Historia

Nowa wystawa stała na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 07:10
Wystawę pt. "Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie" otwiera sala poświęcona historii placówki od XIV wieku do wybuchu II wojny światowej.
Zamek Królewski został zbombardowany przez Niemców w pierwszych nalotach na Warszawę we wrześniu 1939 roku.
Zamek Królewski został zbombardowany przez Niemców w pierwszych nalotach na Warszawę we wrześniu 1939 roku. Foto: domena publiczna

Dzieje Zamku Królewskiego - od jego początków w XIV w., poprzez okres świetności, zniszczenie w latach II wojny, po okres odbudowy i współczesność - będzie można zobaczyć na nowej multimedialnej wystawie stałej czynnej od wtorku na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nowa ekspozycja stała została zorganizowana w trzech salach na terenie piwnic zamkowych. - Multimedialny sposób przybliżenia dziejów Zamku wydał nam się najlepszy, by pokazać skomplikowany i dramatyczny proces społeczno-historyczny, jakim była zwłaszcza odbudowa placówki. Pragniemy pokazać znaczenie i rolę Zamku w historii, by później w emocjonalnym widowisku przybliżyć dramat jego zniszczenia i pokazać reportaż z odbudowy. Poprzez tę wystawę chcieliśmy oddać hołd wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowy Zamku i przybliżyć tę historię najmłodszemu pokoleniu, które często nie ma nawet świadomości, że w tym miejscu jeszcze 40 lat temu był pusty plac - mówił podczas konferencji prasowej dyrektor Zamku Królewskiego Andrzej Rottermund.

Wystawę pt. "Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie" otwiera sala poświęcona historii placówki od XIV wieku do wybuchu II wojny światowej. Na trzech połączonych multimedialnych ekranach umieszczonych na ścianach przedstawiono m.in. rozwój Zamku za panowania dynastii Sasów, a później Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz tak kluczowe dla dziejów placówki momenty jak uchwalenie Konstytucji 3 Maja czy posiedzenia władz odrodzonej II Rzeczpospolitej. Tej części ekspozycji towarzyszy krótkie podsumowanie wystawy w wersji animowanej, skierowane do dzieci.

W drugiej sali wystawowej umieszczono multimedialne ekrany, przedstawiające zniszczenie Zamku Królewskiego przez Niemców podczas II wojny światowej, planową grabież dzieł sztuki znajdujących się w placówce oraz próby ratowania zabytków przez polskich muzealników. Zdjęciom i dokumentom z ówczesnych kronik filmowych towarzyszy sugestywna muzyka, a całość podsumowują lotnicze zdjęcia zniszczonej Warszawy i zburzonego Zamku wykonane przez pilotów Luftwaffe po upadku Powstania Warszawskiego.

Ostatnia część ekspozycji przedstawia historię odbudowy placówki począwszy od odgruzowywania i uporządkowywania ruin Zamku, poprzez pierwsze koncepcje rekonstrukcji przez dłuższy czas blokowane przez władze komunistyczne aż do 1971 roku kiedy zapadła decyzja o odbudowie Zamku Królewskiego. Wystawę kończy przedstawienie losów odradzania się budowli, zewnętrznych i wewnętrznych prac rekonstrukcyjnych oraz współczesnej roli Zamku jako placówki muzealnej, edukacyjnej i reprezentacyjnej. W tej części można będzie również zobaczyć zachowane, a niewykorzystane podczas odbudowy elementy wyposażenia Zamku oraz posłuchać nagrań z relacjami głównych twórców rekonstrukcji, m.in. profesorów Jana Zachwatowicza, Stanisława Lorentza i Jana Bogusławskiego.

W każdej z sal wystawowych znajdą się małe multimedialne gablotki zawierające bardziej szczegółowe informacje dotyczące wybranych fragmentów ekspozycji.

Wstęp na wystawę będzie bezpłatny, na podstawie pobranego w kasie biletu lub z biletem wstępu na ekspozycję zamkową.

Wystawie "Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie" towarzyszyć ma rozbudowana kampania reklamowa prowadzona m.in. za pośrednictwem portali społecznościowych.

Czytaj także

O Warszawie inaczej...

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2008 12:30
Ta scenografia to aksjomat ogrodowego stylu klasycznego zaprojekotwanego w pierwszej połowie XVIII wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spór o Stanisława Augusta

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 10:02
Czy ostatni król Polski był nieudolnym politykiem, zdrajcą czy też kozłem ofiarnym, całkowicie uzależnionym od historycznych okoliczności? Próbą odpowiedzi na te pytania są cykle wykładów na Zamku Królewskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawiakiem jesteś Ty!

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 05:00
Siedem warszawskich muzeów zaprasza rodziny i młodzież do wzięcia udziału w konkursie poświęconym stolicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niech się mury pną do góry

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 06:00
Dom Spotkań z Historią przygotował wystawę varsavianistyczną "Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945–1952".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tysiąc lat sąsiedztwa

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 02:02
Wokół wystawy w Martin-Gropius-Bau w Berlinie. Rozmowy z gośćmi, relacja z otwarcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na dnie Wisły odkryto 5 ton bezcennych skarbów

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 17:16
Są to głównie marmurowe elementy architektoniczne z Zamku Królewskiego i Pałacu Kazimierzowskiego, zrabowane przez Szwedów w czasie potopu szwedzkiego w 1655 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamek Królewski – zniszczenie i odbudowa

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 17:25
Wystawa o losach Zamku w czasie II wojnie światowej i w latach powojennych oraz koncerty w Łodzi.
rozwiń zwiń