Historia

Plaga czarnej śmierci uderzyła w Europę już 5 tys. lat temu? Nowe ustalenia naukowców

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2024 05:40
Powodem nagłego wyginięcia przed ponad pięcioma tysiącami lat wielu mieszkańców Europy mogła być epidemia wywołana przez bakterie Yersinia pestis - stwierdzili duńscy eksperci w artykule opublikowanym na łamach czasopisma "Nature". Ta sama bakteria podejrzewana jest o wywołanie średniowiecznej epidemii dżumy określanej mianem czarnej śmierci.
XVII-wieczny wizerunek doktora z czasów zarazy
XVII-wieczny wizerunek doktora z czasów zarazyFoto: Wikimedia Commons/dp

W epoce neolitycznej, nazywanej też epoką kamienia gładzonego, przed 5,4 tys. lat, doszło do wyginięcia prawie co piątego mieszkańca ówczesnej Europy, głównie na północy naszego kontynentu. Długo spierano się o to, jaka była tego przyczyna. Teraz badacze podejrzewają, że może za tym kryć się epidemia.

Bakteria Yersinia pestis

Wskazują na to analizy DNA 108 szkieletów z czasów neolitycznych, wykrytych na terenie Skandynawii. Frederik Valeur Seersholm z Uniwersytetu Kopenhaskiego wraz ze swym zespołem ustalił, że w 18 szczątkach wykryto obecność bakterii Yersinia pestis - pałeczki dżumy. Mikrob ten podejrzewany jest o to, że w przeszłości wywołał wyjątkowo groźne epidemie, w tym tzw. czarną śmierć, która w średniowieczu zdziesiątkowała ludność naszego kontynentu.

- Podejrzewamy, że właśnie ta bakteria zabiła tych ludzi - stwierdził Frederik Valeur Seersholm. Duński specjalista podejrzewa, że przed 5 tys. lat doszło do trzech oddzielnych epidemii w okresie 120 lat. Po tym czasie populacja ówczesnych mieszkańców naszego kontynentu już się w pełni nie odrodziła. 4 tys. lat temu nastąpił natomiast napływ nowej ludności z terenów Euroazji.

Epidemia czarnej śmierci

Epidemia sprzed ponad 5 tys. lat nie była jednak czymś wyjątkowym. Podejrzewa się, że ludzie coraz częściej zaczęli się zarażać infekcjami wraz z rozwojem hodowli zwierząt. Według "New Scientist" wskazują na to badania resztek szkieletów 1300 osobników pochodzących z ostatnich 37 tys. lat.

Częstszy i bliższy kontakt ze zwierzętami sprawił, z nasi przodkowie zakażali się chorobami odzwierzęcymi, które potem zaczęły się przenosić między ludźmi. Z kolei przemieszczanie się ludzi, na skutek wojen i handlu, powodowało, że były one przenoszone na inne kontynenty.

Epidemia czarnej śmierci wywołana prawdopodobnie przez pałeczkę dżumy wybuchła najpierw w Azji Środkowej, być może w Chinach, a potem poprzez Jedwabny Szlak została przeniesiona do Europy. Podejrzewa się, że była roznoszona przez szczury. Na naszym kontynencie wywołała kilka epidemii. Pierwsza wybuchła w VI-VII wieku w Cesarstwie Bizantyjskim, uśmiercając 40 proc. mieszkańców Konstantynopola. Kolejna wielka epidemia pojawiła się w Europie w XIV wieku, zabijając co najmniej jedną trzecią ludności, a zdaniem części specjalistów prawie połowę.

Z czasem Europejczycy uodpornili się na pałeczkę dżumy, wprawdzie w następnych stuleciach dochodziło do kolejnych wybuchów epidemii, ale już na znacznie mniejszą skalę. Trzeci wybuch pandemii miał miejsce w XIX wieku, ale głównie w Chinach oraz Indiach. W Europie choroba ta w znacznym stopniu już zaniknęła.

PAP/Zbigniew Wojtasiński/th


Czytaj także

Najstarszy chleb na świecie. Niezwykłe odkrycie w Turcji

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 05:40
Podczas wykopalisk archeologicznych w starożytnej osadzie Çatalhöyük w środkowej Turcji odnaleziono najstarszy chleb na świecie. Eksperci oceniają wiek bochenka na 8600 lat - podała we wtorek agencja Anatolia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto najstarsze wino na świecie. Leżakowało 2000 lat w grobowcu!

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 07:40
W rzymskim grobowcu sprzed 2000 lat, znajdującym się w Carmonie na południu Hiszpanii, odnaleziono naczynie zawierające najstarsze wino w postaci płynnej – poinformowali naukowcy z Uniwersytetu w Kordobie. Z analizy chemicznej wynika, że jest to wino białe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Troje ludzi i świnia. W jaskini w Indonezji odkryto tajemnicze malowidło, "najstarsze na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 05:45
Na indonezyjskiej wyspie Sulawesi naukowcy natrafili na niezwykłe znalezisko. W jednej z jaskiń odkryto malunek naskalny, którego wiek szacuje się na ponad 51 tys. lat! Zdumienie badaczy budzi również to, co ujrzeli na malowidle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cahokia i jej tajemnica. Badania rzucają nowe światło na zagadkę opustoszenia najstarszej metropolii Ameryki Północnej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 05:40
Dziewięćset lat temu miasto Cohokia nad rzeką Missisipi, na obszarze dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, tętniło życiem. Mieszkało tu być może nawet 50 tys. ludzi. Była to wówczas jedna z największych aglomeracji na świecie. Jednak około roku 1400 ta metropolia opustoszała. Do tej pory uważano, że winna temu była przedłużająca się susza. Nowe odkrycia naukowców zdają się przeczyć tej tezie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapomniani badacze Troi. Nowe badania przywracają pamięć o niedocenianych bohaterach archeologii

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2024 05:55
Robotnicy pracujący na stanowiskach archeologicznych odgrywali znaczącą rolę w badaniach takich miejsc, jak starożytna Troja. - Ich wysiłek i wkład pozostawał jednak niedoceniany - ocenia Jeff Kramer, archiwista z Uniwersytetu Cincinnati i współpracownik Wydziału Filologii Klasycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego, autor cyfrowego archiwum dokumentującego badania Troi w latach 30. XX wieku. 
rozwiń zwiń