Historia

Lekarze bez granic. "Niesiemy niezbędną pomoc humanitarną"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 05:35
Pół wieku temu, 20 grudnia 1971 roku powstała niezwykle ważna organizacja o charakterze pomocowym - Lekarze bez Granic. Założona została przez lekarzy francuskich i nosi główną nazwę właśnie w języku francuskim: Médecins Sans Frontières. Znana jest też w języku angielskim jako Doctors Without Borders.
Lekarze bez Granic w Afganistanie, 1998 r.
Lekarze bez Granic w Afganistanie, 1998 r.Foto: PAP/EPA

Od Szwajcarii po Bangladesz

Dość powiedzieć, że znana jest w wielu językach świata, bo do współpracy zostali zaproszeni wszyscy chętni lekarze, dlatego też ma wiele krajowych oddziałów, jak choćby Lekarze bez Granic Polska. Choć organizację założyli Francuzi, to na siedzibę wybrano Genewę w Szwajcarii.

Francuscy lekarze mieli silne przekonanie, że każdy człowiek, szczególnie w dobie tak dużego rozwoju cywilizacyjnego, ma prawo do opieki zdrowotnej... choć powszechnie znane były obszary, gdzie miejscowa ludność nie miała szans na opiekę medyczną. Takimi miejscami były tereny objęte działaniami wojennymi oraz dotknięte kataklizmami pogodowymi. W tamtym czasie, w roku 1971 miejscami zapalnymi były przede wszystkim objęta działaniami wojennymi Biafra nad zatoką Gwinejską w Afryce oraz Bangladesz, w którym krwawe żniwo setek tysięcy ofiar zebrał cyklon Bhola.

Pokojowa Nagroda Nobla

Jak może świadczyć wybrana nazwa organizacji lekarze ci nie uznawali granic państwowych w chwili niesienia koniecznej pomocy medycznej, dlatego też często lekarze narażali własne życie w niesionych akcjach pomocy humanitarnej. Do organizacji należą bohaterscy medycy zatrudnieni na stałe oraz ci pochłonięci non-profitowym wolontariatem. Często też organizacja ujmowała się na forach międzynarodowych, m.in. na forum ONZ, w imieniu ofiar wydarzeń wojennych, gdzie zbrodnie przeciw miejscowej ludności nosiły charakter niczym nieuzasadnionych tortur i eksterminacji. Tak było choćby w przypadku konfliktów w Czeczenii i w Kosowie. Nie dziwi więc przyznana w 1999 roku Pokojowa Nagroda Nobla.

Walka z malarią

Co ciekawe, liczby świadczące o sile tej organizacji mówią, że w 2019 roku prowadziła ona swoje akcje w ponad 170 krajach, a jej pracownikami było ponad 65 tysięcy wolontariuszy lekarzy, dzięki którym skonsultowano ponad 10,3 miliona ludzi w charakterze opieki ambulatoryjnej. Jednym ze stałych frontów pracy lekarzy bez granic jest walka z malarią - w pamiętnym roku zajęto się ponad 2,5 miliona ludzi chorych właśnie na tę uciążliwą i niebezpieczną chorobę. W najtrudniejszych rejonach ziemi, gdzie opieka medyczna właściwie nie dociera regularnie organizacja odebrała 330 tysięcy porodów.

Słynny kanadyjski lekarz James Orbinski, wieloletni działacz tej humanitarnej organizacji, powiedział: "Jako niezależne stowarzyszenie wolontariuszy jesteśmy zobowiązani do niesienia bezpośredniej pomocy medycznej ludziom w potrzebie. Ale działamy nie w próżni i nie rzucamy słów na wiatr, tylko niesiemy pomoc, prowokujemy do zmian i ujawniamy niesprawiedliwość".

Na stronach polskiego oddziału Lekarzy bez Granic możemy przeczytać: "Niesiemy niezbędną pomoc humanitarną ofiarom konfliktów zbrojnych, epidemii i klęsk żywiołowych oraz społecznościom wykluczonym z opieki zdrowotnej. Działamy w ponad 80 krajach świata, docierając tam, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna. W swoich działaniach kierujemy się etyką lekarską oraz zasadami bezstronności, niezależności i neutralności. Udzielamy pomocy medycznej każdemu, kto jej potrzebuje, bez względu na rasę, religię wyznanie i przekonania polityczne".

Warto wspierać tę organizację, bo jej wolontariusze bazują właśnie na takiej finansowej pomocy, a ich praca, często z narażeniem życia, niesie pomoc i ulgę wielu chorym, rannym, pozbawionym jakiejkolwiek pomocy ludziom. Dobro ludzkie jako dar serca właściwie nigdy nie ma granic.

PP


Czytaj także

Nepal oczami polskiego chirurga

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 19:00
Anna Kołodziejska jest chirurgiem dziecięcym, pracuje w jednym z poznańskich szpitali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rewolucja pod szkiełkiem. Robert Koch i jego bakterie

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2024 05:48
Zarazki wywołujące choroby? W XIX wieku większość lekarzy odrzucało taką możliwość. Bardziej atrakcyjna wydawała się teoria samorództwa sprzed 2200 lat. Ideę tę obalił Ludwik Pasteur, ale dopiero Robert Koch w naukowy sposób udowodnił chorobotwórczość niektórych drobnoustrojów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Koro usprawni badanie? Jest już prototyp stetoskopu XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 14:57
Być może już niedługo badanie stetoskopem będzie łatwiejsze. Wrocławscy studenci pracują, by te tradycyjne lekarskie "słuchawki" zostały zastąpione przez inteligentny stetoskop Koro. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Medycyna jest jak sztuka". Andrzej Szczeklik – lekarz i humanista

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2024 05:50
- Gdybym miał powiedzieć, co wydaje mi się najważniejszą cechą u lekarza, to na pierwszym miejscu postawiłbym nie inteligencję, ale wytrwałość w zmaganiu się z chorobą - podkreślał w jednym z radiowych wywiadów Andrzej Szczeklik. Wybitny lekarz, naukowiec, a przy tym pisarz, przyjaciel ludzi kultury, człowiek wielu talentów, urodził się dokładnie 86 lat temu, 29 lipca 1938 roku.
rozwiń zwiń