna do 8 października.

Wystawa "Czar stolicy" należy do zbiorów Muzeum Śląskiego i była prezentowana w tamtejszym fotoplastykonie od stycznia 2010. W Warszawie będzie je można zobaczyć dzięki nawiązaniu współpracy Muzeum Śląskiego z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wśród 47 stereoskopowych fotografii wchodzących w skład wystawy znajdują się zdjęcia przedstawiające przekupki handlujące starzyzną na placu Za Żelazną Bramą, pierwsze elektryczne tramwaje na Krakowskim Przedmieściu czy perony dworca kolei warszawsko - wiedeńskiej. Zobaczyć będzie można również objazdowy cyrk A. Pincla, parowozy kolejek wąskotorowych czy rosyjskie reklamy na ulicach Warszawy tuż przed wybuchem I wojny światowej.

Fotoplastykon w Al. Jerozolimskich powstał na początku XX wieku i z przerwami działał przez całe stulecie. W zbiorach posiada ponad 5000 stereoskopowych fotografii ułożonych w blisko 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. W każdą niedzielę, prezentowane są zdjęcia dawnej Warszawy.



Zobacz więcej na temat: I wojna światowa Warszawa
Czytaj także

Uratował kilkadziesiąt tysięcy warszawiaków

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2011 06:00
Dwa tygodnie István Elek razem ze swoimi kolegami wywoził ludzi z ogarniętej powstaniem Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamięci kobiet walczących w Powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2011 06:00
W najbliższą niedzielę o godzinie 14.00 spod warszawskiego kościoła św Jacka wyruszy Defilada Powstańcza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy odkryli Redutę Ordona

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 06:00
Fortyfikacji broniło sześć dział, a załoga liczyła 200 żołnierzy. Nie dowodził nimi - jak to opisał Mickiewicz - Julian Konstanty Ordon, lecz mjr Ignacy Dobrzelewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemcy próbują zdobyć Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 06:00
8 września 1939 roku, do broniącej się stolicy dotarły oddziały 4. Dywizji Pancernej Werhmachtu. Niemcy próbowali zdobyć stolicę z marszu.
rozwiń zwiń