Historia

Brytyjski historyk: grupa Ładosia wydająca Żydom paszporty była polską Arką Noego ratującą ich od zagłady

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2024 05:40
Grupa Ładosia wydająca Żydom w okupowanej przez Niemców Europie nielegalnie paszporty państw Ameryki Łacińskiej była polską Arką Nowego ratującą ich od zagłady – powiedział Roger Moorhouse brytyjski historyk, autor książki pt. "Paszporty Życia".
Wystawa Paszporty w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Markowa, 18.05.2019 r.
Wystawa "Paszporty" w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Markowa, 18.05.2019 r.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Siatka pomocy grupy Ładosia

Debata na temat działania tzw. grupy Ładosia odbyła się w 22 marca br. w związku z publikacją polskiego tłumaczenia książki brytyjskiego historyka i pisarza Rogera Moorhouse'a pt. "Paszporty Życia". 

Moorhouse przypomniał, że tzw. grupę Ładosia tworzyli polscy dyplomaci i żydowscy działacze, którzy w czasie II wojny światowej w Szwajcarii stworzyli siatkę zajmującą się nielegalnym wydawaniem Żydom paszportów państw Ameryki Łacińskiej.

- Sam Ładoś był w Bernie chargé d’affaires ad interim, lecz praktycznie ambasadorem w tej placówce. Jego grupa nielegalnie wytwarzała paszporty korzystając z pomocy honorowych konsulów państw Ameryki Łacińskiej w Szwajcarii, w tym zwłaszcza Paragwaju. (…) Posiadacze tych dokumentów mieli możliwość wymknięcia się mechanizmom holocaustu – podkreślił Roger Moorhouse.

Żydzi jako "cenne aktywa"

Historyk wyjaśnił, że Żydzi, dzięki posiadanym paszportom, zostali uznani przez Niemców za "cenne aktywa", gdyż mogli być wymienieni np. za niemieckich jeńców albo innych obywateli III Rzeszy zatrzymanych w państwach, które nie uległy nazistom.

- Osoby, które zostały zaklasyfikowane przez Niemców, jako zagraniczni Żydzi były wycofywane z transportów do obozów zagłady i trafiały do obozów przejściowych. Była to dla nich szansa na przeżycie - tłumaczył Moorhouse. Dodał, że paszporty wydawano od 1941 roku do końca 1943 roku. Cała operacja została zakończona m.in. z powodu nacisków szwajcarskiego rządu.

- 859 osób, które otrzymały paszporty Ładosia oraz inne nieprawdziwe dokumenty potwierdzające ich tożsamość, przeżyło holokaust – ocenił Moorhouse. - Nie wszyscy przeżyli wyłącznie dzięki paszportom Ładosia. Było bardzo wiele przypadków, w których również inne podrobione dokumenty ułatwiały im przeżycie. Na pewno paszporty Ładosia były jednym z elementów, który pozwolił im uniknąć zagłady. Tyle wiemy – zaznaczył.

Ocaleni od zagłady

Podkreślił, że są "szacunki, które mówią, że dzięki paszportom mogło przeżyć od 2 do 3 tys. osób". - Obecnie prowadzone są badania, które mają ustalić liczbę osób, które przeżyły Holocaust m.in. dzięki temu, że otrzymały paszporty. Jest wiele tysięcy osób pochodzących od ocalonych, którzy nawet nie wiedzą, że zawdzięczają swoje życie paszportom Ładosia - ocenił.

- Grupa Ładosia wydająca Żydom nielegalnie paszporty była polską arką Nowego ratującą ich od Zagłady – powiedział brytyjski historyk.

Monika Maniewska, archiwistka, badaczka pracująca w Instytucie Pileckiego, współautorka książki "Lista Ładosia" podkreśliła, że grupa Ładosia wystawiała paszporty Paragwaju, Urugwaju, Hondurasu i Haiti. (…) Paszport był wystawiany nie tylko na jedną osobę, ale na całe rodziny. Wskazała, że choć udało się zidentyfikować ponad 3 tys. nazwisk, na które zostały wystawione paszporty, to prawdopodobnie było ich ok. 10 tys. Zapewniła, że badania wciąż trwają.

- Zgłaszają się do nas osoby z różnych krajów świata, które informują na przykład, że w ich rodzinie był po babci paszport Paragwaju, ale do tej pory nikt nie potrafił wyjaśnić skąd się on wziął – relacjonowała Maniewska. Wyraziła nadzieję, że książka Moorhouse’a przyczyni się do tego, że "Lista Ładosia" poszerzy się kolejne nazwiska.

Polskie tłumaczenie książki Rogera Moorhouse'a pt. "Paszporty Życia", wydał Znak i Instytut Pileckiego. Dyskusję zorganizował Instytut Pileckiego w Warszawie.

PAP/im


Czytaj także

Irena Sendler: czyniłam ludzką powinność

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 05:52
– Tego, że trzeba pomagać potrzebującym, nauczyłam się w domu rodzinnym. Dlatego nie jestem żadną bohaterką – mówiła Irena Sendler, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, w Polskim Radiu w 2005 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieczysław Kościelniak. Dokumentalista obozów zagłady

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 05:40
5 marca 1993 roku w Słupsku zmarł Mieczysław Kościelniak, malarz, grafik, więzień niemieckiego obozu śmierci Auschwitz, autor około 300 prac narysowanych w obozie, dokumentujących życie więźniów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko grupa Ładosia. Polskich dyplomatów, którzy pomagali Żydom, było wielu [INFOGRAFIKA]

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2024 05:55
– Praktycznie nie było polskiej placówki dyplomatycznej, która w okresie drugiej wojny światowej byłaby obojętna na los Żydów – podkreślał Jakub Kumoch, były ambasador RP w Szwajcarii i Turcji, a także badacz polskiej pomocy niesionej Żydom w czasie II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lista Ładosia. Najsłynniejsi ludzie, których starali się ratować polscy dyplomaci

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 05:55
Jak dotąd udało się zidentyfikować ponad 3 tysiące osób, które objęła polska akcja wystawiania fałszywych południowoamerykańskich paszportów dla Żydów w okupowanej Europie. Wśród nich znaleźli się przywódcy powstania w getcie warszawskim, były polski minister spraw zagranicznych i współzałożyciel Instytutu Yad Vashem. Oto najsłynniejsze nazwiska z Listy Ładosia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

132. rocznica urodzin Aleksandra Ładosia – przywódcy "grupy berneńskiej" ratującej Żydów w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 05:55
Grupa polskich dyplomatów w Szwajcarii dostarczała Żydom w okupowanej Polsce tysiące południowoamerykańskich paszportów. Te dokumenty chroniły przed śmiercią w komorach gazowych. Instytutowi Pileckiego udało się ustalić datę urodzin dyplomaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Zabiełło jak Grupa Ładosia. Izraelskie media: tysiące Żydów zawdzięczają mu życie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 05:50
Przedstawiciel rządu RP na uchodźstwie we Francji Vichy, Stanisław Zabiełło, był jednym z anonimowych bohaterów II wojny światowej, prowadził jedną z najodważniejszych akcji zainicjowanych przez polskich dyplomatów na rzecz ratowania Żydów i setki, a może tysiące osób, zawdzięczają życie jemu i jego ludziom - pisze izraelski dziennik "Israel Hajom".
rozwiń zwiń