Historia

Powstanie Warszawskie. 12 sierpnia 1944. "»Zośka« to bezwzględna dyscyplina w służbie i szczere, wspaniałe braterstwo"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2024 05:55
Dwunasty dzień powstania, sobota. Oddziały Kedywu bronią na przedpolu Starego Miasta wysuniętych placówek na Lesznie i na Stawkach. 
Niemieckie pociski lecą na powstańczą Warszawę
Niemieckie pociski lecą na powstańczą Warszawę Foto: Bundesarchiv via Wikimedia Commons; Lizenz: Creative Commons BY-SA-3.0-de

Obrońcy barykad i pozycji powstańczych na Lesznie i ul. Rymarskiej, w Pałacu Mostowskich, w Ogrodzie Krasińskich, a także w Ratuszu, Pałacu Blanka, na Senatorskiej i Miodowej odrzucają wszystkie ataki niemieckie.

Posłuchaj
02:19 A45201 12.08 Powstancze kalendarium_836268_1.mp3 - Natarcie niemieckie szło od ulicy Powązkowskiej i od strony getta. (PR, 2014)

Kwatera Komendy Głównej AK przeniesiona zostaje z mocno ostrzeliwanej szkoły na ul. Barokowej do gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości przy ul. Długiej 7.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Żołnierz batalionu "Zośka" Piotr Kaltenberg ps. Luty zapisuje w pamiętniku: "Uderzające i pocieszające mimo wszystko oraz podnoszące na duchu – i oddział, i ludność Starówki – było nasze uzbrojenie i umundurowanie, nasza postawa bojowa. Bezwzględna dyscyplina w służbie i szczere, wspaniałe braterstwo poza nią pozwalające obiektywnie stwierdzić: oddział jest wzorem prawdziwej, demokratycznej armii, zalążkiem armii pozbawionej ducha kapralstwa".

W rejonie pl. Starynkiewicza i Nowogrodzkiej atakuje pułk SS RONA. Po zażartej walce opanowuje bronione przez oddziały zgrupowania "Chrobry II" budynki Dyrekcji Wodociągów, Domu Turystycznego, Miejskiego Instytutu Higieny, Wojskowego Instytutu Geograficznego.


Posłuchaj
02:25 12 sierpnia - Oddziały dostały rozkaz o wycofywaniu się ze Stawek - opowiadała Halina Andrzejewska ps. Sławka. (PR)

 

Na Żoliborzu siły powstańcze panują nad terenem ograniczonym od północy zbiegiem ul. Potockiej, Słowackiego i Stołecznej (kompania "Żniwiarz"), od zachodu ul. Wyspiańskiego, pl. Henkla i ul. Trentowskiego (zgrupowanie "Żyrafa" i pluton AL). Od południa skrzyżowaniem ul. Mickiewicza i Zajączka do gimnazjum Poniatowskiego (zgrupowanie "Żaglowiec"). Północno-wschodnia część dzielnicy, teren nad Wisłą, jest nieobsadzona przez żadną ze stron.


Posłuchaj
14:26 Dni Walczącej Stolicy, 12.08.mp3 - Zmęczeni nieludzko, nieśliśmy broń i rannego kolegę (wspomnienia czyta lektor). Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

 

Churchill depeszuje do Stalina: "Zapoznałem się z rozpaczliwym telegramem Polaków z Warszawy, po dziesięciu dniach wciąż jeszcze walczących przeciwko znacznym siłom niemieckim, które rozcięły miasto na trzy części. Błagają o karabiny maszynowe i amunicję. Czy nie może pan udzielić im dalszej pomocy, odległość bowiem z Włoch jest bardzo duża?"

im


Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 7 sierpnia 1944. "Mordowali wszystkich, gwałcili nawet dziewczynki"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 06:00
Siódmy dzień powstania, poniedziałek. Na Woli oddziały niemieckie "oczyszczają" rejon ul. Chłodnej, Ogrodowej, pl. Mirowskiego, Hal Mirowskich i pl. Żelaznej Bramy. Towarzyszą temu masowe morderstwa ludności cywilnej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 8 sierpnia 1944. "Halo, tu radio Błyskawica!"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 06:00
Ósmy dzień powstania, wtorek. Po raz pierwszy w powstańczej Warszawie rozbrzmiewa radiostacja Armii Krajowej "Błyskawica": "Halo! Tu Błyskawica, stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie na fali 32,8 i 52,1 metra". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 9 sierpnia 1944. Silny atak Niemców na Stare Miasto

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 05:55
Dziewiąty dzień powstania, środa. Oddziały zgrupowania "Radosław" po ciężkich walkach utrzymują się w rejonie Powązek i osłaniają Stare Miasto. Teren Stawek przechodzi z rąk do rąk. Na Starym Mieście powstrzymane zostaje natarcie od strony mostu Kierbedzia przez pl. Zamkowy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 11 sierpnia 1944. "Olbrzymia i druzgocąca przewaga nieprzyjaciela"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2024 05:55
Jedenasty dzień powstania, piątek. Upadek Woli. Tragiczna sytuacja na Ochocie. Reduta przy ul. Wawelskiej 60 atakowana jest od rana przez artylerię, goliaty, czołgi i piechotę. 
rozwiń zwiń