Historia

Szczątki skazanego przez PRL-owski sąd żołnierza NSZ spoczną na cmentarzu w Czechowicach-Dziedzicach

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 05:40
21 marca 2024 roku na cmentarzu w Czechowicach-Dziedzicach zostanie pochowany Władysław Guzdek, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych skazany na śmierć przez PRL-owski sąd.
Na zdjęciu z lewej strony Władysław Guzdek, obok Tadeusz Leśnikowski. Uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmu komunistycznego, Warszawa, 4.10.2018 r.
Na zdjęciu z lewej strony Władysław Guzdek, obok Tadeusz Leśnikowski. Uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmu komunistycznego, Warszawa, 4.10.2018 r.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Urodzony w 1925 roku Guzdek tuż po II wojnie światowej wstąpił do oddziału sławnego na Podbeskidziu kapitana Henryka Flamego "Bartka". Pochodził z patriotycznej rodziny, jego brat w 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej i został zamordowany w Katyniu.

Jako żołnierz oddziału "Bartka" Władysław Guzdek w lipcu 1946 roku został ciężko ranny. Zdołał się jednak ukryć i po wyleczeniu pełnił funkcję łącznika oddziału z dowództwem okręgu NSZ. Wkrótce potem, 19 października 1946 roku, wpadł w ręce władz, a Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach skazał go 14 grudnia 1946 roku na karę śmierci. Wyrok wykonano dwa tygodnie później, 31 grudnia 1946 roku w katowickim więzieniu przy ulicy Mikołowskiej.

Na szczątki Władysława Guzdka udało się natrafić w 2017 roku w trakcie przeprowadzonych przez IPN prac ekshumacyjnych. Znajdowały się na cmentarzu komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach.

Monika Kobylańska z katowickiego oddziału IPN poinformowała PAP, że uroczystości pogrzebowe Władysława Guzdka rozpoczną się od mszy w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach. Szczątki Władysława Guzdka zostaną pochowane na tamtejszym cmentarzu parafialnym w rodzinnym grobie.

- W pogrzebie, organizowanym przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Warszawie, wezmą udział między innymi zastępca prezesa IPN oraz dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji dprof. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Adam Siwek oraz dyrektor oddziału katowickiego Instytutu Andrzej Sznajder – powiedziała Kobylańska.

Oddział Henryka Flamego ps. Bartek był największym antykomunistycznym ugrupowaniem w Beskidach i okolicy. Liczył kilkuset żołnierzy i podobną liczbę współpracowników. Stoczył wiele walk z UB i KBW. Od lipca 1946 roku w oddziale działali agenci bezpieki, którzy we wrześniu zorganizowali fikcyjny przerzut części zgrupowania na Zachód.

Według ustaleń IPN żołnierzy "Bartka" przewieziono na Opolszczyznę w trzech transportach i zamordowano. Flame nie wyjechał na Opolszczyznę. W marcu 1947 roku ujawnił się w Bielsku. 1 grudnia 1947 roku został zastrzelony przez milicjanta. 

PAP/Marek Szafrański/im

Czytaj także

Antoni Heda - bohaterstwo przez lata

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 05:45
Jego oddział dokonywał brawurowych akcji, walcząc z okupantem jak równy z równym. Po zakończeniu wojny uratował od tragicznego losu ponad 300 towarzyszy broni. Przez kolejne lata marzył o wolnej Polsce i pracował, by to marzenie się ziściło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki. Zabity strzałem w tył głowy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2024 06:00
Witold Pilecki, bohater II wojny światowej, który z własnej woli dostał się do Auschwitz, by organizować tam ruch oporu, walczył w Powstaniu Warszawskim, zginął od strzału w tył głowy w stalinowskim więzieniu na warszawskim Mokotowie. Wyrok śmierci został wykonany 25 maja 1948 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze NSZ bili się dzielnie i krwawo

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2024 05:40
– Narodowe Siły Zbrojne to potężna organizacja, bardzo ideowa i niebywale skrzywdzona. Organizacja, której kłamliwie przypisano współpracę z Niemcami. NSZ bił się z nimi dzielnie, bił się znakomicie, krwawo – mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Ciepliński "Pług". Niezłomny dowódca AK i WiN

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 05:55
26 listopada 1913 roku urodził się Łukasz Ciepliński. Był ostatnim dowódcą Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po uwięzieniu przez komunistów zachował niezłomną postawę, której świadectwo zawarł w grypsach napisanych do żony i syna. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katownia w podziemiach MBP. "Tu działo się piekło"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 05:50
Podziemia budynku obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości kryją mroczną tajemnicę. Na przełomie lat 40. i 50. były świadkami okrutnego losu, jaki został zgotowany żołnierzom podziemia antykomunistycznego przez stalinowskich oprawców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN zidentyfikował kolejnych 20 osób. "Powracamy po tych, którzy Polskę mieli w sercu"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 05:45
Imiona i nazwiska 20 ofiar reżimów totalitarnych, których szczątki specjaliści Instytutu Pamięci Narodowej wydobyli z bezimiennych mogił ogłoszono w piątek w Belwederze. W trakcie uroczystości z udziałem przedstawicieli władz, IPN i Kancelarii Prezydenta rodzinom ofiar wręczono noty identyfikacyjne.
rozwiń zwiń