Historia

Powstanie Warszawskie. 26 września 1944. Niemcy bombardują wejścia do kanałów

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2024 05:45
Pięćdziesiąty siódmy dzień powstania, wtorek. Rozpoczyna się ewakuacja kanałami oddziałów z Mokotowa do Śródmieścia. Niemcy bombardują wejścia do kanałów, przez włazy wrzucają granaty i środki chemiczne. 
Powstaniec wyciągany z kanału przez żołnierzy niemieckich. Okolice ul. Dworkowej na Mokotowie, wrzesień 1944 r.
Powstaniec wyciągany z kanału przez żołnierzy niemieckich. Okolice ul. Dworkowej na Mokotowie, wrzesień 1944 r.Foto: Źr. Wikimedia Commons/de/Bundesarchiv

Kliknij w obrazek i dowiedz się, co dzień po dniu działo się w czasie Powstania Warszawskiego:

src=" //static.prsa.pl/3381df95-82b2-4b5e-b113-bab2d9f0b969.file"

Upadek Mokotowa

Niemcy coraz skuteczniej łamią opór powstańców na Mokotowie. Bronią się stanowiska w Al. Niepodległości na odcinku od ul. Ursynowskiej do Różanej. Oddziały z batalionu "Olza" i "Bałtyk" przedarły się do parku Dreszera. Bronią się pozycje przy ul. Belgijskiej i Dolnej. Przy budynku centrali telefonicznej, u zbiegu ul. Szustra (ob. Dąbrowskiego) i Wiśniowej, podczas walki ginie łączniczka Pułku Armii Krajowej "Baszta" Katarzyna Zofia Borowińska, ps. Kasia. 

Śmierć "Mewy"

Przy al. Niepodległości 117/119 Niemcy mordują rannych i pielęgniarki z punktu sanitarnego AK w piwnicy budynku. Wśród ofiar była plut. Ewa Matuszewska, ps. Mewa, komendantka służby sanitarnej Batalionu AK "Olza", pilotka szybowcowa, przybrana córka gen. bryg. pil. Ludomiła Rayskiego, dowódcy lotnictwa wojskowego.

W piwnicach zostało jeszcze kilku rannych. Ci, którzy mogli się wycofać, wycofywali się i mówili: "Zostali tylko ciężko ranni. Dwóch, jeden z nich miał obie nogi urwane". Żołnierze mówili: "Ewa, uciekaj z nami, punkt już nie jest do obrony. Niemcy już podchodzą tuż-tuż, zaraz wkroczą do tej piwnicy!". Ona powiedziała: "Nie, ja zostaję". Została i została zastrzelona - wspominał ppor. Kazimierz Grzybowski z "Baszty" śmierć Ewy Matuszewskiej.

Ewa Matuszewska, sanitariuszka. Źr. Wikipedia/domena publiczna
Ewa Matuszewska, sanitariuszka. Źr. Wikipedia/domena publiczna

Podczas ekshumacji w maju 1945 roku odkryto, że Ewa Matuszewska trzymała w dłoni nierozwinięty bandaż.

"Mewa" pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Virtuti Militari. Jej pseudonim pochodził od nazwy szybowca, na którym przed wojną wykonywała loty treningowe.

W egzekucji zginęli także m.in. kpr. Ryszard Stankiewicz, ps. Puchacz i Witold Wetta-Gorzkowski, ps. Dzik.


Posłuchaj
13:03 Dni Walczącej Stolicy, 26.09.mp3 - Nad ranem rozpoczyna się ewakuacja Mokotowa - wspomnienia m.in. ppr. Jerzego Stefana Stawińskiego, ps. Łącki z pułku "Baszta". Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

 

Ewakuacja kanałami

Tego dnia w innej egzekucji na Mokotowie, przy ul. Czeczota, ginie wykładowca ekonomii rolnej, profesor Politechniki Lwowskiej, Uniwersytetu Wileńskiego i SGGW w Warszawie prof. Wacław Cezary Ponikowski. W wielu innych punktach Mokotowa Niemcy rozstrzeliwują cywilów i jeńców.

Wieczorem Niemcy zajmują ul. Woronicza aż do Kazimierzowskiej. Powstańcy blokują atak niemiecki od ul. Bałuckiego w stronę Wiktoriańskiej.

Od wczesnych godzin rannych trwa ewakuacja kanałami oddziałów z Mokotowa. Do włazu przy ul. Wiktoriańskiej pierwsi wchodzą ranni z oddziałów "Radosława" oraz 30 powstańców z Polskiej Armii Ludowej. Muszą jednak zawrócić, bo kanał jest zasypany. Udało im się wyjść inną drogą, zaczynając od włazu na ul. Szustra (obecnie Dąbrowskiego).

Zobacz i posłuchaj o kanałach - podziemnych trasach powstańców:


Posłuchaj
02:25 A47884 26.09 Powstancze kalendarium_1326514_1.mp3 - Droga z jednej dzielnicy do drugiej, z pozoru krótka i łatwa, okazała się szczytem ludzkich możliwości - były tam nieczystości, szczury, zwłoki. (PR, 2014)

 


Posłuchaj
02:24 09 26 wrzesnia.mp3 - Pierwszy raz w życiu byłem w kanałach. Niemcy zorientowali się, że tam jesteśmy - wspomniał Lesław Bartelski ps. Saski. (Archiwum PR)

 

Dramat cywilów

Tego dnia ostrzał ciężkiej artylerii szczególnie dotkliwie dokucza ludności i powstańcom na Żoliborzu i w Śródmieściu. W Śródmieściu, przy ul. Łuckiej przedstawiciele Armii Krajowej omawiają z parlamentariuszami niemieckimi warunki kapitulacji.

Z depeszy do Londynu Stefana Korbońskiego, dyrektora Departamentu Spraw Wewnętrznych Delegatury Rządu: "Na podstawie konferencji, jaką miałem wczoraj z lokalnymi Delegatami, stwierdzam, że wśród ludności szerzy się głód. Cała pszenica została już rozdzielona, a pozostałość 60 ton jęczmienia rozdzielana jest obecnie. Nie ma żadnych rezerw. Ludność je już psy [...]".

Zobacz i posłuchaj o życiu codziennym w Powstaniu Warszawskim:

Od godz. 16 do 18 następuje zawieszeni broni, aby umożliwić wyjście z Mokotowa cywilów. Tych, którzy wychodzą, Niemcy gromadzą na terenie Wyścigów na Służewcu. W jego trakcie Mokotów opuszcza ponad 9 tys. cywilów.

im

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 12 sierpnia 1944. "»Zośka« to bezwzględna dyscyplina w służbie i szczere, wspaniałe braterstwo"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2024 05:55
Dwunasty dzień powstania, sobota. Oddziały Kedywu bronią na przedpolu Starego Miasta wysuniętych placówek na Lesznie i na Stawkach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 16 sierpnia 1944. "Był to dzień, w którym zginęło dwóch poetów"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024 05:47
Tego dnia niemieckie wojsko po raz pierwszy ostrzeliwuje Stare Miasto pociskami największego kalibru o średnicy 60 cm. Pod gruzami Warszawy giną dwaj wybitni poeci wojennej generacji, żołnierze AK – Zdzisław Leon Stroiński ps. Chmura i Tadeusz Gajcy ps. Topór.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Dramatyczny rozkaz o ewakuacji kanałami rannych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 05:40
Pięćdziesiąty dzień powstania, wtorek. Na Czerniakowie trwa wielkie natarcie niemieckie wzdłuż ulic Wilanowskiej i Zagórnej. Niemcy używają czołgów, broni ciężkiej i maszynowej. Mordują wziętych do niewoli powstańców i cywili.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 25 września 1944. Ginie Eugeniusz Lokajski ps. Brok

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2024 05:55
Pięćdziesiąty szósty dzień powstania. Niemcy kontynuują atak na Mokotów i Śródmieście. Pod gruzami domu przy Marszałkowskiej 129 ginie Eugeniusz Lokajski ps. Brok, wybitny sportowiec, olimpijczyk, fotograf powstania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Rzeź Woli - nierozliczone ludobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2024 14:00
"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy" – brzmiał rozkaz wydany przez Hitlera po wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń