Historia

Powstanie Warszawskie. 9 sierpnia 1944. Silny atak Niemców na Stare Miasto

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 05:55
Dziewiąty dzień powstania, środa. Oddziały zgrupowania "Radosław" po ciężkich walkach utrzymują się w rejonie Powązek i osłaniają Stare Miasto. Teren Stawek przechodzi z rąk do rąk. Na Starym Mieście powstrzymane zostaje natarcie od strony mostu Kierbedzia przez pl. Zamkowy. 
Oddziały powstańców w drodze na pozycje w czasie walk w sierpniu 1944
Oddziały powstańców w drodze na pozycje w czasie walk w sierpniu 1944Foto: PAP/CAF

Posłuchaj

11:15 Dni Walczącej Stolicy, 9.08.mp3 - Stare Miasto pod ciągłym ostrzałem - cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984) 

Zdzisław Jeziorański, przebywający wówczas w Warszawie, notuje: "Przed wojną można było mieszkać przez dziesięć lat w tym samym domu, nie wiedząc, kim jest i jak się nazywa sąsiad o piętro wyżej. W czasie Powstania wszyscy mieszkańcy kamienicy stanowili jedną zwartą gromadę. Ta wspólnota stanowiła chyba jedną z najbardziej charakterystycznych cech powstańczego życia".

Oddziały zgrupowania "Radosław" po ciężkich walkach utrzymują się w rejonie Powązek i osłaniają Stare Miasto. Teren Stawek przechodzi z rąk do rąk. Na Starym Mieście powstrzymano natarcie od strony mostu Kierbedzia przez pl. Zamkowy. Również Ratusz i ul. Miodowa są celem silnych ataków Niemców. Wypad AK na Dworzec Gdański w celu zniszczenia niemieckiego pociągu pancernego załamuje się.

Posłuchaj
01:19 9 sierpnia - Zostaliśmy skierowani do obrony cmentarza ewangelickiego, na ulicę Młynarską – mówił Tytus Karlikowski ps. Wąż. (PR) 

Tymczasem w Śródmieściu obok rozgłośni "Błyskawica" odzywa się rozgłośnia Polskiego Radia pod dyrekcją Edmunda Rudnickiego. Pracują tu Edmund Osmańczyk występujący pod pseudonimem "Jan Gor" i Kazimierz Zenon Skierski, przedwojenny pracownik Radia. Pracę spikera podejmuje też Jeremi Przybora. Polskie Radio nadaje z lokalu na pl. Dąbrowskiego 12 razy na dobę wiadomości z walczącej stolicy. W oknach, z racji braku aparatów radiowych, zamontowano głośniki.

Na Ochocie reduta Wawelska mimo dużych strat nadal odpiera ponawiające się ataki. W reducie Kaliskiej po morderczej walce oddział opuszcza ostatecznie płonący gmach Monopolu Tytoniowego i wycofuje się do północnej części obszaru obsadzonego przez powstańców. W nocy oba oddziały opuszczają reduty, aby dotrzeć do Lasów Chojnowskich. Przebicie udało się tylko oddziałowi por. "Gustawa". Grupa "Poboga" błądzi i zostaje na Ochocie.

Niemieckie władze nękane ciągłymi atakami oddziałów powstańczych ponoszą poważne straty. Podczas ewakuacji siedziby gubernatora dystryktu warszawskiego Ludwiga Fischera z pałacu Brühla, ginie jego zastępca Herbert Hummel, a Fischer zostaje ranny.

im


Czytaj także

Józef Szczepański ps. Ziutek. Chłopiec z "Parasola"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 05:45
"Pałacyk Michla, Żytnia, Wola, bronią jej chłopcy od »Parasola«". Choć na tygrysy mają visy – to warszawiaki, fajne chłopaki są!" – nucili powstańcy. Słowa piosenki, która stała się hymnem batalionu "Parasol" Józef Szczepański napisał niespełna miesiąc przed śmiercią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 7 sierpnia 1944. "Mordowali wszystkich, gwałcili nawet dziewczynki"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 06:00
Siódmy dzień powstania, poniedziałek. Na Woli oddziały niemieckie "oczyszczają" rejon ul. Chłodnej, Ogrodowej, pl. Mirowskiego, Hal Mirowskich i pl. Żelaznej Bramy. Towarzyszą temu masowe morderstwa ludności cywilnej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 8 sierpnia 1944. "Halo, tu radio Błyskawica!"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 06:00
Ósmy dzień powstania, wtorek. Po raz pierwszy w powstańczej Warszawie rozbrzmiewa radiostacja Armii Krajowej "Błyskawica": "Halo! Tu Błyskawica, stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie na fali 32,8 i 52,1 metra". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Rzeź Woli - nierozliczone ludobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2024 14:00
"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy" – brzmiał rozkaz wydany przez Hitlera po wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń