Historia

"Pierwsze takie znalezisko w historii". W Kazachstanie odkryto pozostałości piramidy z epoki brązu.

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2023 05:40
Pozostałości wielkiej piramidy z epoki brązu odkryli archeolodzy na kazachskich stepach w rejonie miasta Abaj - podał kazachski uniwersytet narodowy ENU. Znalezisko liczy ok. 4 tys. lat.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/Shutterstock

- Piramida została zbudowana z wielką precyzją, na planie sześciokąta. Każda ściana ma ok. 13 m długości i jest zbudowana z ośmiu rzędów kamieni. To bardzo złożona struktura z licznymi kręgami w środku. Zewnętrzne ściany są ozdobione obrazami różnych zwierząt, zwłaszcza koni - opisał cytowany w komunikacie uczelni historyk Ulan Umitkaliyev, szef Wydziału Archeologii i Etnologii na ENU (L. N. Gumilyov Eurasian National University - kazachski uniwersytet narodowy, będący zarazem największą instytucją szkolnictwa wyższego w Astanie).

W trakcie wykopalisk znaleziono również ceramikę oraz złote kolczyki damskie i inną biżuterię, co - zdaniem badaczy - może świadczyć o tym, że miejsce to było ówczesnym centrum kultury.

"Pierwsze takie znalezisko"

- Znaleziska wskazują, że już w tamtych czasach panował bardzo ścisły kult koni, czego dowodzi odkrycie kości końskich w pobliżu budowli. Na ścianach są również podobizny wielbłądów - zaznaczył Umitkaliyev.

Jest to pierwsze odkrycie tego typu budowli na azjatyckim stepie. Piramidę wstępnie datuje się na początek drugiego tysiąclecia p.n.e.

Badania naukowców z ENU są prowadzone od 2014 roku na stanowisku archeologicznym Kyrykungir, w pobliżu dawnego miasta chana Złotej Ordy, Tochtamysza.

PAP/bm

Czytaj także

Odnaleziono pięć grobowców wysokich urzędników z czasów starożytnego Egiptu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 05:30
Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w egipskiej Sakkarze, położonej niedaleko Kairu, archeolodzy odkryli pięć pochówków pochodzących sprzed 4 tysięcy lat. We wnętrzach grobowców badacze natknęli się na liczne dobrze zachowane malowidła ścienne, figurki oraz ceramikę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim byli i skąd się wzięli Awarowie? "Najszybsza wielka migracja w dziejach świata"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 05:50
W połowie VI w. n.e. Awarowie utworzyli imperium, które przetrwało ponad 200 lat w Kotlinie Panońskiej i zagrażało cesarstwu bizantyjskiemu. Mimo wielu naukowych debat ich pierwotna ojczyzna i pochodzenie pozostawały niepewne. Dzięki badaniom DNA udało się rozwikłać część tej zagadki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. Rzadki wizerunek Meduzy ze skrzydłami na rzymskiej mozaice

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2023 05:33
Mozaikę z czasów rzymskich z rzadkim wizerunkiem głowy Meduzy ze skrzydłami odkryto w trakcie badań starożytnej willi w zachodniej Hiszpanii - podał portal Ancient Origins. Wielobarwną mozaikę, liczącą 1800 lat, odkryto na stanowisku archeologicznym Huerta de Otero w mieście Mérida (prowincja Badajoz), niedaleko granicy z Portugalią.
rozwiń zwiń