Historia

Powstanie Warszawskie. 15 sierpnia 1944. Upadek Liberatora na Miodowej

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 05:50
Piętnasty dzień powstania. W nocy niemiecka obrona przeciwlotnicza zestrzeliwuje trzy samoloty alianckie nad Warszawą. Jedna z płonących maszyn spada na ulicę Miodową. 
Powstaniec w ruinach Starego Miasta
Powstaniec w ruinach Starego MiastaFoto: Eugeniusz Haneman/Wikipedia/domena publiczna

Posłuchaj

02:19 A45345 15.08 Powstancze kalendarium_1253400_1.mp3 - Mimo ciężkich walk i wielu tragedii powstańcy uroczyście obchodzą święto Matki Boskiej Zielnej. (PR, 2014)
Posłuchaj
01:15 15 sierpnia Zbigniew Ścibor-Rylski ps. Motyl z "Czaty 49" opowiada o niemieckim bombardowaniu ulicy Mławskiej. (Archiwum PR)
Posłuchaj i zobacz, co o upadku Liberatora opowiada historyk Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego:
Na Starym Mieście z rąk do rąk przechodzi Pałac Mostowskich, ostatecznie utrzymany przez powstańców. Z trudem akowcy utrzymują też Bank Polski na Bielańskiej i kościół Panien Kanoniczek na pl. Teatralnym. Odpierają też atak na pl. Krasińskich.

W Śródmieściu stan uzbrojenia poprawia się dzięki zrzutom broni ciężkiej i przeciwpancernej. Oddziały niemiecko-ukraińskie od świtu nacierają na odcinku Towarowa-Grzybowska-Krochmalna pod osłoną czołgów. Bohaterską śmiercią ginie szef sztabu "Chrobrego" kpt. Jan Jaroszek ps. Proboszcz unieszkodliwiając granatem niemiecki czołg na Grzybowskiej.

W ostrzale północnej i zachodniej części Śródmieścia Niemcy po raz pierwszy używają moździerzy, tzw. krów. Zbigniew Stypułkowski, działacz Stronnictwa Narodowego wspomina: "Straszliwa, szarpiąca nerwy była to broń – nazywana różnie przez powstańców w poszczególnych dzielnicach miasta: krową, grającą szafą, czasem organami Stalina".

Posłuchaj
14:27 Dni Walczącej Stolicy, 15.08.mp3 Wspomnienia m.in. podchorążego Mieczysława Kurzyny ps. Miecz, dowódcy plutonu "Mieczyków" w batalionie AK "Czata 49". Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984) 

Około godz. 18 wybucha pożar w Prudentialu. Na terenie Politechniki płonie pawilon fizyki i dwa pobliskie domy mieszkalne. W oddziałach AK na Mokotowie zaprzysiężonych zostaje kilkuset ochotników. Brakuje jednak dla nich broni. Obsadzony zostaje fort Legionów Dąbrowskiego.

im

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 11 sierpnia 1944. "Olbrzymia i druzgocąca przewaga nieprzyjaciela"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2024 05:55
Jedenasty dzień powstania, piątek. Upadek Woli. Tragiczna sytuacja na Ochocie. Reduta przy ul. Wawelskiej 60 atakowana jest od rana przez artylerię, goliaty, czołgi i piechotę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 12 sierpnia 1944. "»Zośka« to bezwzględna dyscyplina w służbie i szczere, wspaniałe braterstwo"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2024 05:55
Dwunasty dzień powstania, sobota. Oddziały Kedywu bronią na przedpolu Starego Miasta wysuniętych placówek na Lesznie i na Stawkach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Wybuch pojazdu pułapki na Podwalu. "Jak opadł kurz, zobaczyłem jatkę z ludzkich ciał"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2024 06:00
13 sierpnia 1944 roku wycofujący się Niemcy pozostawili w okolicach pl. Zamkowego opancerzony pojazd transportowy wypełniony ładunkami wybuchowymi. Kiedy żołnierze Batalionu "Gustaw" zdobytym pojazdem wjechali w ul. Kilińskiego przy Podwalu, nastąpiła ogromna eksplozja. Śmierć poniosło co najmniej 300 osób, wśród nich 67 żołnierzy Batalionu "Gustaw".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 14 sierpnia 1944. "Przez niemiecką obronę nie można było przedostać się ze Starego Miasta na Żoliborz"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 05:40
Czternasty dzień powstania. Głównym punktem walk jest Stare Miasto.
rozwiń zwiń