Historia

Powstanie Warszawskie. 11 sierpnia 1944. "Olbrzymia i druzgocąca przewaga nieprzyjaciela"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2024 05:55
Jedenasty dzień powstania, piątek. Upadek Woli. Tragiczna sytuacja na Ochocie. Reduta przy ul. Wawelskiej 60 atakowana jest od rana przez artylerię, goliaty, czołgi i piechotę. 
Nalot niemieckiego  Ju-87 Stuka na zabudowania w rejonie placu Napoleona na Śródmieściu. Dymy płonących domów przesłaniają gmach Prudential.    File:Warsaw Uprising stuka ju-87 bombing Old Town.jpg
Nalot niemieckiego Ju-87 Stuka na zabudowania w rejonie placu Napoleona na Śródmieściu. Dymy płonących domów przesłaniają gmach Prudential. File:Warsaw Uprising stuka ju-87 bombing Old Town.jpg Foto: Sylwester Braun/Wikipedia/domena publiczna

Posłuchaj
11:15 Dni Walczącej Stolicy, 11.08.mp3 Wspomnienia Zdzisława Jeziorańskiego z pierwszych dni życia codziennego w Powstaniu. (czyta lektor). Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984) 

Jadwiga Rużyłło-Stasiakowa, szyfrantka Delegatury Rządu pisze: "Wiedzieliśmy, że to koniec, a mimo to nikt nie histeryzował. Wywieszono białe prześcieradło, ale karabiny maszynowe nie ustawały… Czekaliśmy bezradni, przerażeni i zrezygnowani".

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Oddziały Armii Krajowej, które udało się szczęśliwie ewakuować, kanałami docierają na Mokotów i do Śródmieścia.

Posłuchaj
02:11 A45147 11.08 Powstancze kalendarium_836267_1.mp3 - Wychodzi rozkaz płk. Antoniego Chruściela ps. Monter dotyczący oznakowania i ubioru żołnierzy AK. (PR, 2014) 
Posłuchaj
00:43 11 sierpnia - Załadowaliśmy rannych i przez gruzy przedarliśmy się na Stare Miasto - mówiła Urszula Katarzyńska ps. Ula. (PR)

Na Woli zgrupowanie "Radosław" odpiera generalne natarcie niemieckie na ul. Okopową, na rejon cmentarzy i tereny getta. Pod wieczór, poniósłszy ogromne straty, oddziały wycofują się na ul. Stawki. Ginie dowódca batalionu "Miotła" kpt. Władysław Mazurkiewicz ps. Niebora, ranny zostaje ppłk "Radosław". To ostateczny upadek dzielnicy Wola.

Zobacz, jakie walki prowadzili powstańcy na Woli:

Gen. Bór-Komorowski melduje: "Po wczorajszym nękaniu ogniem artyleryjskim dziś w godzinach 3.30-14.00 koncentryczne natarcie na Stare Miasto i Stawki. Natarcie wsparte ogniem artyleryjskim pociągów pancernych, moździerzy, granatników i dział przeciwpancernych. Olbrzymia i druzgocąca przewaga nieprzyjaciela. Nasze przeciwuderzenie odparło nieprzyjaciela i odebrało utracone Stawki. Straty w zabitych i rannych".

im



Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 8 sierpnia 1944. "Halo, tu radio Błyskawica!"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 06:00
Ósmy dzień powstania, wtorek. Po raz pierwszy w powstańczej Warszawie rozbrzmiewa radiostacja Armii Krajowej "Błyskawica": "Halo! Tu Błyskawica, stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie na fali 32,8 i 52,1 metra". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 9 sierpnia 1944. Silny atak Niemców na Stare Miasto

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 05:55
Dziewiąty dzień powstania, środa. Oddziały zgrupowania "Radosław" po ciężkich walkach utrzymują się w rejonie Powązek i osłaniają Stare Miasto. Teren Stawek przechodzi z rąk do rąk. Na Starym Mieście powstrzymane zostaje natarcie od strony mostu Kierbedzia przez pl. Zamkowy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 10 sierpnia 1944. "Śródmieście wyglądało jak wyspa otoczona ogniem"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 06:00
Dziesiąty dzień powstania, czwartek. Na Woli zgrupowanie "Radosław" mimo kilkunastokrotnych natarć niemieckich utrzymuje placówki na ul. Okopowej, na Cmentarzu Żydowskim i na Stawkach. 
rozwiń zwiń