Historia

Nie żyje Kazimiera Mika, bohaterka słynnej fotografii z września 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 05:55
Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że Kazimiera Mika zmarła 28 sierpnia. Została uwieczniona na słynnym zdjęciu Juliena Bryana, na którym opłakuje siostrę, ofiarę niemieckiego bombardowania Warszawy we wrześniu 1939 roku.
Kazimiera Mika. Na zdjęciu z lewej strony na fotografii z pocieszającym ją Julienem Bryanem 13 września 1939 roku. Z prawej strony Kazimiera Mika 31 sierpnia 2009 roku na premierowym pokazie  filmu Amerykanski korespondent w oblezonej Warszawie opartego na nieznanym materiale Juliana Bryana.
Kazimiera Mika. Na zdjęciu z lewej strony na fotografii z pocieszającym ją Julienem Bryanem 13 września 1939 roku. Z prawej strony Kazimiera Mika 31 sierpnia 2009 roku na premierowym pokazie filmu "Amerykanski korespondent w oblezonej Warszawie" opartego na nieznanym materiale Juliana Bryana.Foto: Wikimedia Commons/dp; PAP/Marcin Kaliński

Kazimiera Mika została pochowana 4 września na warszawskich Starych Powązkach.

wrzesień w pr.jpg
Wrzesień 1939 roku w Polskim Radiu. Posłuchaj!

Tragiczna historia jednej fotografii

Amerykański fotograf i reżyser Julien Bryan przybył do Warszawy, aby dokumentować zbrodnie wojenne dokonywane przez Niemców w stolicy Polski. Kazimiera Mika była jedną z osób, które spotkał na swojej drodze.

We wrześniu 1939 roku Luftwaffe stale bombardowało stolicę Polski, przede wszystkim cywilne obiekty. W nalotach zginęło wielu mieszkańców, a jeszcze więcej zostało pozbawionych dachu nad głową.

Jedną z ofiar niemieckiego lotnictwa została 14-letnia siostra Kazimiery Miki, która zginęła 13 września 1939 roku w trakcie zbierania ziemniaków. Julien Bryan opowiedział o momencie powstania fotografii w apelu do amerykańskiego narodu, nadanym na antenie Polskiego Radia.

Posłuchaj fragmentu przemówienia Juliena Bryana w Polskim Radiu oraz zobacz fotografie korespondenta wykonane podczas oblężenia Warszawy.

– Wczoraj widziałem cztery kobiety zbierające ziemniaki na otwartym polu pod Warszawą. Pięćdziesiąt jardów od nich leżały ciała dwóch innych kobiet zastrzelonych z karabinów maszynowych samolotów niemieckich, atakujących z niskiego pułapu – opowiadał Bryan. – Gdy rozmawiałem z kobietami, które pozostały przy życiu, wybiegła z histerycznym płaczem dziewczynka w wieku około 10 lat i uklękła przy zwłokach zabitej siostry. Właśnie dowiedziała się o jej śmierci. Krzyczała: o moja siostro! Dlaczego tak się zmieniłaś? Dlaczego już nie jesteś taka ładna?

Amerykański korespondent natychmiast po wykonaniu fotografii starał się pocieszyć dziewczynkę. Po latach wspominał ten dzień jako najtragiczniejszy w trakcie pobytu w oblężonej Warszawie.

Julien Bryan pociesza Kazimierę Mikę, której starsza siostra zginęła z rąk niemieckich lotników, 13 września 1939. Wikimedia Commons/dp
Julien Bryan pociesza Kazimierę Mikę, której starsza siostra zginęła z rąk niemieckich lotników, 13 września 1939. Wikimedia Commons/dp

Spotkanie po latach

Julien Bryan po powrocie do Stanów Zjednoczonych wykorzystał materiały zebrane w Warszawie do pokazania światu zbrodni dokonanych przez niemieckich żołnierzy. Jeszcze jesienią 1939 roku opublikował reportaż fotograficzny w czasopiśmie "Life", a w 1940 roku na ekrany kinowe wyszedł jego film dokumentalny "Siege" (ang. oblężenie).

Po zakończeniu wojny trzykrotnie odwiedził Warszawę. W 1958 roku dzięki pomocy warszawskiego "Expressu Wieczornego" odnalazł bohaterów swoich zdjęć z września 1939 roku. Spotkał się wtedy ponownie z dorosłą Kazimierą Miką.

sa

Czytaj także

"Mówię z oblężonej Warszawy". Radiowy apel Juliena Bryana

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2024 05:55
15 września 1939 roku Julien Bryan, amerykański fotograf i reżyser, zaapelował przez Polskie Radio do prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz narodu amerykańskiego. Prosił o pomoc dla oblężonej Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Starzyński: tego historia Niemcom nie przebaczy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2024 05:45
– To nic, że dzisiaj zrujnują Warszawę, zrujnowali kiedyś Warszawę inni. Ona się odbuduje, ale to, że metodami takimi rujnuje się, tego historia Niemcom nie przebaczy. I ciężko za to zapłacić muszą Niemcy – powiedział w Polskim Radiu prezydent Stefan Starzyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To jest ta humanitarna niemiecka wojna". Ostatnie zachowane przemówienie Stefana Starzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 05:59
– To wojna, której celem jest zniszczenie pamiątek narodowych i zdobyczy kulturalnych, w której giną tysiące kobiet niewinnych i dzieci polskich, starców i mężczyzn cywilnej ludności nie biorącej w wojnie udziału – mówił w Polskim Radiu prezydent Warszawy Stefan Starzyński.
rozwiń zwiń