Historia

Już starożytni Grecy nosili ozdoby z bałtyckiego bursztynu

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 05:40
Mykeńczycy, czyli Grecy wywodzący się z najstarszej kultury greckojęzycznej z epoki brązu, jako pierwsi przywieźli na teren Grecji ozdoby z bursztynu. Był on wtedy synonimem elity. 
Bursztyny bałtyckie znalezione na Mierzei Wiślanej
Bursztyny bałtyckie znalezione na Mierzei WiślanejFoto: PAP/Afa Pixx/Tomasz Degórski

Kultura mykeńska

- Bursztyn jest tu obecny od samego początku kultury mykeńskiej- mówił prof. Janusz Czebreszuk, dyrektor Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach. - Z bursztynem najpewniej przybyli tu najstarsi Grecy, to znaczy Mykeńczycy, pierwsi Grecy w epoce brązu.

Prof. Czebreszuk podkreślił, że Mykeńczycy przybyli z północy. - Z jakiej północy, tego nikt do końca nie wie. Najczęściej mówi się, że tą północą była Macedonia i Epir, te obszary, które są w granicach współczesnej Grecji - mówił.

Bursztyn jak część Słońca

Według badacza, bursztyn zapewne przybył do Hellady z wiązką znaczeń religijnych, które miał na północy.

- Już w neolicie w Europie Środkowej mamy zabytki w kształcie krążków z promienistymi zdobieniami, które jednoznacznie wskazują na Słońce. (...) Zapewne także bursztyn przybywa na południe jako surowiec solarny. A Słońce to moc, to jest najważniejsze ciało niebieskie, a więc to jest także ciało niebiańskie, to jest też niebo. I te wszystkie symbole razem zbierają się w jedną wiązkę, która powodowała, że był to tak ważny surowiec: on uosabiał tę moc - uważa prof. Czebreszuk.

- Ten, kto miał bursztyn, kto miał bursztynowy naszyjnik, niejako miał jakąś część Słońca. Ci, którzy go mieli, a to były elity, bursztyn legitymizował, to znaczy uzasadniał ich pretensje do nadrzędnej pozycji w społeczeństwie - opowiadał profesor.

Sieć wymiany bursztynu

Badacze uważają, że sposobem na utrzymanie kontaktów między np. Grecją i mieszkańcami basenu Bałtyku, były głównie aranżowane śluby. Jak pokazują badania genetyczne, relacje te wynikały z faktu, że kobiety zamieszkiwały w nowym miejscu jako żony. - Ta sieć, która istniała wtedy w Europie, to była też sieć wymiany bursztynu. Surowiec krążył między elitami - wyjaśnił. 

Jak dodał profesor, najstarszy bursztyn mykeński został znaleziony w najbogatszych grobach. W grobach zarówno kobiet jak i mężczyzn były najczęściej naszyjniki, pektorały (biżuteria świecka lub religijna noszona na piersi), ale też ozdoby głowy i włosów.

***

Badania nad bursztynem w Grecji prowadzi Polski Instytut Archeologiczny, który powstał przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

PAP/im

Czytaj także

Pękające garnki z Cypru. Polki zbadały starożytne naczynia kuchenne z Nea Pafos

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 05:30
Dr Edyta Marzec i Monika Miziołek z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN oraz dr Kamila Nocoń z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego opisały ceramikę kuchenną, którą przed wiekami posługiwali się mieszkańcy cypryjskiego Nea Pafos.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Czaszka sprzed 4000 lat może nosić ślady prób leczenia raka

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2024 12:50
Naukowcy odkryli ślady nacięć na czaszce pochodzącej z XX w. p.n.e.. Mogą one wskazywać na to, że starożytni Egipcjanie próbowali operować nadmierny rozrost tkanki lub dowiedzieć się więcej o chorobach nowotworowych po śmierci pacjenta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeologiczna sensacja w Polsce. W grobie pochowano chłopców: tutejszego i Huna

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 05:40
W Czulicach (powiat krakowski) odkryto grób dwojga dzieci z czasów wędrówki ludów. Odkrycie dostarcza cennych informacji o relacjach między Hunami a lokalną ludnością w V w. n.e. Zastanawiamy się, w jaki sposób doszło do spotkania tych dwóch chłopców – powiedziała PAP dr Anita Szczepanek, jedna z autorek badania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto najstarsze wino na świecie. Leżakowało 2000 lat w grobowcu!

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 07:40
W rzymskim grobowcu sprzed 2000 lat, znajdującym się w Carmonie na południu Hiszpanii, odnaleziono naczynie zawierające najstarsze wino w postaci płynnej – poinformowali naukowcy z Uniwersytetu w Kordobie. Z analizy chemicznej wynika, że jest to wino białe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agonią utrwalona na tysiąclecia. Naukowcy rozwiązali zagadkę "krzyczącej mumii"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 14:30
To jedna z najsłynniejszych, a zarazem najbardziej tajemniczych mumii z czasów starożytnego Egiptu. Odnalezione w 1935 roku szczątki niezidentyfikowanej kobiety, pochowanej z wielkim przepychem w nekropolii Deir el-Bahari niedaleko Luksoru, cechowało to, że jej twarz zastygła z otwartymi ustami, w wyrazie niemego krzyku. Naukowcy twierdzą, że udało im się rozwikłać tajemnicę "krzyczącej mumii".
rozwiń zwiń