Historia

Mężczyźni polowali, a kobiety zajmowały się zbieractwem? Nic bardziej mylnego

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 05:40
Najnowsze badania nad społecznościami zbieracko-łowieckimi wykazały, że kobiety brały udział w polowaniach na równi z mężczyznami. Co więcej, niejednokrotnie używały bardziej zróżnicowanych metod i narzędzi niż przedstawiciele płci męskiej.
Malowidło naskalne przedstawiające polowanie
Malowidło naskalne przedstawiające polowanieFoto: GAS-photo/Shutterstock

Grupa amerykańskich naukowców z Seattle Pacific University przeanalizowała wyniki ostatnich stu lat badań nad 63 społecznościami zbieracko-łowieckimi z całego świata. Wyniki swoich badań, które zaprzeczają stereotypowym poglądom, dotyczącym podziału ról kobiet i mężczyzn w pierwotnych społecznościach, opublikowali na łamach magazyny "Plos ONE".

- Dowody z całego świata pokazują, że kobiety uczestniczą w polowaniach na własne potrzeby w większości kultur. Rozpowszechnienie danych dotyczących kobiet polujących zaprzecza powszechnemu przekonaniu, że kobiety wyłącznie zbierają, podczas gdy mężczyźni wyłącznie polują – czytamy w opisie badania.

Równe mężczyznom

Naukowcy wykazali, że kobiety polowały w co najmniej 79 proc. przebadanych społecznościach zbieracko-łowieckich i to niezależnie od tego, czy miały dzieci, czy nie. Zdaniem badaczy ponad 70 proc. zdobytej przez kobiety zwierzyny zostało zabite w wyniku intencjonalnego polowania, a nie - jak dotychczas sądzono - jedynie okazjonalnie, podczas wykonywania innych czynności, takich jak zbieranie pożywienia.

Kobiety wykorzystywały również całą paletę narzędzi i broni do polowania. Znaleziono też dowody, że niektóre polowały z pomocą psów.

- Kobiety na całym świecie szły na polowanie z bardzo zróżnicowanymi narzędziami i gdy zobaczyły zwierzę, potrafiły je zabić - powiedziała w rozmowie z Live Science współautorka badań prof. Cara Wall-Scheffler. - Zaskoczyło nas, jak w wielu społecznościach żyły kobiety-łowcy i nie stanowiło to tematu tabu.

Analiza kultury Aetów - rdzennej ludności Filipin - ujawniła, że mężczyźni posługiwali się głównie łukami i strzałami, natomiast kobiety używały również noży, sieci, włóczni, maczet i kusz.

Najnowsze badania wykazują, że kobiety aktywnie nauczały praktyk łowieckich i na równi z mężczyznami brały udział w polowaniach na większą zwierzynę, nie tylko na ptaki czy króliki. Analiza danych z obu Ameryk pozwoliła ustalić badaczom, że kobiety stanowiły połowę myśliwych polujących na duże zwierzęta, takie jak jelenie czy łosie.

PAP/Live Science/th


Czytaj także

Archeolog-amator pomógł złamać jaskiniowy szyfr sprzed 20 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 05:50
Rysunkom jaskiniowym z epoki lodowcowej towarzyszą tajemnicze kropki i kreski. Naukowcy od dawna podejrzewali, że te symbole coś znaczą, ale nie umieli ich odczytać. Na trop rozwiązania zagadki naprowadził ich Bennett Bacon, konserwator mebli z Londynu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wikingowie zabierali czworonożnych pupilów na zamorskie wyprawy

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 05:40
Analiza kości odkrytych na tysiącletnim cmentarzu wikingów w środkowej Anglii wykazała, że pochowano tam nie tylko spalone na pogrzebowym stosie szczątki zmarłych wojowników, lecz także zwierząt domowych, które przypłynęły razem z nimi ze Skandynawii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieta była członkinią załogi szwedzkiego okrętu, który miał rzucić Rzeczpospolitą na kolana

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2023 05:50
"Vasa" miał dać Szwecji panowanie na Bałtyku i odegrać znaczącą rolę w walce z Polską. Tak się jednak nie stało. Kosztowna inwestycja, jaką było zbudowanie jednostki, zakończyła się spektakularną klapą – okręt zatonął chwilę po wyjściu z portu. Dziś badania genetyczne pozwoliły ustalić płeć jednej z ofiar katastrofy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złodzieje kurhanu zostawili czaszkę wilka. Miała chronić przed zemstą zmarłego

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 05:40
Na nietypowe znalezisko natknęli się archeolodzy w miejscowości Cheia w Rumunii: w złodziejskim wkopie do wielkiego kurhanu sprzed 2 tys. lat odkryto czaszkę wilka. Najprawdopodobniej jej celem była "obrona" rabusiów przed zemstą ducha zmarłego.
rozwiń zwiń