Historia

Bohdan Smoleń. "Potrafił inteligentnie wsadzać szpilki, miał bardzo celne riposty"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 05:49
75 lat temu urodził się Bohdan Smoleń, niezapomniany satyryk kabaretu "Tey". W 2011 roku w poruszającym wywiadzie dla radiowej Jedynki mówił o utracie najbliższych i o własnej chorobie, ale także o najpiękniejszych wspomnieniach z dzieciństwa. Posłuchaj.
Międzynarodowa Wiosna Estradowa.Występ Zenona Laskowika i Bohdana Smolenia (L) z kabaretu Tey. Poznań, 1978 r.
Międzynarodowa Wiosna Estradowa.Występ Zenona Laskowika i Bohdana Smolenia (L) z kabaretu Tey. Poznań, 1978 r.Foto: PAP

Największą popularność zdobył dzięki występom w kabarecie Tey, u boku Zenona Laskowika. Kojarzony również z serialową rolą listonosza Edzia ze "Świata według Kiepskich".

Urodzony 9 czerwca 1947 roku w Bielsku Bohdan Smoleń był aktorem, piosenkarzem komediowym, artystą kabaretowym, członkiem słynnego w okresie PRL kabaretu "Tey" z Poznania, filantropem, założycielem "Fundacji Stworzenia Pana Smolenia", która zajmuje się hipoterapią dla dzieci. Przez pięć lat prowadził polonijny program "Ludzie listy piszą" w TVP Polonia.

W latach 1968-1977 występował w krakowskim kabarecie Pod Budą (był jego założycielem). Za namową Zenona Laskowika przeniósł się do Poznania i występował przez siedem lat w poznańskim kabarecie "Tey".

– Złapałem się na tym, że ludzie wiedzą o moim życiu więcej niż ja sam. Na przykład ile lat siedziałem w więzieniu i za co... Trzeba więc było wszystko poukładać – kpił Bohdan Smoleń. Opowiedział o sobie dziennikarce Annie Karolinie Kłys i tak powstała książka "Niestety, wszyscy się znamy".

Jak mówiła autorka, tytuł to cytat z wypowiedzi Smolenia, który twierdził, że sceniczna popularność nie jest zbyt wiele warta, nie daje tego, co prawdziwa przyjaźni, rodzina. – A ja nie lubię, jak mnie poklepują – wtrącił artysta. Gwiazdor kabaretu "Tey" przyznał, że książka jest też jego rozliczeniem z przeszłością. – Musiałem wyrzucić z siebie to, co się nazbierało...


Posłuchaj
27:32 smolen.mp3 Rozmowa z Bohdanem Smoleniem i autorką jego biografii Anną Karoliną Kłys. (PR, 2011)

Swoją przygodę z kinem Smoleń rozpoczął od filmowej roli "fachowca" w komedii "Filip z konopi" Józefa Gębskiego (1981). Później zagrał jeszcze w kilku filmach, pojawiając się jako pan Stasio w "Kochankach mojej mamy" Radosława Piwowarskiego, z Krystyną Jandą (1985), Komol w "Cesarskim cięciu" Stanisława Moszuka (1987), kierowca Jarząbek i gubernator Manuel Karmello de Bazar w słynnym filmie dla dzieci "Pan Kleks w kosmosie" Krzysztofa Gradowskiego, z Piotrem Fronczewskim, Henrykiem Bistą i Marylą Rodowicz (1988) oraz ojciec "Borsuka" w filmie dla młodzieży "To my" Waldemara Szarka (2000).

- Potrafił inteligentnie wsadzać szpilki, miał bardzo celne riposty - mówił Andrzej Sikorowski w rozmowie z Polskim Radiem. Dodał, że Bohdan Smoleń nie był "ekspansywny ani krzykliwy", za to "podobny na estradzie i w życiu codziennym".


Posłuchaj
48:38 2016_12_19 13_09_18_PR3_Akademia_rozrywki.mp3 Bohdana Smolenia wspominają jego przyjaciele: Andrzej Sikorowski, Krzysztof Jaślar i Anna Treter. (Akademia rozrywki/Trójka)

 

W 1999 roku związał się na prawie dziesięć lat z serialem komediowym "Świat według Kiepskich", gdzie kreował charakterystyczną rolę listonosza Edzia. Poza tym pojawił się gościnnie na planie sitcomów: "13 posterunek" i "Niania".

Pod koniec lat 80. XX wieku przeżył tragedię życiową - w ciągu niespełna roku stracił żonę i jednego z synów, przestał publicznie występować. Swoje losy z Wielkopolską związał na resztę życia. Zamieszkał w jednej z tamtejszych wsi, hodował kuce szkockie i prowadził założoną przez siebie Fundację Stworzenia Pana Smolenia, zajmującą się hipoterapią dla osób niepełnosprawnych.

im/PAP

Czytaj także

Andrzej Waligórski. Rycerz radiowego kabaretu

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 05:40
10 maja 1992 roku zmarł we Wrocławiu Andrzej Waligórski, legenda Polskiego Radia, aktor, poeta, satyryk i dziennikarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irena Kwiatkowska żadnej roli się nie bała. Była Zagłobą i Papkinem

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2024 05:50
13 lat temu w Skolimowie zmarła wybitna aktorka, która przygodę ze sceną zaczęła od roli diabełka w szkolnych jasełkach, a zanim zagrała słynną kobietę pracującą, Hermenegildę Kociubińską czy Pchłę Szachrajkę, była Zagłobą, Papkinem i świerszczem za kominem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanka Bielicka. Babcia, krokodyl i Dziunia z chrypką

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2024 05:40
Nazywano ją "królową estrady i kabaretu" oraz "mistrzynią monologu". Była jedną z najbardziej charakterystycznych postaci polskiej kultury. I do samego końca nie opuszczało jej poczucie humoru. 9 listopada 1915 roku urodziła się Hanka Bielicka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konrad Tom – prawdziwie wielki aktor przedwojennego kabaretu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 05:30
9 kwietnia 1887 roku urodził się w Warszawie Konrad Tom, aktor oraz autor scenariuszy do przedwojennych hitów kinowych, m.in. "Czy Lucyna to dziewczyna" i "Ada, to nie wypada!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kabaret "Tey" zawładnął polską sceną kabaretową

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 05:30
49 lat temu, 17 września 1971 roku odbył się pierwszy występ kabaretu Tey - tego słynnego prześmiewcy absurdów PRL i komunistycznych obyczajów krajów demokracji ludowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cena sukcesu Bohdana Smolenia

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 10:55
Ksawery Szczepanik to dokumentalista, który w swoich filmach konsekwentnie opowiada o powszechnie znanych postaciach i często robi to w nieoczywisty sposób. Niedawno odbyła się premiera jego filmu o Władysławie Kozakiewiczu "Po złoto". Teraz pracuje nad dokumentem poświęconym znanemu, nieżyjącemu już artyście kabaretowemu Bohdanowi Smoleniowi.
rozwiń zwiń