Historia

Odnaleziono wrak brytyjskiego okrętu z okresu I wojny światowej. "To niezwykła kapsuła czasu"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2024 05:40
Wrak brytyjskiego okrętu wojennego HMS Hawke zatopionego podczas I wojny światowej został znaleziony w znakomitym stanie u wybrzeży hrabstwa Aberdeenshire w Szkocji – poinformowała stacja BBC. W wyniku ataku niemieckiego U-boota w październiku 1914 roku jednostka poszła na dno, a śmierć poniosło ponad pół tysiąca marynarzy.
HMS Hawke ok. 1914 r.
HMS Hawke ok. 1914 r.Foto: Wikimedia commons/dp

HMS Hawke został odkryty przez zespół nurków około 70 mil morskich na wschód od miasta Fraserburgh. Wrak zlokalizowała 12 sierpnia br. 110 metrów pod powierzchnią wody grupa Lost in Waters Deep (pol. Zaginione w Głębinach Morskich), poszukująca wraków okrętów na wodach Szkocji.

Stuletnia kapsuła czasu

Nurek Steve Mortimer powiedział BBC Scotland, że zlokalizowanie HMS Hawke wymagało wiele pracy. Sprawdzono m.in. dziennik dowódcy U-boota, by ustalić, skąd brytyjska jednostka została trafiona.

Wzięto też pod uwagę doniesienia szkockich rybaków z lat 80. o "przeszkodzie" na dnie morskim. Wprawdzie w miejscu wskazanym przez rybaków nic nie znaleziono, ale zaledwie kilometr dalej leżał ogromny wrak.

Ekipa nurków znalazła we wraku dużo pokrycia pokładowego z drewna tekowego, broń palną, a nawet porcelanę Królewskiej Marynarki Wojennej.

- Można zajrzeć przez bulaje [małe okrągłe okienka - przyp. red.] i zobaczyć przedmioty – filiżanki, miski i talerze na podłodze. To niezwykła kapsuła czasu – oznajmił w rozmowie z BBC Scotland Steve Mortimer. - Dane analizowano przez lata, ale na miejscu spędziliśmy tylko kilka godzin – dodał.

Kariera HMS Hawke 

HMS Hawke, krążownik typu Edgar, miał 118 m długości i 18 m szerokości. Został zwodowany w 1891 roku. Dwadzieścia lat później uległ poważnemu uszkodzeniu podczas zderzenia z siostrzanym statkiem Titanika, RMS Olympic.

Po wybuchu I wojny światowej okręt w składzie 10. Eskadry Krążowników uczestniczył w blokadzie morskiej między Szetlandami a Norwegią. W 1914 roku eskadra została przemieszczona na południe Morza Północnego w ramach prób powstrzymania niemieckich ataków na konwoje z żołnierzami z Kanady.

15 października 1914 roku HMS Hawke patrolował wybrzeże Aberdeenshire, gdy został trafiony torpedą z niemieckiego okrętu podwodnego U-9.  Jednostka stanęła w płomieniach, po czym nastąpił wybuch i okręt poszedł na dno w ciągu niecałych 8 minut. Zginęło 524 członków załogi. Tylko 70 marynarzy przeżyło.

BBC podała, że są nadzieje, iż wrak zostanie formalnie zidentyfikowany przez Królewską Marynarkę Wojenną w najbliższych tygodniach.

PAP/th

Czytaj także

Polscy podwodni archeolodzy przebadają prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 05:40
Prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak statku, który przewoził sztaby miedzi, badają naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odnalezione sztaby pochodzą z epoki brązu, prawdopodobnie z XVI, a może nawet XVII w. p.n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chyba mamy skarb". Nurkowie odkryli w Bałtyku wrak pełen butelek szampana i wody mineralnej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2024 05:40
Nurkowie z Trójmiasta odnaleźli na dnie Bałtyku wrak XIX-wiecznego żaglowca wypełniony około setką butelek szampana i wody mineralnej. Szef ekspedycji szacuje, że jednostka mogła zatonąć w okolicy Szwecji między 1850 a 1876 rokiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Granaty w Warszawie, bomba na Lazurowym Wybrzeżu i okręt w Dunaju. Dzień odkryć broni z czasów II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2024 05:30
Mniej lub bardziej niebezpieczne pozostałości po działaniach wojennych z lat 1939-1945 są co pewien czas odnajdowane i wydobywane w różnych zakątkach Europy. Dzień 7 sierpnia okazał się pod tym względem szczególnie obfity.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W tajemniczym korytarzu w warszawskim Gucin Gaju odkryto średniowieczne zabytki i monety z XVII wieku

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024 05:30
O znaleziskach poinformowało biuro stołecznego konserwatora zabytków. To kolejny etap badań nad podziemnym półkolistym korytarzem o długości 63 metrów, który znajduje się na terenie historycznego założenia Gucin Gaju.
rozwiń zwiń